بیماری بواسیر یا hemorrhoid ۱ عارضه شایع است که تقریبا از هر ۴ فرد بزرگسال تقریبا ۳ نفر در طول زندگی خود به هموروئید مبتلا می‌شوند. در برخی افراد این عارضه خفیف است و خود به خود بهبود می‌یابد. اما...

کد خبر: 1066131
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۲۳-۰۳:۰۲
ارسال توسط :
بازدید: 67
بیماری بواسیر یا هموروئید چه می باشد و چگونه از بین می‌رود؟

بیماری بواسیر یا hemorrhoid ۱ عارضه شایع است که تقریبا از هر ۴ فرد بزرگسال تقریبا ۳ نفر در طول زندگی خود به هموروئید مبتلا می‌شوند. در برخی افراد این عارضه خفیف است و خود به خود بهبود می‌یابد. اما برخی دیگر دچار نوع پیشرفته هموروئید می‌شوند و علائم آزاردهنده‌ای را تجربه کنند. این افراد باید در اولین فرصت برای درمان بواسیر با لیزر یا سایر روش‌های جراحی اقدام کنند، زیرا در صورتیکه بیماری پیشرفت کند، روند درمان سخت‌تر خواهد شد.

بواسیر داخلی و خارجی چه می باشد؟

هموروئید ورید‌های متورم و بزرگ شده‌ای می باشند که در داخل و خارج مقعد و رکتوم ایجاد می‌شوند. آن‌ها می‌توانند دردناک و ناراحت کننده باشند و باعث خونریزی مقعدی شوند. بیماری بواسیر در واقع سیاهرگ‌هایی می باشند که بطور طبیعی در مقعد وجود می دارند و وظیفه آن‌ها خونرسانی به ناحیه مقعد است. اما زمانی که این رگ‌ها به دلیل ایجاد فشار زیاد در مقعد دچار آسیب و تورم شوند، شما به بیماری بواسیر یا هموروئید مبتلا شده اید.

بواسیر داخلی

اگر رگ‌های دیواره داخلی مقعد دچار آسیب و تورم شوند، بواسیر شما از نوع داخلی است. هموروئید داخلی بسته به شدت بیرون زدگی به ۴ درجه مختلف تقسیم می‌شود.

 • در بواسیر گرید ۱ عروق متورم کاملا در داخل مقعد قرار می دارند و بیرون نمی‌زنند.
 • در گرید ۲ هموروئید داخلی، عروق بواسیری گاهی از مقعد بیرون می‌زنند، اما خود به خود به داخل برمی‌گردند.
 • در گرید ۳ رگ‌های بیرون زده از مقعد تنها با فشار دست به داخل برمی‌گردند.
 • در گرید ۴ هموروئید داخلی، عروق بیرون زده از مقعد به هیچ عنوان به داخل برنمی‌گردند و تنها راه درمان آن‌ها جراحی است.

بواسیر خارجی

هموروئید خارجی زمانی ایجاد می‌شود که ۱ یا چند برجستگی حساس در زیر پوست اطراف مقعد شما ایجاد می‌شود. این نشان دهنده درگیری رگ‌های بیرون و اطراف مقعد شما است. معمولا شدت علائم بواسیر خارجی بیشتر و آزاردهنده‌تر است.

بیماری بواسیر یا هموروئید چه می باشد و چگونه از بین می‌رود؟

چه کسانی در معرض ابتلا به هموروئید می باشند؟

بواسیر زمانی اتفاق می‌افتد که فشار زیادی روی رگ‌های اطراف مقعد شما وارد شود. علل و عوامل خطر احتمالی عبارتند از:

 • زور زدن در طول اجابت مزاج
 • نشستن طولانی مدت به خصوص روی توالت
 • داشتن یبوست مزمن یا اسهال
 • داشتن سابقه خانوادگی هموروئید
 • انجام مداوم بلند کردن اجسام سنگین یا سایر فعالیت‌هایی که بدن شما را تحت فشار قرار می‌دهد
 • داشتن چاقی
 • داشتن آمیزش جنسی مقعدی که می‌تواند هموروئید را تحریک کند
 • باردار بودن (بزرگ شدن رحم روی ورید روده بزرگ فشار می‌آورد و باعث برآمدگی آن می‌شود)
 • بالای ۵۰ سال بودن

نحوه تشخیص

معاینه بصری مقعد ممکن است برای تشخیص هموروئید کافی باشد. برای اطمینان از تشخیص، پزشک ممکن است معاینه دیگری را برای بررسی هرگونه ناهنجاری در مقعد انجام دهد.

این چکاپ به عنوان معاینه دیجیتال رکتال شناخته می‌شود. در طول این معاینه، پزشک ۱ انگشت دستکش و روغن کاری شده را وارد راست روده شما می‌کند.

بسته به عوامل خطر شما برای بیماری گوارشی، پزشک ممکن است آزمایش اضافی مانند آنوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی را تجویز کند.

هر ۱ از این آزمایش‌ها شامل استفاده از ۱ دوربین کوچک برای تشخیص هر گونه ناهنجاری در مقعد، رکتوم یا کولون می‌شود. آنوسکوپی داخل مقعد، سیگموئیدوسکوپی ۵۰ سانتی متر آخر روده بزرگ و کولونوسکوپی کل روده بزرگ را بررسی می‌کند.

در این آزمایش‌ها، ۱ دوربین فیبر نوری کوچک در لوله کوچکی قرار می‌گیرد و وارد مقعد می‌شود. با این آزمایش، پزشک شما تصویرها واضحی از داخل راست روده شما دریافت می‌کند تا بتواند هموروئید را از نزدیک بررسی کند.

کدام روش درمان هموروئید مناسب است؟

به نقل از سایت everydayhealth.com بسته به نوع بواسیر و شدت علائم شما، طیف گسترده‌ای از گزینه‌های درمانی برای بواسیر وجود دارد. پیشگیری از یبوست اغلب کلید درمان هموروئید خفیف است و رژیم غذایی ساده و تغییرات سبک زندگی ممکن است به کاهش علائم این بیماری کمک کند. البته در مواقعی که بیماری پیشرفت کرده، استفاده از روش‌های خانگی، نمی‌تواند به درمان بواسیر کمک کند. در چنین مواقعی باید به سراغ روش‌های پزشکی درمان این بیماری بروید که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

داروی هموروئید

تعدادی کرم، پماد و ژل برای کمک به تسکین درد، تورم و خارش ناشی از هموروئید در دسترس می باشند. طبق گفته موسسه ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیوی، پزشکان استفاده از محصولات بدون نسخه را به مدت ۱ هفته توصیه کنند. اگر علائم بیش از ۱ هفته ادامه یافت، حتما به دکتر متخصص مراجعه کنید.

کرم‌ها و شیاف‌های حاوی هیدروکورتیزون می‌توانند باعث ضعیف شدن و نازک شدن پوست شوند، بنابراین نباید بیش از ۱ هفته از آن‌ها استفاده کرد. اگر هر ۱ از این کرم‌ها باعث ایجاد بثورات یا خشکی پوست در اطراف ناحیه مقعد شد، باید با پزشک معالج تان تماس بگیرید.

یک مکمل فیبر، مانند متاموسیل (پسیلیوم)، یا نرم کننده مدفوع، مانند سیتروسل (متیل سلولز)، می‌تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند.

از مصرف ملین‌ها که می‌تواند منجر به اسهال و تشدید علائم هموروئید شود، خودداری کنید.

عمل سرپایی بواسیر با لیزر

روش‌های نوین و بسیار پیشرفته‌ای در علم پزشکی به وجود آمده است که مقوله درمان بواسیر و بسیاری از بیماری‌ها را به طور کل دگرگون کرده است. در روش لیزر بواسیر با تاباندن اشعه یکپارچه لیزر co۲ زائده‌های هموروئیدی را حذف کنند و این درمان با حداقل درد و خونریزی انجام می‌شود.

به گفته سایت دکتر بیژن عابدیان در عمل سرپایی بواسیر با لیزر نه خبری از بستری است و نه خبری از بیهوشی عمومی و عوارض آن. زمان هم قطعا با اهمیت است و شما باید در سریع‌ترین زمان ممکن دوره درمان نقاهت خود را بگذرانید. مدرن‌ترین روشی که امروزه در دنیا برای درمان قطعی بواسیر بدون عمل جراحی کاربرد دارد تکنولوژی لیزر درمانی است.

هموروئیدکتومی باز و بسته

پزشک جراح ممکن است هموروئیدکتومی را برای برداشتن هموروئید خارجی بزرگ و هموروئید داخلی پرولاپس که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهد، انجام دهد. عمل بواسیر به روش هموروئیدکتومی به ۲ صورت باز و بسته انجام می‌شود.

هموروئیدکتومی باز در بیمارستان انجام می‌شود و طی عمل زائده‌های هموروئیدی با استفاده از تیغ جراحی بطور کامل حذف می‌شود. در انتهای عمل ممکن است زخم جراحی بدون بخیه و باز گذاشته شود تا بطور طبیعی و به مرور زمان ترمیم شود. این کار معمولا برای پیشگیری از عفونت انجام می‌شود.

هموروئیدکتومی بسته هم کاملا مشابه روش باز انجام می‌شود، با این تفاوت که در انتهای عمل زخم ایجاد شده را بخیه می‌زنند. روش‌های جراحی هموروئید همواره با ریسک بازگشت مجدد بیماری یا بروز عوارضی مثل بی اختیاری همراهند؛ بنابراین باید در انتخاب پزشک جراح دقت کافی را داشته باشید و مراقبت‌های بعد از عمل هموروئید را به خوبی انجام دهید تا دچار عود مجدد و عوارض این بیماری نشوید.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=1066131
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : علمی پزشکی
تاثیر منفی تبلیغات شرکت‌های تولید و توزیع کننده جانشین‌های شیر مادر/ شیر مادر کمک کننده در پیشگیری از عفونت‌ها
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۷:۰۸

حمیدرضا لرنژاد  گفت: گسترش هدفمند فعالیت شرکت‌های تولید و توزیع کننده جانشین شونده‌های  شیر مادر و تبلیغات در این زمینه بر تصمیمات والدین برای تغذیه نوزاد از طریق  دریافت  اطلاعات نادرست در مورد...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
تهویه مناسب و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در عزاداری محرم الزامی است
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۵:۱۲

۰۵:۰۲ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۸۲۰۰۷۴۶...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
حذف دروس عمومی از کنکور، تیغ تیز تغییرات پرحاشیه بر گلوی دانش آموزان
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۵:۱۲

در اعلام کرد و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ . ارسنجانی گفت: بحث حذف دروس عمومی و این که این موضوع اتفاقی مثبت و یا منفی است از موضوعات جدیدی است که در نظام آموزشی ما مطرح شده؛ در...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
از مضر بودن خوابیدن زیر باد کولر تا خطرات غواصی در آب برای سلامتی
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۰:۲۰

اخبار کلینیکی باشگاه خبرنگاران جوان را در این بسته مشاهده کنید. . اگر موفق به رصد اخبار کلینیکی باشگاه خبرنگاران جوان در ۹ مرداد نشده‌اید، این بسته خبری را از دست ندهید.. . آیا...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
جذب و پذیرش ۶ هزار واحد فناور بوسیله جهاددانشگاهی/ راه‌اندازی شتاب‌دهنده ملی در چند زمینه منتخب
۱۴۰۱/۰۵/۰۹-۲۳:۳۶

بهروز بادکو رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان جهاددانشگاهی در رابطه با تعداد شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان مشغول به فعالیت در پارک‌ها و مراکز رشد و منش جهاددانشگاهی، گفت: از زمان...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان