به گزارش اقتصادآنلاین با نقل قول از تسنیم، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های امروز نمازجمعه(10 تیر) با اشاره به اینکه فرمان حکومتی امیرالمومنین(ع) به...

کد خبر: 1094323
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۱۷-۱۸:۰۷
ارسال توسط :
بازدید: 3
خطیب نماز جمعه تهران: از ریاست قوه قضاییه می‌خواهیم با الهام از کلام رهبری دغدغه خود را تحول در این دستگاه قرار دهند

به گزارش اقتصادآنلاین با نقل قول از تسنیم، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمدحسن ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های امروز نمازجمعه(10 تیر) با اشاره به اینکه فرمان حکومتی امیرالمومنین(ع) به مالک اشتر، آن را جامع‌ترین و کامل‌ترین سند تاریخی در حوزه حکمرانی با هویت دینی دانست که در مقام تولید فکر و اندیشه و تبیین دقیق مبانی و اصول و سیاست‌ها برای حکمرانی مبتنی بر وحی و عقلانیت اسلامی است.

وی اضافه کرد: در نگاه امیرالمومنین، نیروی انسانی عالم و صالح و آراسته به ایمان و عمل صالح بالاترین نقش را در ساخت جامعه در طراز قران دارد. از این منظر آراستگی مدیران ارشد و میانی در نظام اسلامی به ارزش‌ها و فضایل اخلاقی، مهم‌ترین و محوری ترین اصل در ساخت ۱ نظام سیاسی کارآمد و مقتدر است و با نگاه به این اصل محوری، مهم‌ترین مسئولیت مالک اشتر و مدیران در نظام اسلامی، تقوا و عبودیت، وظیفه شناسی و حرکت بر مدار فرامین الهی است.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه لزوم اصلاح رابطه خود با خدا و استفاده از تمام ظرفیت‌ خویشتن و نظام اسلامی برای گسترش ارزش‌های اسلامی در سطح جامعه، گفت: در این نامه علی علیه السلام به یکی از مهم ترین قواعد اشاره می‌کند که اگر رابطه ات با خدا مستحکم شد و به مبانی اعتقادی حق و فضایل اخلاقی و عمل صالح و تلاش برای دفاع از ارزش ها و اصول قدم برداشتی، خدا به یاری تو خواهد شتافت. همان اصل که رهبر انقلاب در دیدار مسئولان دستگاه محترم قضایی با اشاره به اینکه تاریخ 4 دهه انقلاب به آن اشاره کردند.

ابوترابی‌فرد اضافه کرد: باید با عقلانیت و دانش و مشورت و استفاده از نخبگان علمی و سیاسی و توده‌های مردم و مدیران کارآزموده راه را شناخت و در این راه با ثبات قدم و با شجاعت گام برداشت و امیدوار به نصرت قطعی الهی بود. اگر انسان رابطه خود را با خدا اصلاح کرد، خدا رابطه او را با انسان‌ها اصلاح می‌کند .

وی اضافه کرد: اینکه بعضی اشاره کنند به ناتوی نظامی در جنوب غرب آسیا برای آنست که شاهد قدرت روزافزون اسلام‌اند. این حرکت اقتدار آفرین در دنیای اسلام و منطقه خاورمیانه ناشی از اراده مردم است نه آمریکا؛ این اراده مردم یمن  و فلسطین و قهرمانان لبنان و سوریه و عراق است که حرکت مسیر منطقه را مشخص می‌کند نه اراده آمریکا. با تکیه به این وعده قطعی الهی باید راه را درست شناخت و در صراط مستقیم درست قدم برداشت و در انجام وظیفه در چارچوب اصول و مبانی و قواعد علمی و اخلاقی قدم برداشت؛ اگر اینگونه حرکت کردیم رستگاری و پیروزی در انتظار ماست.

امام جمعه موقت تهران در ادامه خطبه‌ها، با اشاره به اینکه سال 1360 و 61 سالهای سختی برای ملت ایران (IRAN) در مواجهه با دشمنان داخلی و استکبار جهانی و مزدوری به نام صدام بود، گفت: در 6 تیر رهبر فرزانه انقلاب مورد سوء قصد قرار گرفتند. در هفتم تیرماه با انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، مردان بزرگی که در پیشاپیش آنها شهید عالیقدر و مرد پارسا و مدیر (manager) و مدبر و یکی از ارکان اقتدار ایران (IRAN) اسلامی شهید بهشتی بود، به لقاء خدای سبحان نائل شدند.

ابوترابی‌فرد اضافه کرد: در همین روز شهر سردشت مورد بمباران شیمیایی قرار گرفت؛ یعنی برادران و خواهران مسلمان و عزیر اهل سنت همزمان با مردانی که برای عزت و اقتدار آنها تلاش می‌کردند به مقام رفیع شهادت نائل شدند و بسیاری از این خانواده‌های عزیز جانبازی سختی تحمل کردند.  11 تیرماه سال 61 شهادت آیت الله صدوقی بود؛ ملت بزرگ ایران (IRAN) از این حوادث سخت براساس وعده الهی به پیروزی های بزرگ دست یافتند. این حوادث نه تنها از عزت و اقتدار ملت ایران (IRAN) نکاست بلکه هریک در خلق قدرت برای ملت ایران، نقش تعیین‌کننده‌ای داشت.

وی  با اشاره به اینکه هفتم تیرماه روز قوه قضاییه نامگذاری شده و با نگاه به اهمیت این دستگاه در خلق قدرت و اقتدار و عدالت و امنیت، گفت: حکمرانی بدون نظام سیاسیِ در تراز، راهی برای توسعه انسانی و تعالی جوامع بشری نخواهد گشود. تمام انبیا در اندیشه نظام سازی و حکمرانی بودند؛ خدای متعال خطاب به حضرت داود می‌فرماید، رسالت تو نظام سازی و حکمرانی است. عمود نظام سیاسی در تراز قران کریم، انسان حق‌مدار و صالح و آراسته به ایمان و عمل صالح است. اساسی‌ترین رکن نظام سیاسی الهی کارآمد و مقتدر، قرار گرفتن انسان‌های صالح و شایسته در رده‌های کلیدی مدیریت است لذا داود پیامبر مسئولیت حکمرانی را در دست دارد.  علی علیه السلام بعد پیامبر مسئولیت مدیریت و رهبری جامعه را در دست دارد و مالک اشتر از سوی امام علی مسئولیت مدیریت مصر را می‌گیرد.

امام جمعه موقت تهران عدالت فردی را مقدمه‌ای برای عدالت اجتماعی دانست و گفت: اگر مدیر (manager) عادل نباشد نمی‌تواند در مسیر بسط عدالت قدم بردارد. انسان حق‌مدار می‌تواند نقش اساسی در حرکت جامعه به سوی عدالت و قسط ایفا کند. هدف از حکمرانی و قضاوت، بسط قسط و عدالت است. عدالت ورزی ۱ تکلیف الهی است و تمام موظفیم برای آراستگی خود به عدالت قدم برداریم و ثانیاً از تمام ظرفیت خود برای بسط عدالت در جامعه تلاش نماییم. این معنای امر به معروف و نهی از منکر است؛ اگر جامعه به این خصیصه آراسته شود، شاهد تحول عظیم در کشور خواهیم بودیم.

ابوترابی فرد ادامه داد: قسط و عدالت متوقف بر شناخت حق است. شناخت حق یعنی شناخت وظیفه در تمام سطوح حیات فردی و اجتماعی و سیاسی و فرهنگی؛ انسان‌هایی می‌توانند در مسیر بسط عدالت قدم بردارند که آراسته به حق باشند و بعد از شناخت حق در مسیر مقدس دفاع از حق و گسترش حق در جامعه قدم بردارند. در نگاه اسلام برخلاف نگاه نظریه پردازان غربی عدالت حول قراردادهای اجتماعی تبین فلسفی نمی‌شود و ساخته دست بشر نیست. عدالت میوه شیرین اجرای حق است و حق برآمده از نظام هستی و فهم نیازهای فطری انسان و مفاهیم وحیانی است.

وی اضافه کرد: به هر میزان که سطح دانش محترم قضایی ارتقا پیدا کند، سطح تقوا و خودسازی در مسئولین و کارکنان ارتقا پیدا می‌کند و کارآمدی دستگاه افزایش می‌یابد. عمل بدون پشتوانه علمی فساد زاست و باید سطح دانش و تقوا را ارتقا بخشید.

امام جمعه موقت تهران گفت: مهم ترین دغدغه و اصل از نگاه رهبری در دیدار اخیر، تحقق و اجرای سند تحول دستگاه محترم قضایی بود.  از ریاست قوه می‌خواهیم با الهام از کلام رهبری که فرمودند این تحول در سایه کادرسازی و شخصیت سازی تحقق می‌یابد، با ۱ کادر مقتدر و عالم و هوشمند و آشنا به تار و پود این دستگاه پیچیده، دغدغه خود را تحول در این دستگاه مهم و عدالت گستر قرار دهند.

ابوترابی‌فرد مبارزه (fight) با فساد در درون و برون دستگاه محترم قضایی و مقابله با ساختارهای فسادزا  و رصد دستگاه‌ها و ساختارهای فسادزا در تمام حوزه‌ها را از دیگر درخواست‌های رهبری عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از راه های از بین بردن ساختارهای فساد زا، آراستگی به دولت الکترونیک در عالی ترین سطح ممکن است.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=1094323
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
قیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۱۲

۰۸:۰۴ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۸۲۰۱۵۳۹...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
داج چارجر و داستان هیولای ساکت! (+عکس)
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۰۴

یکی از مدیران ارشد داج در رابطه با این خبر، رسما اعلام کرد که خط تولید کنونی چارجر در سال 2024 به کار خود پایان می دهد. عصر ایران-  داج چارجر بی شک یکی از...

ارسال توسط : عصرایران
۳ شب سفر هوایی به قشم چقدر هزینه دارد؟ + جدول
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۰۴

. به گزارش اقتصاد آنلاین؛ سفر به قشم نه تنها شما را با فرهنگ و آداب و رسوم مردم این خطه از سرزمین پهناور ایران (IRAN) آشنا خواهد ساخت، بلکه اطلاعات بسیار مفیدی را راجع به اماکن دیدنی، اقامتگاه ها،...

ارسال توسط : اقتصاد آنلاین
تردد در محور‌های برون شهری ۶.۸ درصد کاهش یافت
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۷:۵۲

۰۷:۳۸ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۸۲۰۱۵۴۰...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
نورافکن کدال روی قرارداد سرخابی ها؛ انتشار تمام قرارداد ۲ باشگاه استقلال و پرسپولیس الزامی است
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۶:۴۴

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان لیگ فوتبال ایران، زمان نقل و انتقالات تابستانی و پیش فصل مسابقات باشگاهی فوتبال در لیگ برتر از دوشنبه ۲۳ خرداد شروع و چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱ به اتمام می‌رسد.. نقل و...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان