جاوید رستمی*- مخاصمه مسلحانه که مابین ۲ کشور روسیه و اوکراین در جریان است، بیش از هر مخاصمه بین المللی دیگری پس از جنگ جهانی دوم، وارد فاز رسانه‌ای و سیاسی شده است؛ به طوری که هر ۲ طرف سعی می دارند...

کد خبر: 1122626
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۲۳-۰۲:۳۰
ارسال توسط :
بازدید: 2
روسیه و بازی دوسرباخت پیکار حقوقی بر سر جنگ اوکراین

جاوید رستمی*- مخاصمه مسلحانه که مابین ۲ کشور روسیه و اوکراین در جریان است، بیش از هر مخاصمه بین المللی دیگری پس از جنگ جهانی دوم، وارد فاز رسانه‌ای و سیاسی شده است؛ به طوری که هر ۲ طرف سعی می دارند با استفاده از تمام ترفند‌های موجود، خود را در جانب حق جلوه دهند.

در خبر‌ها آمده است که الکساندر باستریکین، رئیس کمیته تحقیقات روسیه که ۱ نهاد مرتبط با دادستانی این کشور است، پیشنهاد کرده «دادگاه بین المللی» با حضور کشور‌هایی همچون ایران، سوریه و بولیوی برای محاکمه شماری از اعضای نیرو‌های مسلح اوکراین تشکیل شود. باستریکین به ۱ وب‌سایت خبری وابسته به دولت روسیه گفته است که مسکو ۹۲ عضو نیرو‌های مسلح اوکراین را به «جنایت علیه بشریت» متهم کرده است (عصر ایران)

ظاهرا این اظهارنظر در واکنش به شروع تحقیقات دیوان کیفری بین المللی در اوکراین در مورد جنایت جنگی عنوان شده است. با توجه به اینکه روسیه در حقیقت تقاضای تاسیس ۱ دادگاه بین المللی را داشته و ندای عدالت خواهی سر می‌دهد، راستی آزمایی این ادعا با چند نکته قابل اندازه گیری است:

مورد اول اینکه، در حال حاضر دیوان کیفری بین المللی به عنوان ۱ نهاد تثبیت شده حقوقی بین المللی که صلاحیت بررسی مسئولیت فردی کیفری را دارد، مهم‌ترین و معتبرترین نهاد حقوقی است که اتفاقا تجربه زیادی را در این زمینه داشته و قضات با سابقه‌ای نیز در آن فعال می باشند. در حال حاضر ۱۲۳ کشور به عضویت کامل دیوان درامده اند. با وجود چنین نهادی، تاسیس ۱ دادگاه بین المللی دیگر نه تنها پر هزینه بوده و به هیچ عنوان بازدهی کافی را ندارد، بلکه اصولا منطقی نیست که ۱ دادگاه تازه تاسیس بی تجربه به ۱ نهاد پر قدرت موجود ترجیح داده شود.

مسئله حائز اهمیت دیگر آن است که روسیه که سابقا و به مدت ۱۶ سال به عنوان عضو ناظر دیوان کیفری بین المللی شناخته می‌شد، امضای خود را از اساسنامه دیوان در سال ۲۰۱۶ باز پس گرفت؛ اصولا این سوال مطرح است که اگر روسیه حقیقتا به دنبال عدالت است واقعا چرا تن به صحیت سنجی مدعای خود در پیشگاه ۱ دادگاه بی طرف و مجرب را نمی‌دهد؟ روسیه حتی پیش از این نیز اساسنامه را تنها امضا نموده بود و هیچگاه این اساسنامه در مجلس قانونگذاری این کشور به تصویب نرسیده بود تا به طور کامل و قطع به عضویت دیوان در بیاید. روسیه در کنار اسرائیل و آمریکا ۳ کشور بزرگ و البته جنگ افروز می باشند که امضای خود را از اساسنامه دیوان بازپس گرفته اند. این مسئله نشان می‌دهد که مطرح کردن ۱ دادگاه بین المللی با حضور متحدان روسیه تنها ۱ بازی رسانه و سیاسی است و در نتیجه تردید قابل توجهی در ادعای روسیه وارد خواهد آمد.

مورد سوم آن است که در هر دعوای حقوقی طرفین دعوا باید در ۱ دادگاه بی طرف و واجد صلاحیت حضور یافته و با مطرح کردن استدلالات و شواهد خود حقانیت خود را ثابت نمایند؛ بنابراین بدیهی است که روسیه نیز خود در جایگاه ۱ متهم قرار دهد و اگر واقعا به دنبال ارتقای سطح عدالت جهانی است، مسلما باید نسبت به اقدامات خود و افسران و کارگزارانش پاسخگو باشد؛ مخصوصا پرونده باز دیگری علیه روسیه در مورد مداخلات نظامی در گرجستان نیز وجود دارد. تصور نمایید ناتو یا اتحادی از کشور‌های غربی نیز پیشنهادی برای برگزاری دادگاه بین المللی با حضور متحدان خود را بدهد. آیا روسیه حاضر است در این دادگاه حضور یابد؟

موارد گفته شده ندای عدالت خواهی روسیه را به عنوان شروع کننده جنگ اوکراین زیر سوال برده است. به دید می‌رسد با این پیشنهاد‌های عجیب و البته غیرمنطقی نه تنها اعتبار و آبروی این کشور بازگردانده نمی‌شود، بلکه مسئله عدالت کیفری بین المللی را برای سران و مقامات لشگری و کشوری روسیه پررنگ‌تر می‌نماید؛ این مهم می‌تواند به شدت برای سفر‌های خارجی خانواده مقامات روس که اکثرا نیز در کشور‌های مرفه اروپایی آمریکایی اقامت می دارند – همچون خانواده پوتین رئیس جمهور این کشور که در سوئیس سکنا گزیده اند – دردسرساز شود.

پیش از این نیز کشور‌های آفریقایی این انتقاد را مطرح کردند که واقعا چرا دیوان کیفری بین المللی به دیوان کیفری آفریقایی بدل شده و با تمرکز بر جرایم کشور‌های آفریقایی عملا جنایت ابرقدرت‌ها را نادیده می‌انگارد. اگر روسیه و سرانش به رسیدگی دیوان کیفری بین المللی تن دهند، نه تنها وجه از دست رفته این کشور بازسازی می‌شود، بلکه این کشور گام بلند و تاثیرگذاری در جهت بسط عدالت جهانی برداشته است.

مخلص کلام اینکه پیکار حقوقی بر سر مسئله اوکراین ۱ بازی ۲ سرباخت رسانه‌ای – سیاسی – حقوقی برای روسیه است؛ تمرکز روسیه بر میدان رزم شاید بتواند تغییراتی در منطقه اروپای شرقی ایجاد کند، اما این کشور فعلا کارتی برای مقابله با عملیات روانی و جنگ سیاسی جبهه غرب در دست ندارد.

*دانشجوی دکترای حقوق عمومی دانشگاه تهران

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=1122626
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : بین الملل
چین یکی از قدرتمند‌ترین نیرو‌های دریایی را در اختیار دارد
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۱۲

شبکه تلویزیونی‌ای پی تی ان در گزارشی اعلام کرد: نیروی دریایی چین اکنون به نیروی دریایی برجسته و توانمندی تبدیل شده است که می‌تواند با قدرتی بسیار بالا که مجهز به سلاح‌های متعارف شده است، در...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
روسیه و بازی دوسرباخت پیکار حقوقی بر سر جنگ اوکراین
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۲:۰۰

جاوید رستمی*- مخاصمه مسلحانه که مابین ۲ کشور روسیه و اوکراین در جریان است، بیش از هر مخاصمه بین المللی دیگری پس از جنگ جهانی دوم، وارد فاز رسانه‌ای و سیاسی شده است؛ به طوری که هر ۲ طرف سعی می دارند...

ارسال توسط : آفتاب
تنش‌ها در عراق به آستانه کودتا رسیده است
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۱:۴۸

به گزارش المیادین، گروه‌های شیعه عراق تحت عنوان «چارچوب هماهنگی» در بیانیه‌ای درباره تحولات عراق اعلام کردند:. کمیته سازماندهی برای حمایت از مشروعیت و حفظ نهاد‌های دولتی در ما از مردم خود می‌خواهیم...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
جنگ اوکراین کی تمام می‌شود؟
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۰:۰۸

جرمی کوربین، رئیس سابق حزب کارگر انگلیس در گفتگو با شبکه خبری المیادین ضمن تاکید بر مخالفت خود با جنگ در اوکراین اظهار کرد: روسیه با شروع عملیات نظامی خود در اوکراین اشتباه کرد، افزایش انتقال سلاح...

ارسال توسط : آفتاب
آتش‌سوزی مهیب در اسپانیا + فیلم
۱۴۰۱/۰۵/۰۹-۲۳:۵۶

منابع خبری از آتش‌سوزی عظیمی در شهر «آربو» در ناحیه کوهستانی و خودمختار در شمال غربی اسپانیا به نام «گالیسیا» خبر دادند.. به گزارش آرتی، در حال حاضر که موج جدیدی از گرما شرایط را سخت‌تر کرده است،...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان