در اعلام کرد و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ . ارسنجانی گفت: بحث حذف دروس عمومی و این که این موضوع اتفاقی مثبت و یا منفی است از موضوعات جدیدی است که در نظام آموزشی ما مطرح شده؛ در...

کد خبر: 1122653
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۲۳-۰۳:۰۷
بازدید: 1
حذف دروس عمومی از کنکور، تیغ تیز تغییرات پرحاشیه بر گلوی دانش آموزان

در اعلام کرد و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

ارسنجانی گفت: بحث حذف دروس عمومی و این که این موضوع اتفاقی مثبت و یا منفی است از موضوعات جدیدی است که در نظام آموزشی ما مطرح شده؛ در واقع در کنکور سراسری ۱۴۰۲ قرار است ترکیبی از سوابق تحصیلی و نمره آزمون سراسری لحاظ شود.

او گفت: در ۲ کنکوری که داوطلبان بر اساس مصوبات تازه در نظام آموزشی ما می‌توانند در سال ۱۴۰۲ شرکت کنند و انتخاب بهترین نمره در بین این کنکور شرایطی را می‌طلبد. پس باید برای حذف دروس عمومی از آزمون‌های سراسری بررسی‌های بیشتری کرد.

این مشاور آموزشی در ادامه گفت: تا به امروز داوطلبان آزمون سراسری صرفا از سوابق تحصیلی با ضریب مثبت استفاده می‌کردند. به این ترتیب که اگر در آزمون سراسری شرایط خوبی را کسب نکردند، بتوانند با استفاده از این تاثیر مثبت معدل در بعضی رشته‌ها پذیرش شوند. با تغییر اخیر، یعنی حذف دروس عمومی از کنکور سراسری امتحانات نهایی جایگاه مهمتری خواهند داشت؛ چون ضریب قطعی معدل تاثیرگذار است و همین موضوع، امتحانات را جدی‌تر می‌کند.

او اضافه کرد: حذف دروس عمومی از کنکور سراسری می‌تواند طبعاتی نیز داشته باشد که مهمترین آن ها کم اهمیت تلقی شدن این دروس در تمام برنامه‌های درسی خصوصا در مدارس متوسطه دوم خواهد بود.

ارسنجانی گفت: از تابستان امسال مشاهده کرده ایم که عدم درج این دروس در برنامه‌های کنکوری و فعالیت‌های تابستانی و به حداقل رساندن زمان این دروس جدی‌تر شده است. از طرفی نیز داوطلبین آزمون سراسری اطمینان می دارند که بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش نیازی به مطالعه دروس عمومی در تابستان نیست و این نوع نگرش در نوع عملکرد تمام بخش‌ها به صورت گسترده مشاهده خواهد شد.

او ادامه داد: این که جایگاه زبان و ادبیات فارسی را به عنوان زبان رسمی کشور تضعیف نماییم؛ یا عربی که زبان قرآن نیز است با قدرت و جدی بودن سال‌های گذشته تدریس نشود و زبان انگلیسی که گا‌ها می‌توانست برای دانش آموزان مهم باشد، در مدت کمتری تدریس شود، اتفاق خوبی نیست.

او گفت: این کاهش تدریس و مباحث را در هر ۴ درس شاهد خواهیم بود که می‌تواند دغدغه‌هایی را برای تمامی جامعه و خصوصا مسئولین فرهنگی و آموزشی کشور ایجاد کند.

به گفته ارسنجانی از سوی دیگر این موضوع می‌تواند استرس‌هایی را از داوطلبین دور کند؛ چون دروس عمومی تعداد و حجم زیادی می دارند و بعضا باعث استرس‌هایی می‌شدند.

او در پایان گفت: به دید می‌رسد کنکور ۱۴۰۲ به صورت آزمایشی استارت خواهد خورد و ممکن است مشکلاتی هم در این مسیر مشاهده شود. بنابراین می‌طلبد که مسئولان سازمان سنجش و آموزش کشور به عنوان مجریان این فعالیت از اتاق فکر درستی بهره‌مند شوند. می‌توان امیدوار بود با ایجاد بستر‌های لازم بوسیله رسانه‌ها و فضای مجازی به هر کدام از موارد مطرح شده درباره حذف دروس عمومی بیشتر توجه شود تا شاهد افت فعالیت‌های مفید وسازنده نشویم.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=1122653
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : علمی پزشکی
تاثیر منفی تبلیغات شرکت‌های تولید و توزیع کننده جانشین‌های شیر مادر/ شیر مادر کمک کننده در پیشگیری از عفونت‌ها
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۷:۰۸

حمیدرضا لرنژاد  گفت: گسترش هدفمند فعالیت شرکت‌های تولید و توزیع کننده جانشین شونده‌های  شیر مادر و تبلیغات در این زمینه بر تصمیمات والدین برای تغذیه نوزاد از طریق  دریافت  اطلاعات نادرست در مورد...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
تهویه مناسب و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در عزاداری محرم الزامی است
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۵:۱۲

۰۵:۰۲ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ۸۲۰۰۷۴۶...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
حذف دروس عمومی از کنکور، تیغ تیز تغییرات پرحاشیه بر گلوی دانش آموزان
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۵:۱۲

در اعلام کرد و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ . ارسنجانی گفت: بحث حذف دروس عمومی و این که این موضوع اتفاقی مثبت و یا منفی است از موضوعات جدیدی است که در نظام آموزشی ما مطرح شده؛ در...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
از مضر بودن خوابیدن زیر باد کولر تا خطرات غواصی در آب برای سلامتی
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۰:۲۰

اخبار کلینیکی باشگاه خبرنگاران جوان را در این بسته مشاهده کنید. . اگر موفق به رصد اخبار کلینیکی باشگاه خبرنگاران جوان در ۹ مرداد نشده‌اید، این بسته خبری را از دست ندهید.. . آیا...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
جذب و پذیرش ۶ هزار واحد فناور بوسیله جهاددانشگاهی/ راه‌اندازی شتاب‌دهنده ملی در چند زمینه منتخب
۱۴۰۱/۰۵/۰۹-۲۳:۳۶

بهروز بادکو رییس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان جهاددانشگاهی در رابطه با تعداد شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان مشغول به فعالیت در پارک‌ها و مراکز رشد و منش جهاددانشگاهی، گفت: از زمان...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان