. بین الملل تابناک: با گذشت حدود 9 ماه از انتخابات پارلمانی در عراق، رایزنی ها برای انتخاب نخست وزیر و ریاست جمهوری همچنان ادامه دارد و بیش از هر چیز تعیین نخست وزیر تازه مناقشه برانگیز شده است و...

کد خبر: 1122659
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۲۳-۰۲:۵۶
ارسال توسط :
بازدید: 1
بحران و آشوب سیاسی در عراق؛ مقتدی صدر چه می خواهد؟

بحران و آشوب سیاسی در عراق؛ مقتدی صدر چه می خواهد؟

بین الملل تابناک: با گذشت حدود 9 ماه از انتخابات پارلمانی در عراق، رایزنی ها برای انتخاب نخست وزیر و ریاست جمهوری همچنان ادامه دارد و بیش از هر چیز تعیین نخست وزیر تازه مناقشه برانگیز شده است و عراق را وارد ۱ بحران سیاسی جدیدی کرده که چشم انداز مشخصی درباره آن وجود ندارد.

چارچوب هماهنگی شیعیان با داشتن اکثریت کرسی‌های پارلمان در چند روز گذشته محمدشیاع السودانی را به عنوان گزینه مورد دید برای پست نخست‌وزیری معرفی کرد و بعد از آن مذاکرات برای تشکیل کابینه شروع شد. این اتفاق می تواند به بحران سیاسی طولانی‌مدت برای تشکیل دولت تازه عراق خاتمه بدهد، اما به دید می‌رسد که یورش هواداران مقتدی صدر به منطقه سبز بغداد و اشغال پارلمان نه تنها تشکیل دولت تازه عراق را با چالش جدی روبه‌رو کرده بلکه از پیام رهبر این جریان به دید می‌رسد که چالش موجود بسیار عمیق‌تر از چیزی است که به دید می‌آید.

به دید می‌رسد بین حمله دیروز با حمله ۵ روز پیش طرفداران جریان صدر تفاوتی جدی وجود دارد؛ چرا‌که ابراهیم الجابری، مدیر (manager) دفتر مقتدی صدر، در پستی در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «مردم تحصن علنی در داخل مجلس عراق را انتخاب کنند».

او در پست خود اضافه کرد: «مردم در داخل مجلس تحصن علنی خواهند کرد، خداوند شما را حفظ کند». الجابری نوشت: «مردم اکنون در مجلس می باشند، از نیروهای امنیتی تشکر می‌کنیم».

در چنین صورتی می‌توان اعلام کرد تقابل صدری‌ها و چارچوب هماهنگی از مرحله اعتراض به نامزدی السودانی وارد مرحله کارشکنی پارلمان در پروسه تعیین دولت شده است.

با این شرایط، احتمال تشدید منازعات سیاسی و هرج‌ومرج‌های خیابانی و مهم‌تر از آن تعمیم و گسترش اعتراضات به کل عراق وجود دارد؛ کما‌اینکه صلاح‌الدین بهاالدین، دبیرکل حزب اتحاد اسلامی کردستان، در سخنانی اظهار کرد: رخدادهای کنونی عراق دیر یا زود به اقلیم کردستان نیز سرایت می‌کند.‌ در ‌این ‌بین برخی رسانه‌ها سعی داشتند پای ایران (IRAN) و حضور اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه را به تحرکات و آشوب‌سازی‌های جریان صدر باز کنند که با واکنش برخی چهره‌های سیاسی عراق مواجه شد.

در این رابطه، تابناک در گفتگو با « حسن هانی زاده» به ابعاد و زوایای بحران سیاسی کنونی در عراق پرداخته است.

هانی زاده در گفتگو با تابناک اظهار داشت: حمله هواداران جریان السائرون به رهبری مقتدی صدر به پارلمان عراق واقع در منطقه سبز بغداد، این کشور را وارد ۱ فضای تازه بحران زا ساخت. تسخیر ساختمان پارلمان عراق بوسیله هواداران مقتدی صدر شاید نوعی الگوبرداری این جریان پر نفوذ اما غیر قابل کنترل از حرکت هواداران دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در حمله به ساختمان کنگره پس از شکست وی در انتخابات ۲۰۲۰ تلقی می‌شود. حمله هواداران صدر به پارلمان زمانی صورت گرفت که فراکسیون‌های پارلمانی پس از ۱ سلسله رایزنی‌های فشرده محمد شیاع السودانی را به عنوان نخست‌وزیر تازه عراق انتخاب کرد.

وی اضافه کرد: جریان السائرون عراق که در انتخابات پارلمانی سال گذشته با ۷۳ کرسی به عنوان فراکسیون بزرگ‌تر شناخته شد، قصد داشت تا جعفر الصدر پسر عموی مقتدی و سفیر فعلی عراق در لندن را به عنوان نخست‌وزیر انتخاب کند که با مخالفت سایر فراکسیون‌ها مواجه شد. از این رو نمایندگان جریان سائرون با خروج اعتراض‌آميز خود از پارلمان تلاش کردند تا روند انتخاب نخست‌وزیر را با مشکل مواجه سازند اما پارلمان با بهره‌گیری از ساز و کارهای قانونی و با تشکیل ۱ کمیته بی‌طرف سرانجام محمد شیاع السودانی را مناسب‌ترین گزینه برای تشکیل کابینه تشخیص داد. اما ظاهرا دست‌های داخلی و خارجی با نفوذ در میان هواداران جریان السائرون و سازماندهی ۱ حرکت غیرقانونی و غیراخلاقی و با اهدافی سیاسی تلاش می دارند تا شطرنج انتخاب نخست‌وزیر تازه و اعضاء کابینه را برهم بزنند.

هانی زاده در ادامه تاکید کرد: علاوه بر قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای که از انتخاب محمد شیاع السودانی که ۱ شیعه معتقد و نزدیک به جریان دولت القانون به رهبری نوری المالکی تلقی می‌شود، ناخشنود می باشند، عواملی در داخل نیز در تشدید اختلافات میان جریان‌های سیاسی نقش می دارند. فراکسیون کردهای عراق که بعد از جریان سائرون بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی عراق بشمار می‌رود قصد داشت تا یکی از شخصیت‌های کرد نزدیک به مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان را به عنوان رئیس‌جمهوری تازه معرفی کند اما با مخالفت اکثریت اعضائ پارلمان مواجه شد. این شخصیت که در کابینه‌های گذشته پست‌های وزارتی کلیدی داشت به دلیل داشتن پرونده فساد مالی از چرخه قدرت خارج شد و به همین دلیل اعضاء پارلمان موافق ریاست جمهوری وی نیستند.

این کارشناس مسائل منطقه اضافه کرد: طرف دیگر پشت پرده حوادث اخیر عراق هواداران مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق می باشند که به صورتی پنهانی اما هوشمندانه حرکت هواداران جریان السائرون را مدیریت کنند. جریان مقتدی صدر به دلیل داشتن پایگاه مردمی از نفوذ بالایی برخوردار است و می‌تواند با استفاده از موج هیجانی جوانان هوادار این جریان در تغییر معادلات داخلی عراق کاملا موثر باشد. مصطفی الکاظمی در برابر درخواست اعضاء پارلمان برای اخراج هواداران مقتدی صدر از ساختمان پارلمان بی‌تفاوتی از خود نشان داد و این نشان می‌دهد که نخست‌وزیر عراق قصد دارد با استفاده از شرایط فعلی برای مدت بیشتری در کرسی پارلمانی باقی بماند.

هانی زاده خاطر نشان کرد: متاسفانه پیش‌بینی یکی از نخبگان عراقی که گفته بود دموکراسی در عراق مانند گلوله آتشين در دست کودک بازیگوش است مصداق پیدا کرده زیرا عراق اکنون وارد مرحله خطرناکی از بی‌ثباتی و تقابل جریان‌های سیاسی شده است. سهم‌خواهی جریان‌های سیاسی از قدرت، تقسیم‌بندی طایفه‌ای بین شیعه و سنی و کرد، تشدید اختلافات در میان شیعیان، دخالت آشکار آمریکا و برخی رژیم‌های عرب منطقه در چینش مهره‌ها، مهندسی انتخابات به سود برخی جریان‌ها، گسترش فساد در پیکره حاکمیت و تلاش برای تضعیف نقش مرجعیت در جامعه بخشی از آفت‌های نظام نوپای عراق تلقی می‌شود.

وی در نهایت گفت: اگر جریان‌های سیاسی در آینده نزدیک به ۱ راه‌حل توافقی برای خروج از بحران فعلی دست نیابند، عراق وارد ۱ مرحله پرچالش امنیتی می شود و این کشور را به سمت ۱ جنگ شیعه– شیعه سوق خواهد داد که در نهایت تمام بازیگران صحنه داخلی عراق بازنده آن خواهند بود.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=1122659
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : تازه ها
بیانیه وزارت دفاع عراق همزمان با تحولات حساس
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۱۲

به گزارش «تابناک» با نقل قول از مهر از ناس، وزارت دفاع عراق همزمان با تحولات در این کشور بیانیه‌ای صادر کرد.. وزارت دفاع عراق در بیانیه خود اعلام کرد: «این وزارتخانه تأیید می‌کند که ارتش عراق، با...

ارسال توسط : تابناک
ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل به چین رسید
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۱۲

به گزارش «تابناک» با نقل قول از ایرنا، ریاست دوره ای شورای امنیت در ماه جولای برعهده برزیل بود که نشست های این شورا در موضوعات مختلف از اوکراین تا غرب آسیا و آفریقا از جمله حمله ترکیه به دهوک عراق...

ارسال توسط : تابناک
فال ابجد روزانه امروز دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۰۸

فـال ابجد امروز ۱۰ مرداد متولدین مهر. حروف ابجد فال شما : ج آ ب. قصد و نیت بدی داری از آن دوری کن وگر نه پشیمان میشوی. بهتر است در پی کار خودت بمانی و منتظر باشی. سعی کن با پرورش افکار و نیات خوب در...

ارسال توسط : پارسینه
از بمب نقل و انتقالات علیه موشک تا دوباره صفر! + تصاویر
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۰۸

روزنامه‌های ورزشی دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ پارسینه: از تصویرها صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه ۹ مرداد ماه ۱۴۰۱ را مشاهده...

ارسال توسط : پارسینه
از سرنوشت نامعلوم کالابرگ الکترونیکی تا آماده باش دوباره برجام + تصاویر
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۰۸

مهمترین تیتر‌های روزنامه‌های امروز دوشنبه ۱۰ مرداد ماه به بیان مسائلی همچون اتمام حجت با دستگاه‌های دولتی برای ساخت مسکن، سرنوشت نامعلوم کالابرگ الکترونیکی، فرمول تصفیه با قلک ملی، نرخ...

ارسال توسط : پارسینه