مجله فوربز که یکی  از مشهورترین مجله‌های اقتصادی آمریکا و جهان به‌شمار می‌آید که در جدیدترین مقاله خود به رویکرد تبادلات تجاری و اقتصادی ایران (IRAN) و روسیه پرداخته که در ادامه آن را می‌خوانیم....

کد خبر: 1122663
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۵/۲۳-۰۲:۱۴
بازدید: 1
حذف دلار از تجارت جهانی؛ خیلی دور خیلی نزدیک

مجله فوربز که یکی  از مشهورترین مجله‌های اقتصادی آمریکا و جهان به‌شمار می‌آید که در جدیدترین مقاله خود به رویکرد تبادلات تجاری و اقتصادی ایران (IRAN) و روسیه پرداخته که در ادامه آن را می‌خوانیم.

روسیه و ایران (IRAN) حذف دلار را از مبادلات خود آزمایش کردند

این مجله می نویسد روسیه و ایران (IRAN) با راه‌اندازی ۱ سیستم تسویه حساب با استفاده از ارز‌های خود، شروع به برداشتن گام‌های کوچکی برای حذف دلار آمریکا از تجارت دوجانبه خود کرده‌اند.

معادلات روبل ریال پس از سفر علی صالح آبادی رئیس بانک مرکزی ایران (IRAN) به مسکو شروع شد.

ترتیبات تازه بدین معناست که ۲ کشور اکنون می‌توانند بدهی‌های تجاری خود را با ارز‌های یکدیگر تسویه کنند، معامله‌ای که اولین گام آن در ۱۹ جولای با مبادله ۳ میلیون روبل و یا ۴۸۰۰۰ دلار انجام شد، روزی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای گفت‌وگو با رئیس جمهور ابراهیم رئیسی و رهبر انقلاب  وارد ایران (IRAN) شد.

خیلی دور خیلی نزدیک؛ حذف دلار از مبادلات کشورها

بنا با خبر دیتانیوز و گزارش رسانه‌های ایرانی این سیستم تازه می‌تواند تقاضای  دلار را تا ۳ میلیارد دلار در سال کاهش دهد. تجارت ۲ جانبه بین ایران (IRAN) و روسیه در سال ۲۰۲۱ به ارزش ۴ میلیارد دلار بود، اما ۲ کشور با یافتن دلیل مشترک در وضعیت نابسامان غرب اعلام کردند که امید می دارند تا  تجارت دوجانبه را در کوتاه مدت به ۸ میلیارد دلار افزایش دهند.

این ترتیبات تجاری تازه به آن‌ها این اجاره را می‌دهد که از اسفاده از دلار اجتناب کنند. با انجام این اقدام تاثیر برخی از تحریم‌های بین المللی را نیز کنار بگذارند.

هر ۲ کشور موضوع تحریم‌های تجاری گسترده‌ای از سوی آمریکا و سایرین می باشند؛ روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین در فوریه و ایران (IRAN) هم به دلیل برنامه هسته‌ای و سایر دلایل.

خیلی دور خیلی نزدیک؛ حذف دلار از مبادلات کشورها

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران (IRAN) در تیرماه در تهران دیدار کردند. مقامات ایرانی می‌گویند که امیدوارند سیستم تسویه حساب دوجانبه تازه را گسترش دهند تا ارز‌های دیگر شرکای تجاری کلیدی، از جمله لیر ترکیه، روپیه هند و درهم امارات متحده عربی را در بر بگیرد.

صالح آبادی در ۲۱ جولای گفته که ما در آینده ارز‌های دیگری را برای داشتن ۱ سبد متنوع و کاهش نفوذ ارائه خواهیم داد.

اگر این اتفاق بیفتد تاثیرش این است که شبکه‌ای از توافقات ایجاد می‌شود که ایران (IRAN) قادر است تا تجارت خود را بدون توسل به دلار یا یورو انجام دهد.

با این حال، افراد درگیر در طرف دیگر معامله ممکن است همچنان نسبت به خطر گرفتار شدن در تحریم‌های ثانویه محتاط باشند.

خیلی دور خیلی نزدیک؛ حذف دلار از مبادلات کشورها

اقدام سریع

مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ایران (IRAN) نیز ایده توسعه سیستم پیام‌رسان بین بانکی تازه بین ایران (IRAN) و روسیه را مطرح کرده است.

 این می‌تواند به عنوان جایگزینی برای سوئیفت، سیستم اصلی بین المللی در حال حاضر، که از مقر آن در بلژیک فعالیت می‌کند، عمل کند. بسیاری از بانک‌های روسی و ایرانی به‌عنوان بخشی از تحریم‌های اعمال‌شده علیه هر ۲ کشور، از سیستم سوئیفت خارج شده‌اند.

خیلی دور خیلی نزدیک؛ حذف دلار از مبادلات کشورها

روسیه قبلاً سیستم پیام‌رسانی بانکی خود به نام SPFS داشته است که پس از حمله به کریمه در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد.

 فایننشال تایمز در ماه مارس گزارش داد که بانک‌ها به طور فزاینده‌ای از آن برای پرداخت‌های درون اتحادیه اقتصادی اوراسیا استفاده کنند، گروهی که شامل همسایگان روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان است.

ایران نیز درباره پیوستن به این سیستم بحث کرده، اخیراً، در ژوئن Rostec  (ابرشرکت دولتی برای کمک به توسعه، تولید و صادرات محصولات صنعتی با فناوری پیشرفته روسیه) اعلام کرد که ۱ پلتفرم بلاک چین به نام سلز (CELLS) را توسعه داده است که می‌تواند به عنوان جایگزینی برای سوئیفت عمل کند.

خیلی دور خیلی نزدیک؛ حذف دلار از مبادلات کشورها

رئیس کل بانک مرکزی ایران (IRAN) هم در اواخر تیر در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرد که ۲ کشوری که می‌خواهند مبادلات خود را دلارزدایی کنند، باید سیستم ویژه‌ای مشابه سوئیفت داشته باشند؛ ما عملاً به توافق بسیار خوبی رسیده‌ایم. 

در پیگیری این ابتکارات، روسیه و ایران (IRAN) از کشور‌های دیگر پیروی کنند که به دنبال کاهش اتکای خود به شبکه‌های غربی بوده اند.

چین سیستم تسویه حساب بین بانکی خود به نام CIPS را توسعه داده است که از سال ۲۰۱۵ در حال فعالیت است. در ماه آوریل، آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه خواستار ادغام بیشتر سیستم‌های پرداخت کشور‌های بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) شد.

با این حال، چنین جایگزین‌هایی دارای محدودیت‌های مهمی می باشند. به ویژه، آن‌ها می‌توانند کندتر، گران‌تر و مستعد خطا باشند.

خیلی دور خیلی نزدیک؛ حذف دلار از مبادلات کشورها

هدفی که از مدت‌ها پیش قرار بود عملیاتی شود

روایتی که فوربز از جایگزین سوئیفت نویسندگی است، مدت‌های بسیاری بود که قرار بود تا عملیاتی شود به طوری که عبدالناصر همتی رئیس کل اسبق بانک مرکزی پیشتر درباره آن گفته بود که آمریکا با وضع تحریم‌های متعدد عملاً به حذف دلار از صحنه مبادلات کمک کرده و مسئولان ترکیه و روسیه به این جمع‌بندی رسیدند که از سوئیفت و مبادله با دلار اجتناب کنند، بر این اساس ما به سمت استفاده از پیام‌رسان‌های مالی ۲ کشور حرکت می‌کنیم و به دنبال آن می باشیم که سوئیفت را دور بزنیم؛ از سوی دیگر، مبادلاتمان بر اساس پول ملی صورت گیرد.

هدفی که در نهایت در دولت سیزدهم محقق شد و با نقل قول از روح الله مدبر کارشناس مسائل سیاسی اقتصادی یکی از دستاورد‌های مهم اجلاس آستانه و سفر ولادیمیر پوتین به تهران خصوصا در دیداری که با رهبر معظم انقلاب داشت بود که تاکید بر تبادل مالی مشترک بر مبنای پول مشترک بین ایران (IRAN) و فدراسیون روسیه بوده است، موضوعی که بر مبنای سیاست‌های ضد تحریمی اعمال شده است.

خیلی دور خیلی نزدیک؛ حذف دلار از مبادلات کشورها

البته مبادله با ارز ملی روسیه تنها بخشی از اهداف اقتصادی بود که در زمینه حذف دلار از روابط اقتصادی محقق شد، واقعا چرا که براساس اعلام علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (IRAN) موافقت کرده است تا تمامی مبادلات مالی را با پولی ملی انجام دهد و اضافه کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد تجارت دوجانبه میان ایران (IRAN) و ترکیه با لیره و ریال و باقی با یورو صورت گرفته است.

موضوعی که به دید می‌رسد روز به روز بیشتر از قبل این حرف فیرستین، کارشناس آمریکایی موسسه پلنت پونزی، را محقق می‌کند که در مورد پیشامد‌های سال ۲۰۲۱ پیش بینی کرده بود بسیار واضح است که شما نمی‌توانید کاری نمایید که ارزش دلار به زیر صفر برود، اما ارزش آن باز هم کاهش خواهد یافت و سلطه دلار به پایان خواهد رسید.

ترجمه و گردآوری : فاطمه تورانلو

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=1122663
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : تازه ها
بیانیه وزارت دفاع عراق همزمان با تحولات حساس
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۱۲

به گزارش «تابناک» با نقل قول از مهر از ناس، وزارت دفاع عراق همزمان با تحولات در این کشور بیانیه‌ای صادر کرد.. وزارت دفاع عراق در بیانیه خود اعلام کرد: «این وزارتخانه تأیید می‌کند که ارتش عراق، با...

ارسال توسط : تابناک
ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل به چین رسید
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۱۲

به گزارش «تابناک» با نقل قول از ایرنا، ریاست دوره ای شورای امنیت در ماه جولای برعهده برزیل بود که نشست های این شورا در موضوعات مختلف از اوکراین تا غرب آسیا و آفریقا از جمله حمله ترکیه به دهوک عراق...

ارسال توسط : تابناک
فال ابجد روزانه امروز دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۰۸

فـال ابجد امروز ۱۰ مرداد متولدین مهر. حروف ابجد فال شما : ج آ ب. قصد و نیت بدی داری از آن دوری کن وگر نه پشیمان میشوی. بهتر است در پی کار خودت بمانی و منتظر باشی. سعی کن با پرورش افکار و نیات خوب در...

ارسال توسط : پارسینه
از بمب نقل و انتقالات علیه موشک تا دوباره صفر! + تصاویر
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۰۸

روزنامه‌های ورزشی دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ پارسینه: از تصویرها صفحه اول روزنامه‌های یکشنبه ۹ مرداد ماه ۱۴۰۱ را مشاهده...

ارسال توسط : پارسینه
از سرنوشت نامعلوم کالابرگ الکترونیکی تا آماده باش دوباره برجام + تصاویر
۱۴۰۱/۰۵/۱۰-۰۸:۰۸

مهمترین تیتر‌های روزنامه‌های امروز دوشنبه ۱۰ مرداد ماه به بیان مسائلی همچون اتمام حجت با دستگاه‌های دولتی برای ساخت مسکن، سرنوشت نامعلوم کالابرگ الکترونیکی، فرمول تصفیه با قلک ملی، نرخ...

ارسال توسط : پارسینه