نمایشگاه نقش راستان که از 20 شهریور لغایت 5 مهر برپاست تجربه‌ای از قصص، روایات و تاریخ شفاهی مذهبی است که در قالب مجموعه آثار حسن روح‌الامین به همراه قدیمی‌ترین پرده‌های عاشورایی از استاد عباس...

کد خبر: 1140193
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۷/۱۳-۰۶:۱۷
ارسال توسط :
بازدید: 7
شکوه عاشورا از دریچه هنر
شکوه عاشورا از دریچه هنر

نمایشگاه نقش راستان که از 20 شهریور لغایت 5 مهر برپاست تجربه‌ای از قصص، روایات و تاریخ شفاهی مذهبی است که در قالب مجموعه آثار حسن روح‌الامین به همراه قدیمی‌ترین پرده‌های عاشورایی از استاد عباس بلوکی‌فر و محمدرضا محمدحسینی برگزار شده است.

نقاشی قهوه‌خانه‌ای سبکی از نقاشی ایرانی است که جنبه روایی دارد و درونمایه‌های حماسی و مذهبی آن برگرفته از کتاب‌هایی مانند شاهنامه فردوسی و روایاتی مذهبی مانند قیام عاشوراست. این هنر مقارن با دوران جنبش مشروطیت، براساس سنت‌های هنر مردمی و دینی و متاثر از نقاشی طبیعت‌گرای رایج در آن زمان به تصویر کشیده می‌شد و آنها را در قهوه‌خانه‌ها، تکیه‌ها و حسینیه‌ها می‌آویختند تا در نقالی‌ها یا عزاداری‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

اما آنچه امروز در نمایشگاه نقش راستان ارائه شده پرده‌های عاشورایی است که به سبک قهوه‌خانه‌ای تعلق می دارند و به دید می‌رسد سبک آنها ترکیبی از نگارگری سنتی ایرانی با تأثیر از نقاشی اروپایی باشد. چون پرسپکتیو تقریبا در این نقاشی‌ها نیست و از این دید شبیه به نگارگری است اما چهره‌ها امروزی می باشند و از این دید شبیه به نگارگری نیست. قرار است در این نمایشگاه محمدرضا محمدحسینی ۲ روز در هفته ۱ پرده عاشورایی را به‌صورت زنده نقاشی می‌کند.

در این نمایشگاه 23 اثر از آثار روح‌الامین به نمایش گذاشته شده که 20 تابلوی نقاشی آن ازجمله نفس رسول، کاظمین‌الغیظ، شمر با خنجر، فاتح‌ خیبر، طلوع ماه، عابس، شب بدر، مهر طومار خونین، دیر راهب، دروازه ساعات، خلیل من، بعد عباس، چاه آه، عرش بر زمین افتاد، ویرانه شام، معراج و لاهوت در تابوت در نمایشگاههای گذشته به نمایش درآمده بود و امروز دوباره در معرض دید عموم قرار گرفته است.

بدیهی است حسن روح‌الامین دل در گرو دین و مذهب خویش دارد. مأنوس‌بودن با واقعه کربلا، موهبتی از سوی پروردگار به او بوده تا خالق نگاره‌های عاشورایی خویش باشد. مخاطب با دیدن آثارش مسحور دنیایی می‌شود که در خیال خود پرورانده و او را تا ماورای این جهان به دنبال خویش می‌کشاند.

روح‌الامین از شاگردان مرحوم حبیبا... صادقی و از نقاشان متعهد آیینی است که آثارش عمدتا از مفاهیم عاشورایی و جلوه‌هایی از آیین‌های مذهبی - اسلامی برخوردار است یا به عبارتی محور تابلوهایش غالبا مضمونی شیعی و اسطوره‌های دینی دارد. او از جذابیت و شکوه و عظمت سبک باروک و شیوه کلاسیک برای نمایش سیروسلوکی که به آن معتقد است بهره کامل می‌برد و تصویرها باشکوه وقایع مذهبی‌ای که برای مسلمانان آشنایی دارد و موضوعات مورد علاقه مسلمانان است را به‌خوبی ترسیم می‌کند. روح‌الامین تاکنون نمایشگاه‌های متعددی را با مضامین دینی و تاریخی در عراق، پاریس، بروکسل و برلین برپا کرده که مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به این هنر قرار گرفته است و نمایشگاه کنونی‌اش، نقش راستان که بوسیله مؤسسه هنر هاتف سحر و با همکاری منطقه فرهنگی و گردشگری عباس‌آباد در کوشک باغ هنر برگزار شده تاکنون با استقبال خوبی از سوی علاقه‌مندان به هنر و ائمه‌اطهار(ع) مواجه گردیده است.

دقت در جزئیات از شاخصه‌های هنر روح‌الامین

میثم اخباری، مدیر (manager) کوشک هنر درباره هدف برگزاری نمایشگاه نقش راستان به جام‌جم گفت: آنچه باعث شکل‌گیری نمایشگاه نقش راستان شد گفت‌وگویی بود که ما با صاحبان این آثار که موسسه هاتف سحر است داشتیم. تا به امروز آثار عاشورایی یا آیینی حسن روح‌الامین در تعداد بالا یا مجموعه آثار به نمایش در نیامده بود و آخرین نمایشگاه ایشان به ۲ سال گذشته برمی‌گشت. خود حسن روح‌الامین اجازه انتشار آثارشان را در هیات‌های مذهبی داده بود که این آثار عمدتا به‌صورت پرینت‌های بی‌کیفیت در این هیات‌ها بین مردم پخش می‌شد. به دلایلی که عرض کردم در گفت‌وگو با دوستان در موسسه هاتف سحر قرار بر این شد اصل این آثار را در ابعاد واقعی کار پیش‌روی مردم قرار دهیم. به‌عنوان‌مثال اثر «عرش بر زمین افتاد» که لحظه شهادت امام‌حسین(ع) را به تصویر کشیده 12 متر است که مردم تابه‌حال ندیده بودند و ما در این نمایشگاه اصل این اثر را پیش‌روی مردم قرار دادیم. کمااین‌که میزان تاثیرگذاری و ارتباطی که مخاطب با اصل اثر می‌گیرد خیلی متفاوت از چیزی است که از ۱ پرینت کوچک می‌گیرد. 24 اثر از آثار حسن روح‌الامین برای اولین‌بار در این مجموعه برای بازدید عموم مردم قرار گرفته که از این تعداد قرار است ۵ اثر رونمایی شود و در ایام اربعین پیش‌روی مردم قرار گرفته.

بنا بر گفته میثم اخباری، تا چندی پیش مردم، اراضی عباس‌آباد را به‌عنوان منطقه‌ای تفریحی با اماکنی مثل باغ کتاب، پل طبیعت، پارک آب‌وآتش و مجموعه‌هایی از این دست می‌شناختند اما از سال گذشته که مجموعه باغ هنر با مجموعه‌های متعددش در 25هزار مترمربع با ۲ دریاچه بزرگ افتتاح شد همواره تلاش کرده ارتباطی باشد بین هنر با شهروندان و علاقه‌مندان به حوزه هنر. به‌گونه‌ای‌که شهروندان بتوانند ارتباط بی‌واسطه‌ای با هنرمندان، پیشکسوتان و فعالان عرصه هنر داشته باشد. با چنین رویکردی کوشک هنر شروع به فعالیت کرد و اولین نمایشگاه جدی‌اش هم همین نمایشگاه نقش راستان است. این نمایشگاه از 20 شهریور لغایت 5 مهر که آخرین روز ماه صفر است میزبان علاقه‌مندان و عاشقان اباعبدا...الحسین(ع) برای دیدن آثار است.

مدیر کوشک هنر در توضیح ارائه آثاری از حسن روح‌الامین در این نمایشگاه تصریح کرد: در پرده‌های عاشورایی هنرمند عموما برای ۲ ۳ کاراکتر اصلی آن، اجزای صورت را پیاده می‌کند و خیلی مهم نیست که روی اجزای صورت شخصیت‌های حاشیه‌ای و سیاهی‌لشکرها کار کند اما حسن روح‌الامین مثلا در تابلوی عرش بر زمین افتاد که بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین اثر این هنرمند به‌شمار می‌آید به اجزای صورت تمام شخصیت‌های این پرده پرداخته که حکایت از ارزش بالایی است که این اثر برای هنرمند دارد. درهرصورت نقاشی قهوه‌خانه‌ای بخش مهمی از تاریخ هنر ایران (IRAN) است و در دهه‌های اخیر نیز خیلی از صاحب‌نظران سعی کرده‌اند که ارزش و جایگاه آن را به مردم بشناسانند.

او در پایان اضافه کرد: توجه به جزئیات در خلق آثار بوسیله حسن روح‌الامین کاملا مشخص است و این جزئیات تاثیر عمیقی روی مخاطب می‌گذارد. اساسا تاثیری که آثار روح‌الامین روی مخاطب می‌گذارد برخاسته از همین حس‌وحالی است که ایشان در اجزای نقاشی‌هایشان به‌جا گذاشته‌اند.

حسن روح‌الامین در به‌تصویرکشیدن مقاتل و روضه‌ها دستی توانمند دارد. او یکی از جوان‌های متفکر در کار‌های هنری و مذهبی است و این نمایشگاه یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های آثار این هنرمند می‌باشد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=1140193
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : مذهبی
ثبت‌نام دوره‌های تازه مقدمات تدبر در قرآن شروع شد
۱۴۰۱/۰۷/۱۲-۱۹:۳۶

به گزارش ایکنا، ثبت‌نام دوره‌های تازه مقدمات تدبر در قرآن ویژه پاییز ۱۴۰۱ از سوی مدرسه دانشجویی اولوالالباب (تدبر در قرآن) از مجمع مدارس دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران شروع شد.. این دوره ویژه...

ارسال توسط : ایکنا
اعلام اسامی فینالیست‌های مسابقات بین‌المللی «مشکات»
۱۴۰۱/۰۷/۱۲-۱۶:۵۲

. به گزارش ایکنا، مسابقات قرآن کریم مشکات که از ۲۷ خردادماه ۱۴۰۱ مصادف به عید سعید غدیر خم شروع شد در روز ۲۲ ماه مهر مصادف با ولادت با سعادت پیامبر اعظم‌(ص) و امام جعفر صادق‌(ع) به کار خود پایان...

ارسال توسط : ایکنا
مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی استان تهران از ایکنا بازدید کرد
۱۴۰۱/۰۷/۱۲-۱۶:۵۲

. به گزارش ایکنا، سیدحسن دهقان، مدیرعامل اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت استان تهران، صبح امروز، 12 مهر، با حضور در سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور از نزدیک با فعالیت‌ مراکز مختلف این سازمان از...

ارسال توسط : ایکنا
آغاز ثبت‌نام دوره‌های تازه آموزشی مؤسسه قرآن و نهج‌البلاغه قم
۱۴۰۱/۰۷/۱۲-۱۶:۳۲

. به گزارش ایکنا، مؤسسه قرآن و نهج‌البلاغه برای بهره‌گیری مناسب از فناوری اطلاعات با تأکید بر فراگیری از طریق دیداری و شنیداری و کاهش حضور در کلاس درس، دوره‌های آموزشی غیر حضوری قرآن و نهج‌البلاغه...

ارسال توسط : ایکنا
معرفی استادراهنمای نماینده ایران (IRAN) در مسابقات قرآن مالزی
۱۴۰۱/۰۷/۱۲-۱۳:۰۸

. به گزارش ایکنا، اواخر ماه مهر امسال شصت و دومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کشور مالزی پس از ۲ سال وقفه برگزار می‌شود. در این مسابقات مسعود نوری، مدرس و قاری ممتاز کشورمان به عنوان نماینده ایران...

ارسال توسط : ایکنا