کد خبر: 129154 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۰۸-۱۷:۰۲ ارسال توسط : |
18 بازدید
پ

. گروه فعالیت‌های قرآنی ــ خبر آغاز نوزدهمین دوره مسابقات قرآن بانوان شاغل و خانواده‌های کارکنان ارتش، یکی از اخبار مهم معارفی امروز رسانه‌ها است. . . به گزارش ایکنا، از جمله مهم‌ترین...

گروه فعالیت‌های قرآنی ــ خبر آغاز نوزدهمین دوره مسابقات قرآن بانوان شاغل و خانواده‌های کارکنان ارتش، یکی از اخبار مهم معارفی امروز رسانه‌ها است.

اخبار معارفی رسانه‌ها/ آغاز مسابقات قرآن بانوان شاغل و خانواده‌های آجا

به گزارش ایکنا، از جمله مهم‌ترین اخباری که طی امروز یکشنبه، 24 شهریورماه در صفحات معارفی خبرگزاری‌های مختلف منتشر شد، می‌توان به خبر آغاز نوزدهمین دوره مسابقات قرآن بانوان شاغل و خانواده‌های کارکنان ارتش به میزبانی ستاد آجا اشاره کرد.
تسنیم
صفحه دین، قرآن و اندیشه خبرگزاری تسنیم طی امروز یکشنبه، 24 شهریورماه و تا ساعت 15، تعداد هفت خبر را بر روی خروجی خود منتشر کرده که هیچ‌کدام از این اخبار قرآنی نبوده و اغلب در حوزه تخصصی عترت قرار دارند.
یکی از اخبار امروز این صفحه که عنوان «رزمنده‌ها در شب عاشورا اذن شهادت را از حضرت سیدالشهدا(ع) می‌گرفتند» دارد، اگرچه خبری قرآنی نیست، ولی به دلیل یادآوری سال‌های دفاع مقدس و گفت‌و‌گو با صادق آهنگران، مداح جبهه‌ها، خبری قابل تأمل و خواندنی است که  در بخش‌هایی از آن آمده است: «مجلس‌های عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) در جبهه‌های دوران دفاع مقدس زبانزد خاص و عام است. هر کسی که مدتی در جبهه‌ها بوده یا از رسانه‌ها برنامه‌های عزاداری رزمنده‌های دوران جنگ تحمیلی را دیده باشد، حتماً می‌داند که خلوص و ادب رزمنده‌ها در عزاداری‌ها مثال‌زدنی است، در این میان، مداحی‌ها و شورخوانی حاج صادق آهنگران خاطره شب‌ها و روزهای عزاداری ماه محرم در جبهه‌ها را در ذهن تداعی می‌کند و یادآور آن خلوص عاشقانه و عارفانه میان جوانان و نوجوانان رزمنده ماست که عشق حسینی و غیرت ابوالفضلی را در مبارزه‌های خود به نمایش می‌گذاشتند و تا پای جان از دین خدا حفاظت می‌کردند.
خبرگزاری تسنیم در گفت‌وگویی که با حاج صادق آهنگران، مداح دوران دفاع مقدس انجام داده، به بازخوانی خاطراتی از آن دوران پرداخته است. آن طور که این مداح خوش‌نام توضیح می‌دهد، آن زمان قالب هیئتی مشخص و سازمان‌دهی‌شده‌ای وجود نداشت. رزمنده‌ها در روزهای محرم به‌خصوص روز تاسوعا و روز عاشورا دور هم جمع می‌شدند، مداحی می‌کردند و سینه می‌زدند، آن قدر هم مخلص بودند که اکثراً در شب عاشورا اذن شهادت را از حضرت سیدالشهدا(ع) می‌گرفتند و به شهادت می‌رسیدند. روضه‌های جبهه بسیار مخلصانه برگزار می‌شد، چون رزمنده‌ها در سنگرها خود را نزدیک به شهادت احساس می‌کردند و خالص‌ترین و ناب‌ترین لحظه‌های عمرشان را داشتند، همین هم بود که این طور در برابر دشمنان جهانی مقاومت می‌کردند و نیروی ایمان آن‌ها هر روز و هر لحظه محکم‌تر و قوی‌تر از گذشته می‌شد. آن‌ها بهترین مخاطبانی بودند که هر مداحی می‌تواند در روضه‌ها و مداحی‌های خود داشته باشد، چون سوز دلشان آتشی بود که به مداح نفس می‌داد و دم می‌گرفت، اشک‌هایشان هم برای حضرت سیدالشهدا علیه السلام و حضرت زینب سلام الله علیها خالصانه بود».
فارس
اخبار امروز صفحه قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس نیز طبق روال معمول این خبرگزاری با خبر تلاوت ترتیل قرآن کریم آغاز شده که آغازگر اخبار امروز این صفحه مربوط به تلاوت ترتیل صفحه 150 قرآن کریم توسط خلیل الحصری، قاری مصری است.
در ادامه و تا این ساعت نیز اخبار دیگری با عناوین «سومین کنگره «نماز، سلامت روان و نشاط معنوی» برگزار می‌شود»،‌ «تکریم از خادمان اربعین حسینی توسط خادمان امام رضا (ع)» و «برنامه‌ریزی آستان حضرت معصومه(س) برای پذیرایی از زائران اربعین» بر روی خروجی این صفحه منتشر شده که این اخبار نیز قرآنی نبوده و اغلب در حوزه تخصصی عترت منعکس شده‌اند.
«سومین کنگره «نماز، سلامت روان و نشاط معنوی» برگزار می‌شود»، عنوان یکی از اخبار امروز صفحه قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس را تشکیل می‌دهد که مربوط به برگزاری کنگره مورد نظر به همت ستاد اقامه نماز و مرکز مشاوره دانشگاه تهران بوده و در بخش‌هایی از آن آمده است: «سومین کنگره «نماز، سلامت روان و نشاط معنوی» با همت ستاد اقامه نماز و مرکز مشاوره دانشگاه تهران ۱۲ آذرماه ۱۳۹۸ در تهران برگزار می‌شود.
این کنگره با محورهای «نماز و نشاط معنوی»، «نماز و آرامش روان»، «نماز و استحکام روابط خانوادگی»، «نماز و پیشگیری از افسردگی»، «نماز و تقویت اراده»، «نماز و ویژگی‌های فطری انسان»، «نماز و تعاملات بین فردی»، «نماز و چهره‌گشایی»، «نماز و قدرت تمرکز»، «نماز و رفتارهای معقول اجتماعی»، «نماز و نظم پذیری»، «نماز و تقویت تاب‌آوری»، «نماز و بازداری رفتاری و بهزیستی روانی»، «نماز و سبک زندگی»، «نماز و سلامت روان»، «نماز و بازدارندگی آسیب‌های اجتماعی» و «نماز و خانواده متعادل» برگزار می‌شود».
مهر
آخرین خبری که صفحه قرآن و متون دینی خبرگزاری مهر بدان پرداخته، خبری با عنوان «با نرم افزار جعبه لایتنر «العادیات» حافظ قرآن شوید» است که مربوط به روز گذشته بوده و از آن زمان تاکنون نیز هیچ خبری بر روی خروجی این صفحه منعکس نشده است.
ایرنا
«ششمین دوره «بر آستان اشک» در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود»، «اجرای برنامه‌های اثربخش برای اشاعه فرهنگ قرآنی، ضروری است»،‌ «مقتل‌ها باید بازنویسی شوند»، «امیدوارم سوء‌استفاده‌کنندگان از انقلاب به نتیجه اعمالشان برسند»، «صدا و سیما اندیشه‌های آیت‌الله طالقانی را بیشتر نشر دهد»، عناوین اخبار امروز صفحه قرآن و معارف خبرگزاری جمهوری اسلامی را تشکیل می‌دهند که تنها یک خبر از این اخبار در حوزه تخصصی قرار دارد و مابقی اخبار نیز در دیگر حوزه‌های معارفی انعکاس یافته‌اند.
در بخش‌هایی از تنها خبر قرآنی این صفحه که مربوط به مراسم افتتاحیه نوزدهمین دوره مسابقات بانوان شاغل و خانواده‌های کارکنان ارتش بوده و عنوان «اجرای برنامه‌های اثربخش برای اشاعه فرهنگ قرآنی، ضروری است» دارد، آمده است: «حجت‌الاسلام والمسلمین «سعید نصیرالاسلامی» روز یکشنبه در آئین افتتاحیه نوزدهمین دوره مسابقات قرآن کریم با اشاره به فرمایش امیرالمومنین(ع) مبنی بر اینکه قرآن را فرا بگیرید که به حق نیکوترین گفتار است، اظهار داشت: حضرت محمد(ص) می‌فرمایند که قویترین عامل کنترل و نظارت و هدایت جوانان به خیر و سعادت، عمل به آموزه‌های قرآنی است.
وی با بیان اینکه امروزه اساسی‌ترین مشکل مسلمانان دنیا دوری از قرآن و درمان آن هم بازگشت به مفاهیم ارزشمند و غنی قرآن کریم است، بیان کرد: قرآن موجب هدایت، رشد و تعالی جامعه است و در سایه قرآن کریم می‌توان خودسازی کرده و خود را از آسیب‌های امروزی نجات داد و سپس با استعانت از خداوند متعال و بواسطه قرآن کریم به اصلاح جامعه پرداخت.
معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد ارتش خاطرنشان کرد: اگر عمل به قرآن را سرلوحه زندگی‌مان قرار دهیم، قطعاً سخنان و رفتارمان موثر واقع می‌شود و اگر جامعه اسلامی به قرآن عمل کند، این همه بی‌عدالتی و ظلم و ستم در دنیای امروزی را بر نمی‌تابد و همچون امام حسین(ع) که عامل به قرآن بود، به تکلیف و وظیفه خود عمل می‌کند».
ایسنا
از هفت خبری که طی امروز و تا این ساعت بر روی خروجی صفحه دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان منتشر شده، تنها یک خبر با عنوان «صدور ۶۰ گواهی داوری قرآن کریم در یزد» در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار دارد و شش خبر دیگر نیز در حوزه‌های معارفی مختلف انتشار یافته‌اند.
در بخش‌هایی از تنها خبر قرآنی امروز این صفحه که مربوط به سخنان رئیس اداره امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی استان یزد است، می‌خوانیم: «حجت‌الاسلام علی‌محمد رضایی اظهار کرد: با برگزاری دوره‌های آموزش داوری با حضور اساتید و داوران بین‌الملی، داوران دارای گواهینامه از سازمان دارالقرآن الکریم در استان یزد، به تعداد ۶۰ نفر رسید.
رضایی با اشاره به کیفیت بالای سطح دوره‌های آموزش داوری افزود: جهت کیفی برگزار شدن دوره‌ها از اساتید بین‌المللی همانند استاد شاه‌میوه در رشته صوت و لحن، استاد موسوی‌بلده رشته تجوید، استاد بحرالعلوم رشته حسن حفظ و استاد مستفید در رشته وقف ابتدا دعوت به عمل آمد».
باشگاه خبرنگاران جوان
صفحه قرآن و عترت خبرگزاری باشگاه خبرنگاران نیز طی امروز و تا این ساعت اخباری با عناوین «تعبیر خواب سیل چیست؟»، «چگونگی شناخت باطن مردان از نظر امام علی(ع)»، «بلندخواندن ذکرهای نماز برای هشدار جایز است؟»، «حوزه ‌کودک ‌و ‌نوجوان ‌در ‌موضوع ‌عاشورایی حضور ‌خیلی ‌کمرنگی داشت» و «اینستاگرام برخی فیلم‌های صفحه میثم مطیعی را حذف کرد» را بر روی خروجی خود منعکس کرده که هیچکدام از این اخبار قرآنی نبوده و اغلب در حوزه معارفی عترت قرار دارند.
ایبنا
صفحه دین خبرگزاری تخصصی کتاب ایران نیز طی امروز و تا این ساعت تعداد هفت خبر با عناوین «فروش اینترنتی قرآن و نرم‌افزارهای قرآنی»، «ارسال 932 اثر به دبیرخانه بیست‌ویکمین همایش کتاب سال حوزه»، «عزاداری نجفی‌های مقیم قم را با «مشعل» ببینید»، «سیر تطور هویت‌یابی شیعیان تا پایان مکتب شیعی بغداد»، ««صاحبی» به ریشه‌ها و پشت‌ صحنه واقعه عاشورا پرداخته است»،‌«در انتقال مفاهیم عاشورا به نسل‌های آینده غفلت کرده‌ایم/ تقدیر از 20 اثر برگزیده» و «شیوه‌های خوشنویسی ایرانی در کتابت قرآن احیا می‌شود» را بر روی خروجی خود منعکس کرده که دو خبر از این اخبار قرآنی بوده و اخبار دیگر این صفحه در حوزه‌های مختلف معارفی انتشار یافته‌اند.
یکی از اخبار قرآنی امروز این صفحه که عنوان «شیوه‌های خوشنویسی ایرانی در کتابت قرآن احیا می‌شود» دارد، در گفت‌و‌گو با احسان پورنعمان، دبیر اجرایی مسابقات کتابت قرآن منتشر شده و در بخش‌هایی از آن آمده است: «دبیر اجرایی مسابقات کتابت قرآن گفت: با برگزاری مسابقات کتابت قرآن می‌توان بعد از دو دهه شیوه‌های خوشنویسی ایرانی را در کتابت قرآن احیا کرد و مرجعیت خوشنویسی قرآنی در جهان اسلام را بعد از دوره‌های طولانی از دیگر کشورها باز پس گرفت.
احسان پورنعمان گفت: با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه مسابقات قرآن محدود به هنرهای آوایی نشود و هنرهای دیگر نیز برای ترویج فرهنگ قرآنی در مسابقات قرآن مورد توجه قرار گیرد، مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه هماهنگی‌های لازم را در خصوص مسابقه کتابت قرآن در دستور کار قرار داده و مدرسه کتابت قرآن نیز مجری این امر شده است.

وی در ادامه تصریح کرد: مرکز دارالکتابه دو دوره مسابقات کتابت قرآن را برگزار کرده است که هیچکدام در سطح ملی نبوده و از طرفی روند مدام و تکرار شونده‌ای نداشته است».
میزان
«همایش تکریم از خادمان اربعین امام حسین(ع) برگزار می‌شود»، عنوان تنها خبری است که طی امروز و تا این ساعت بر روی خروجی صفحه دین و اندیشه خبرگزاری میزان منتشر شده که این خبر نیز قرآنی نبوده و در حوزه عترت منعکس شده است.
کیهان
صفحه معارف روزنامه کیهان نیز طی امروز اقدام به انتشار مطلبی با عنوان «امام حسین(ع) وارث صبوری پیامبران» به قلم حسین خضرایی کرده که مطلبی خواندنی و قابل تأمل بوده و در بخش‌هایی از آن آمده است: «صبر و شکیبایی، صفت مردان بزرگی است که به عنوان «النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهًْ رَاضِيَهًْ مَرْضِيَّهًْ» در مقام «عِبَادِي» و «جَنَّتِي» وارد شده و به سبب بندگی در مقام احدیت و بهره‌مندان از جنت ذات، «فِي مَقْعَدِ صِدْقٍ عِنْدَ مَلِيكٍ مُقْتَدِرٍ» جلوس می‌کنند. دستیابی به این مقام شرایطی دارد که از مهم‌ترین آنها، صبر در سه‌گانه‌های اطاعت، مصیبت و معصیت است. بی‌گمان برترین اسوه‌های الهی صبر را می‌بایست پیامبران اولو‌العزم(ع) دانست که امام حسین(ع) وارث همه ایشان بر اساس زیارت وارث است.
مطابق آموزه‌های قرآنی، انسان نیازمند سرمشق‌های نیکی است که با پیروی از زندگی آنان می‌تواند نه تنها مسیر راست و درست را بیابد، بلکه با نگاهی به ظرفیت بی‌پایان نفوس ایشان، نسبت به ظرفیت‌های ناشناخته خویش آگاهی یابد و با بهره‌گیری از پندار و کردار نیک آنان، خود را به کمالاتی برساند که تنها شایسته انسان کاملی به عنوان خلیفة‌الله است».
انتهای پیام

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top