کد خبر: 193759 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۶-۱۶:۱۸ ارسال توسط : |
16 بازدید
پ

محمد عسگری، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران (IRAN) با توجه به برودت هوا در سطح کشور، روز (day) گذشته جمعه ۲۴ آبان ماه، مصرف گاز در بخش خانگی رکورد زد و از مرز ۴۱۱ میلیون مترمکعب گذشت، گفت: با توجه به این...

عسگری:مصرف گاز در بخش خانگی رکورد زد/ نزدیک شدن مصرف گاز به مرز ۴۹۰ میلیون مترمکعب

محمد عسگری، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران (IRAN) با توجه به برودت هوا در سطح کشور، روز (day) گذشته جمعه ۲۴ آبان ماه، مصرف گاز در بخش خانگی رکورد زد و از مرز ۴۱۱ میلیون مترمکعب گذشت، گفت: با توجه به این که تعداد زیادی از استان‌های کشور تا پایان هفته جاری بارش برف و برودت هوا را تجربه کنند، پیش‌بینی می‌شود این مقدار مصرف به بیش از ۴۹۰ میلیون متر مکعب تا آدینه هفته جاری برسد.

او در ادامه با بیان اینکه طبق گزارش‌های هواشناسی، امکان تداوم این سرما تا هفته آتی نیز وجود دارد، گفت: برای اینکه تأمین انرژی مورد نیاز در بخش‌های صنعتی و نیروگاهی کشور نیز به شکل مطلوب اتفاق بیافتد، نیاز است مردم عزیزمان ضمن رعایت نکات ایمنی، مصرف بهینه را نیز رعایت کنند.

عسگری با تأکید مجدد بر رعایت نکات ایمنی در مصرف گاز و استفاده از لوازم گازسوز استاندارد و توجه ویژه به برچسب انرژی نصب شده بر روی این لوازم، اضافه کرد: لباس و پوشش مناسب زمستانی در منزل و کم کردن درجه بخاری و وسایل گرمایشی، رعایت دمای رفاه بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، خاموش کردن وسایل گرمایشی در اتاق‌هایی که در طول روز (day) از آن‌ها استفاده نمی‌شود از جمله مواردی است که به بهینه مصرف کردن گاز در فصل سرما، کمک می‌کند.

 

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران (IRAN) گفت: روشن کردن وسایل گرمایشی ۱ ساعت قبل از شروع وقت اداری و خاموش کردن آن‌ها ۱ ساعت قبل از پایان وقت اداری از دیگر موارد مهمی است که بر رعایت آن تاکید شده است.

او اضافه کرد: استفاده از دستگاه‌های گازسوز استاندارد با برچسب انرژی بالا یعنی A و B، خاموش کردن وسایل گرمایشی در روز‌های تعطیل برای ساختمان‌هایی که سیستم حرارت مرکزی ندارند، انجام معاینه فنی تمام موتور خانه‌ها بوسیله شرکت‌های تایید صلاحیت شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران، سرویس و تعمیر دوره‌ای تجهیزات گاز سوز از طریق متخصصان مجاز و نصب سیستم پایش هوشمند موتورخانه به منظور افزایش ضریب ایمنی و بازدهی وسایل گاز سوز از دیگر مواردی است که می‌تواند در استفاده بهینه و ایمن از گاز مثمر ثمر باشد.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران (IRAN) در ادامه ضمن تأکید بر استفاده از بخاری‌های استاندارد برای گرم کردن منازل و محل کار، اظهار داشت: اطمینان از سلامت کارکرد و استاندارد بودن دودکش و دقت در نصب اتصالات لوازم گازسوز، از راه‌های پیشگیری از خطر گاز منواکسید کربن است.

عسگری ادامه داد: مشترکین محترم باید بصورت جدی از تبدیل وسایل نفت سوز به گازسوز بپرهیزند و از نیرو‌های متخصص برای نصب وسایل گازسوز استفاده کنند.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران (IRAN) تصریح کرد: مشترکان باید هنگام استفاده از وسایل گازسوز به خصوص بخاری گازی از باز بودن مسیر دودکش و نصب کلاهک H در پشت بام مطمئن شوند، دقت کافی برای پیش بینی تبادل هوا و جریان اکسیژن کافی متناسب با نیاز دستگاه‌ها و سامانه‌های گرمایشی نصب شده در محیط‌های مسکونی داشته باشند و به صورت دوره‌ای، سیستم‌های خروجی و تبادل هوا و اکسیژن و دودکش را کنترل کنند.

او ضمن تأکید بر استفاده نکردن از بخاری‌های بدون دودکش در محیط‌های مسکونی و بسته، بیان کرد: آبی نبودن شعله بخاری، رطوبت زیاد اتاق و نامطبوع بودن فضای منزل، نشانه خطر است و باید در این مواقع، مسیر دودکش، چگونگی نصب و کلاهک آن را کنترل کرده یا از افراد مطلع و کارشناس در این خصوص درخواست راهنمایی و کمک شود.

عسگری تشریح کرد: سرویس کامل مجموعه سامانه‌های گرمایشی مجتمع‌های مسکونی به خصوص رسوب زدایی کوره‌ها و اطمینان از سلامت مشعل‌ها و استفاده از بست‌های فلزی و شیلنگ استاندارد و لوله‌های بخاری فلزی در نصب بخاری و لوازم گازسوز، جلوگیری از نصب دودکش‌های آکاردئونی و استفاده نکردن از ۱ شیر گاز برای چند وسیله گازسوز، از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه شود.

او در پایان با بیان اینکه هر ساله بیش از ۷۰ درصد از علل حوادث فوت و خفگی با گاز منواکسیدکربن مربوط به دودکش است، گفت: با سرد شدن هوا، بر اثر بی‌احتیاطی و رعایت نکردن اصول ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی به ویژه بخاری و آّبگرمکن، متأسفانه تعدادی از هموطنان جان خود را به علت مسمومیت با گاز منوکسیدکربن از دست می‌دهند، بنابراین تقاضا داریم مشترکان محترم گاز، با رعایت کامل اصول ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز، زمستانی آرام و بدون حادثه را پشت سر بگذارند.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top