کد خبر: 193943 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۴-۰۳:۲۸ ارسال توسط : |
6 بازدید
پ

طرح ۲ فوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین. یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین خبر داد. علی اصغر یوسف نژاد در گفت‌وگو با عصر ایران (IRAN) اظهار...

طرح ۲ فوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین خبر داد. علی اصغر یوسف نژاد در گفت‌وگو با عصر ایران (IRAN) اظهار کرد: جمعی از نمایندگان در حال تهیه ۱ طرح ۲ فوریتی می باشند که قیمت بنزین به قبل از روز (day) ۲۴ آبان ماه برگردد. وی اضافه کرد: بر اساس مفاد این طرح ۲ فوریتی هرگونه افزایش قیمت بنزین در حد تورم و آن هم در سال‌ های (years) آتی و با دید مجلس اعمال خواهد شد. به گفته یوسف‌نژاد، این طرح که از سوی اعضای فراکسیون امید پیگیری می‌شود، روز (day) (یکشنبه) به هیات رئیسه مجلس ارائه خواهد شد.

کاهش دکل‌های نفتی آمریکا برای چهارمین هفته متوالی

شرکت‌های انرژی آمریکا این هفته تعداد دکل‌های فعال نفتی  را برای چهارمین هفته متوالی کاهش دادند زیرا تولیدکنندگان در دید می دارند برای دومین سال متوالی در سال 2020، هزینه‌ها را کاهش دهند. بیکر هیوز، بزرگ‌ترین شرکت خدمات نفتی جهان اعلام کرد حفاران آمریکایی در هفته منتهی به 15 نوامبر 10 دکل نفتی را خاموش کردند و در مجموع تعداد دکل‌های فعال به 674 دکل رسید که کمترین میزان از آوریل 2017 به شمار می‌رود. در هفته مشابه سال گذشته تعداد دکل‌های فعال نفتی 888 دکل بود. بر اساس آمار شرکت خدمات مالی کوئن، تولیدکنندگان گفته‌اند انتظار می دارند به نسبت سال 2018، حدود 4 میلیارد دلار کمتر در سال 2019 خرج کنند. شرکت‌های مستقل اکتشاف و تولید، به علت فشار سهامداران برای بازگشت بهتر سرمایه در فضای قیمت‌های پایین انرژی، هزینه‌های خود را کاهش داده‌اند. تاکنون، 21 شرکت اکتشاف و استخراج که مورد بررسی کوئن قرار گرفته اند، راهنمای هزینه های سرمایه‌ای 2020 خود را با 15 برنامه کاهش، 5 شرکت با افزایش و یکی بدون تغییر منتشر کرده‌اند. تعداد دکل‌های نفتی فعال، به عنوان شاخص اولیه تولید آتی، برای یازدهمین ماه متوالی کاهش یافته که رکوردی محسوب می‌شود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی کرد تولید نفت خام این کشور در سال 2019 روزانه 12.3 میلیون بشکه افزایش می‌یابد. این رقم در سال 2018 برابر با روزانه 11 میلیون بشکه بود.

وزیر صنعت: پس از اصلاح نرخ بنزین​، هر گونه افزایش قیمت، تخلف محسوب می‌شود

وزیر صنعت،​ معدن و تجارت در استودیوی نگاه ۱ گفت: در حال حاضر از حیث وجود کالاهای مصرفی و مورد نیاز کشور در شرایط خوبی به سر می بریم و قطعاً کمبودی وجود ندارد و جای نگرانی برای مردم نیست. در حوزه صنعت بیشترین تأثیرپذیری از یارانه حامل های انرژی به گازوییل مربوط می شود که خوشبختانه دولت افزایشی برای آن در دید نگرفته است. برای صیانت از حقوق مردم و جلوگیری از سوء استفاده گری برخی سودجویان،​ پس از اصلاح نرخ بنزین​، مقرر کرده ایم که هیچ افزایش نرخی در کالاها نباید داشته باشیم و با این حال هر گونه افزایش قیمت، تخلف محسوب می شود. اقتصاد کشور دچار مشکلات ساختاری است متأسفانه اقتصاد ما برای واردات طراحی شده البته این معادله در سال های اخیر بر عکس شده است. در حال حاضر 25 درصد از ردیف کالاهای وارداتی به کشور ممنوع شده و آن هم به دلیل بی کیفیت بودن نسبت به تولیدات داخلی است. اگر جایی کالایی به میزان کافی تولید بشود و ما واردات آن را ممنوع نکردیم مردم می توانند به ما اطلاع بدهند و در صورت اثبات، از واردات آن جلوگیری می شود.علاقه ای به واردات نداریم اما در مواردی همچون ذرت و لاستیک سنگین مجبور به واردات می باشیم زیرا تولید این نوع محصولات در کشور بسیار کم است. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اصلاح صنعت خودرو را شروع کرده ایم، گفت: به علت‌های مختلف از جمله میزان بالای مصرف سوخت و برای حفظ محیط زیست و ایمنی از خودروسازان خواسته ایم تولید خودرو‌های قدیمی را متوقف کنند و خودروی جایگزین باید مصرف پایین و ایمنی بالا داشته باشد.

بهای سکه به بیشترین سطح در ۵ ماه اخیر رسید

روز شنبه، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم امروز (today) با روند افزایش از ابتدای روز (day) به رقم ۴ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح تازه (سکه امامی) با رشد حدود ۱۲۰ هزار تومانی نسبت به پایان هفته قبل، به قیمت ۴ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان معامله شد. هر نیم سکه بهار آزادی به رقم ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسید. هر ربع سکه بهار آزادی ۱ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. هر سکه ۱ گرمی در بازار با افزایش ۱۰ هزار تومانی، به نرخ ۸۶۰ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار به رقم ۴۲۵ هزار تومان معامله شد که نسبت به روز (day) ۵ شنبه، ۱۳۵۰۰ تومان گران‌تر شد. هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، با افزایش ۵۶۰۰۰ تومان به ۱ میلیون و ۸۴۱ هزار تومان رسید.

درآمد ۱.۸ میلیارد دلاری ترکیه از صادرات فرش

ترکیه در ۳ ماهه سوم ۲۰۱۹ به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار فرش صادر کرده و امسال نیز در صدر کشورهای صادرکننده فرش قرار گرفته است. بر اساس داده‌های مرکز آمار ترکیه و مرکز تجارت بین الملل (ITC) ترکیه در دوره ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۹ به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار به کشورهای مختلف صادر کرده است. ترکیه سال گذشته با ۲.۷ میلیارد دلار صادرات در صدر کشورهای صادر کننده فرش قرار داشت و امسال نیز جایگاه خود را همچنان حفظ کرد. در دوره ۳ ماهه گذشته، بیشترین میزان صادرات با ۴۵۳ میلیون دلار به ایالات متحده آمریکا صورت گرفته و پس از آن کشورهای عربستان سعودی با ۲۷۷.۹ میلیون دلار، آلمان با ۸۸.۸، عراق با ۸۲.۸ و بریتانیا با ۸۱.۹ میلیون دلار در رده های بعدی قرار گرفته اند. صلاح الدین کاپلان، رییس بخش صادرات فرش مجمع صادر کنندگان ترکیه در گفتگو با خبرنگار آناتولی اظهار داشت: هدف ما در سال ۲۰۲۰ انجام صادرات ۳ میلیارد دلاری است. به ۱۷۰ کشور جهان فرش صادر می نماییم. بیشترین صادرات فرش ترکیه به ایالات متحده صورت می‌گیرد.

بیشنرین واردات به ایران (IRAN) از کدام کشورها؟

در ۷ ماهه سال ۹۸ کشور چین با اختصاص رقم ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار  و سهمی حدود ۲۵ درصد از کل ارزش واردات در جایگاه نخست کشورهای طرف معامله قرار گرفته است. مقایسه آمار و ارقام در مدت مشابه سال قبل، کاهش حدودا ۳.۴ درصدی واردات از چین را نشان می‌دهد. همچنین کشورهای امارات با ۴.۵ میلیارد دلار و سهم ۱۸ درصد، ترکیه با ۳ میلیارد دلار و سهم ۱۲ درصد، هند با ۲ میلیارد دلار و سهم ۹ درصد و آلمان با ۱ میلیارد دلار و سهم ۵ درصد از کل ارزش واردات، جزو کشورهای عمده طرف معامله واردات بوده‌اند. متوسط قیمت اقلام وارداتی کشور نیز طی این مدت ۱ هزار و ۲۷۱ دلار در هر تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت حدود ۸ درصدی را نشان می‌دهد. 

همچنین بیشترین میزان صادرات کشور به مقصد کشورهای چین با رقم حدود ۶ میلیارد دلار و سهم ۲۵ درصدی از کل ارزش صادرات کشور بوده است. صادرات به این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۱۳.۵ درصد افزایش رو به رو بوده است. همچنین عراق با ۵ میلیارد دلار و سهم ۲۱ درصدی از صادرات، امارات با سه میلیارد دلار و سهم ۱۱ درصدی، ترکیه با ۲.۵ میلیارد دلار و سهم ۱۱ درصدی و افغانستان با ۱ میلیارد دلار و سهم ۱۱ درصدی به ترتیب دومین تا پنجمین مقاصد صادراتی ایران (IRAN) در این بازه زمانی بوده‌اند. متوسط قیمت اقلام صادراتی کشور طی ۷ ماهه نخست امسال بالغ بر ۳۰۷ دلار در هر تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ با کاهش حدود ۲۴ درصدی همراه بوده است.

کدام کشور‌ها بیشترین کاهش نرخ فقر را داشته‌اند؟

بر اساس تعریف بانک جهانی، افرادی که کمتر از روزی ۱.۹۰ دلار درآمد داشته باشند، فقیر مطلق تلقی می‌شوند. در میان ۱۱۴ کشور جهان، ۱۵ کشور توانسته‌اند که نرخ فقر مطلق را بیشتر از ۵۰ درصد کاهش دهند. در هر کدام از این کشورها، حداقل ۱.۶ درصد از جمعیت از شرایط فقر خارج شده‌اند؛ به این معنا که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵، ۸۰۲ میلیون نفر از فقر مطلق نجات پیدا کرده‌اند. در تانزانیا، نرخ فقر ۳۶.۹ درصد کاهش پیدا کرده‌ است. در این کشور در سال ۲۰۰۰، نرخ فقر مطلق ۸۶ درصد بود اما حالا به ۴۹.۱ درصد رسیده است. در تاجیکستان، چاد و کنگو نیز هر سال ۳ درصد از نرخ فقر کم شده است. از میان این ۱۵ کشوری که عملکرد بسیار خوب در کاهش فقر داشته‌اند، ۷ کشور در آفریقا بوده‌اند. نمودار زیر که از گزارش بانک جهانی استخراج شده، کشورهایی را که بهترین عملکرد را در بیشترین کاهش نرخ فقر مطلق یا شدید داشته‌اند، نشان می‌دهد: 

پیش‌بینی کاهش ۸ تا ۱۰ درصدی مصرف بنزین در کشور

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران (IRAN) گفت: پیش‌بینی ما این است که با اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت در بازه زمانی ۳ الی ۴ ماهه، شاهد کاهش ۸ تا ۱۰ درصدی مصرف سوخت در کشور خواهیم بود.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top