کد خبر: 194170 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۳-۰۵:۲۲ ارسال توسط : |
9 بازدید
پ

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :. . «سعد الحدیثی»، سخنگوی دفتر اطلاع‌رسانی نخست‌وزیر عراق از تعدیل بزرگ در هیأت دولت و انتخاب وزرایی تازه خارج از چارچوب احزاب و فراکسیون‌های سیاسی خبر داد....

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

زلزله سیاسی در کابینه دولت عراق؛ نیمی از وزرا تغییر کنند

«سعد الحدیثی»، سخنگوی دفتر اطلاع‌رسانی نخست‌وزیر عراق از تعدیل بزرگ در هیأت دولت و انتخاب وزرایی تازه خارج از چارچوب احزاب و فراکسیون‌های سیاسی خبر داد.

به نویسندگی پایگاه خبری «المسلة»، الحدیثی اضافه کرد: تلاش‌ها برای ایجاد اصلاحات بزرگ در کابینه عبدالمهدی ادامه دارد و وزارتخانه‌های مرتبط با خدمات‌رسانی و اقتصاد را شامل می شود و وزرایی که وابسته به گروه‌های سیاسی فعال در عراق نباشند، برای این مهم انتخاب خواهند شد.

وی توضیح داد: عادل عبدالمهدی در تلاش است تا با انتخاب وزرای تازه و پیشنهاد آنها برای گرفتن رای (vote) اعتماد، به زودی در پارلمان حاضر شود و به منظور تسریع روند اصلاحات مالی و اداری و بهبود سطح معیشت شهروندان برخی وزراء تغییر خواهند کرد و نخست‌وزیر در انتخاب وزرای جدید، از معیارهای جدیدی استفاده خواهد کرد و وزرایی خارج از چارچوب فراکسیون‌های سیاسی حاضر در پارلمان انتخاب خواهند شد و اسامی انتخاب شده برای گرفتن رای (vote) اعتماد به پارلمان معرفی خواهند شد.

سخنگوی نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که دولت کنونی عراق، ۵ تا ۶ وزیر مستقل دارد و عبدالمهدی به تشخیص خود و تکیه به شایستگی‌هایشان، آنها را انتخاب کرده است. اکنون نیز وی‌ می‌خواهد شمار این وزرا راافزایش دهد و با تکیه بر شایستگی‌های افراد، حداقل نیمی از کابینه را از افراد مستقل انتخاب کند. این مهمترین خواست اصلاحات است و همزمان باید سازوکار جدیدی برای انتخاب فرماندهان و صاحبان پست‌های عالی در عراق تدوین و اجرایی شود تا عراق به طور کامل از نظام سهم‌بندی سیاسی رهایی یابد. این اقدام برای اثبات جدیت و قاطعیت دولت در روند ایجاد اصلاحات در کشور، بسیار مهم است.

اواخر مهرماه، «بدر الزیادی» عضو ائتلاف «سائرون» در پارلمان عراق خبر داده بود که نخست‌وزیر به دنبال تغییر نیمی از اعضای کابینه است.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top