کد خبر: 194687 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۶-۱۶:۳۱ ارسال توسط : |
7 بازدید
پ

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با نقل قول از اتاق بازرگانی ایران، شالوا کینکاولیزه رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان- ایران (IRAN) که همراه با هیاتی به ایران (IRAN) سفرکرده است، با...

فرصت ویژه‌ برای مشارکت فعالان اقتصادی ایران (IRAN) و گرجستانبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با نقل قول از اتاق بازرگانی ایران، شالوا کینکاولیزه رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان- ایران (IRAN) که همراه با هیاتی به ایران (IRAN) سفرکرده است، با غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران (IRAN) و سفیر ایران (IRAN) در گرجستان دیدار و گفتگو کرد. حاضران بر توسعه همکاری‌های ایران (IRAN) و گرجستان به رغم اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌های پیش رو تاکید کردند و خواستار حمایت دولت‌ها از بخش‌خصوصی ۲ کشور شدند.

شافعی رئیس اتاق ایران (IRAN) در این دیدار با اشاره به اینکه پیشینه روابط اقتصادی و سیاسی ایران (IRAN) و گرجستان، اضافه کرد: توسعه اقتصاد آزاد در گرجستان طی سال‌ های (years) اخیر با سرعت مناسبی دنبال شده است و گرجستان از جمله کشور‌هایی است که در اصلاح محیط کسب و کار، جزو کشور‌های موفق منطقه محسوب می‌شود.

به اعتقاد رئیس اتاق ایران، توسعه اقتصاد و نرخ سرمایه‌گذاری خارجی در گرجستان حائز اهمیت است و این ۲ مؤلفه در کنار قرابت فرهنگی ایران (IRAN) و گرجستان برای مشارکت فعالان اقتصادی ۲ کشور، فرصت ویژه‌ای فراهم کرده است.

شافعی با تأکید بر این نکته که زمینه‌های همکاری ایران (IRAN) و گرجستان بسیار متنوع است، همکاری‌های ترانزیتی ۲ کشور در منطقه را مهم برشمرد و اضافه کرد: ایران (IRAN) از طریق ارمنستان و گرجستان می‌تواند به دریای سیاه دسترسی پیدا کند. علاوه بر این با راه‌اندازی راه‌آهن ایران (IRAN) به آستارا و آذربایجان، فرصت همکاری‌های پیش‌رو بیشتر خواهد شد.

توسعه همکاری‌های بنگاه‌های کوچک و متوسط و گردشگری از دیگر مواردی بود که رئیس اتاق ایران (IRAN) به عنوان محور همکاری‌های ایران (IRAN) و گرجستان به آن‌ها اشاره کرد و اضافه کرد: نگاه ایران (IRAN) برای توسعه همکاری با این کشور صرفاً بر پایه جمعیت گرجستان نیست؛ گرجستان با چین و اتحادیه اروپا موافقت‌نامه تجارت آزاد دارد که همین برای فعالان اقتصادی ایرانی جذابیت محرکی است تا به توسعه همکاری‌ها فکر کنند.

حل محدودیت‌های بانکی و تهاتر کالا از دیگر مواردی بود که رئیس اتاق ایران (IRAN) به منظور افزایش سرمایه‌گذاری‌ها بین ایران (IRAN) و گرجستان مورد توجه قرار داد.

در ادامه، سید جواد قوام شهیدی سفیر ایران (IRAN) در گرجستان به تشریح فرصت‌های همکاری ایران (IRAN) و گرجستان پرداخت و در همین زمینه «کشت فراسرزمینی» را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فرصت‌های همکاری بین فعالان اقتصادی ایران (IRAN) و گرجستان موردتوجه قرار داد.

شهیدی، تحقق فرصت‌های همکاری ایران (IRAN) و گرجستان را در گروی ایجاد ۱ برنامه جامع و حمایت از بخش خصوصی ۲ کشور دانست و اضافه کرد: در حال حاضر فعالان اقتصادی ایرانی در گرجستان به‌صورت پراکنده فعالیت کنند که لازم است تحت مدیریت واحد این امر کنترل شود و هم دولت ایران (IRAN) و هم دولت گرجستان از فعالان اقتصادی نیز حمایت کنند.

سفیر ایران (IRAN) در گرجستان با توجه به توانایی ایرانی‌ها درکشت فرا سرزمینی به‌ویژه در حوزه گندم، ذرت و دانه‌های روغنی خواهان تخصیص زمین بزرگ از سوی گرجستانی‌ها به فعالان اقتصادی ایرانی شد.

توسعه همکاری‌ها با ایران، اولویت گرجستان

شالوا کینکاولیزه رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان-ایران زمینه‌های همکاری ایران (IRAN) و گرجستان را در ۳ محور مجلس، دولت و بخش خصوصی مورد بررسی قرار داد و خبر داد که در ماه آینده مذاکرات دولت‌ها برای برنامه‌ریزی و توسعه همکاری‌ها صورت خواهد گرفت.

او با تأکید بر این موضوع که تحریم‌ها در حال حاضر برای تقویت همکاری ایران (IRAN) با سایر کشور‌ها مشکل‌ساز شده است، اضافه کرد: اطمینان دارم که این مشکل‌ها برطرف می شود و نتیجه به نفع ایران (IRAN) رقم خواهد خورد.

کینکاولیزه با اشاره به اینکه کاهش حجم سرمایه‌گذاری‌های ایران (IRAN) و گرجستان در طول سال‌ های (years) اخیر، خواستار بررسی علل این موضوع شد.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top