کد خبر: 194729 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۶-۱۷:۲۴ ارسال توسط : |
6 بازدید
پ

سیدمحمد حسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران (IRAN) اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه گام چهارم برجامی ایران، گفت: بنابر شواهد،...

کاهش تعهدات برجامی ایران (IRAN) از ابتدا به آژانس اعلام شده بودسیدمحمد حسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران (IRAN) اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه گام چهارم برجامی ایران، گفت: بنابر شواهد، اقدامات ایران (IRAN) در گام چهارم بسیار جدی‌تر از گام‌های پیشین خود بود و به همین دلیل واکنش‌هایی را هم به همراه داشت.

او ادامه داد: سایت فردو از اهمیت بالایی برخوردار است و یکی از دلایلش این است که امکان آسیب زدن به این مجموعه وجود ندارد یا بسیار محال است. نکته جالب این است که افرادی که خود پایبند به تعهدات نبودند خود طلبکار شدند که واقعا چرا ایران (IRAN) درحال برداشتن محدودیت‌های برجامی خود است. درحالی که جمهوری اسلامی ایران (IRAN) از ابتدا به آژانس انرژی اتمی هم این مسئله را اعلام کرده بود که ما گام به گام پیش می‌رویم و محدودیت‌های برجامی خود را کاهش می‌دهیم.

حسینی اضافه کرد: حتی این احتمال وجود دارد که در گام بعدی جمهوری اسلامی ایران (IRAN) عملاً مفاد برجام کنار گذاشته شود. علاوه بر این برخی از مسئولان اعلام کردند که در آینده ممکن است از عضویت در NPT هم خارج شوند؛ موضوعی که نشان می‌دهد عزم جمهوری اسلامی جدی است و تحمل جمهوری اسلامی هم حدی دارد.

فعال اصولگرا گفت: قطعاً هیچ دلیلی وجود ندارد که وقتی طرفین غربی به هیچ ۱ از تعهدات خود عمل نکرده‌اند، انتظار این را داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران (IRAN) به صورت یکطرفه به تعهدات خود پایبند بماند و خود را از انرژی هسته‌ای که در حوزه‌های مختلف نیز کاربرد دارد و برای توسعه و پیشرفت کشور بسیار حائز اهمیت است محروم کند.


بیشتر بخوانید: مسئولان نباید مسئولیت را نردبانی برای ثروتمند شدن تصور کنند


وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره احتمال وفای به عهد طرفین غربی پس از گام‌های برجامی ایران، اضافه کرد: از ابتدا هم امیدی به وفای عهد اروپایی‌ها نبود زیرا آنها همواره تابع سیاست‌های آمریکا می باشند و صرفاً ادبیاتشان با آمریکا متفاوت است وگرنه آنها هم همان حرف‌های ترامپ را به شکل دیگری مطرح کنند و در صدد این می باشند که این محدودیت‌ها تا هیشه ماندگار باقی بماند. از همین رو نیز یا بحث موشکی یا حضور منطقه‌ای ایران (IRAN) در منطقه را پیش می‌کشند که تمام اینها نشان می‌دهد آنها درصددند تا سیاست‌های ترامپ را به جمهوری اسلامی ایران (IRAN) تحمیل کنند که طبیعتاً جمهوری اسلامی زیر بار نخواهد رفت و مقام معظم رهبری هم تاکید کردند که ما چقدر باید انتظار بکشیم و معطل اروپایی‌ها بمانیم، بلکه باید فعالیت‌های جدی خومان را انجام دهیم و ابتکار عمل دست ایرانی‌ها باشد.

حسینی اضافه کرد: قطعاً پس از این هم اگر آن‌ها در صدد انجام اقدامی عملیاتی و جدی باشند می‌توان با آن‌ها گفت‌وگو کرد وگرنه نمی‌توان به وعده و شعار‌های آن‌ها اعتماد کرد. در دوره اصلاحات در سال ۸۲ هم شاهد بودیم درحالی که ما برخی محدودیت‌ها را پذیرفتیم و برخی از فعالیت‌های خود را تعلیق کردیم، اروپایی‌ها به هیچ ۱ از تعهدات خود عمل نکردند.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top