به گزارش  خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  تازه‌ترین خبر‌ها از بیماری آنفولانزا ۱۱ آذر ماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور حسین عرفانی رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و...

کد خبر: 211308
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۵:۳۸
بازدید: 42
دشتی: ویروس آنفلوآنزا ممکن است هر سال تغییر پیدا کند/ عرفانی: کنترل بیماری با شستشوی دست‌هاست

دشتی: ویروس آنفلوآنزا ممکن است هر سال تغییر پیدا کند به گزارش  خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان،  تازه‌ترین خبر‌ها از بیماری آنفولانزا ۱۱ آذر ماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور حسین عرفانی رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و مسعود مردانی دشتی عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا بررسی شد.

مردانی دشتی عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا در ابتدا با تاکید بر اینکه شستشوی دستان باعث قطع اولیه انتقال ویروس از فرد مبتلا به سایر افراد می‌شود گفت: استفاده از ماسک n ۹۵ می‌تواند از ذرات ریز جلوگیری کند لذا به کسانی که در معرض ابتلا به ویروس آنفولانزا می باشند توصیه می‌کنیم تا واکس تزریق کنند.

او با اشاره به اینکه در ایران (IRAN) مشکل مقاومت به ویروس نداریم اضافه کرد: آمار‌ها زیر ۱ درصد را نشان می‌دهد یکی از کشور‌ها در دنیا داروی آنفولانزا را به صورت بدون نسخه و آزاد در دسترس عموم مردم قرار داده است لذا مردم این کشور یعنی ژاپن بالاترین میزان مقاومت به دارو را پیدا کرده اند.

مردانی دشتی با اشاره به اینکه خیلی از همکارانم اعتقادی به زدن واکسن ندارند گفت: بنده و اعضای خانواده ام هر سال واکسن آنفولانزا را تزریق می‌کنیم لذا از روزی که اولین دوز واکسن به ایران (IRAN) وارد شد مرتب این واکسن را استفاده می‌کنم.

عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با اشاره به اینکه 'شست‌وشوی دست با آب معمولی به مدت ۳۰ ثانیه می‌تواند ویروس آنفولانزا را از بین ببرد اضافه کرد: توصیه می‌کنیم که افراد در طول روز (day) مدام دستان خود را بشوند و واجدین شرایط می‌توانند سالی یکبار واکسن تزریق کنند.

او گفت: گونه‌های ویروس ممکن است هر سال تغییر پیدا کند افراد در معرض خطر باید محافظت شوند و تا حد امکان از ورود به اماکنی که بیماری امکان انتشار آن وجود دارد جلوگیری کنند.

مردانی تصریح کرد: تشخیص سرما خوردگی از آنفلوآنزا کار ساده‌ای نیست، اما انتقال آنفلوآنزا بسیار سریع‌تر از سرماخوردگی رخ می‌دهد و تنها با ۱ دست دادن ساده این ویروس به فرد دیگری انتقال پیدا می‌کند.

او با اشاره به اینکه مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان آنفلوآنزا ۹ تنها کمکی به درمان این بیماری نمی‌کند بلکه ممکن است عوارض آن را تشدید کند اضافه کرد: تزریق دگزامتازون در موارد ابتلا به آنفلوآنزا اصلا توصیه نمی‌شود، دگزامتازون باعث کاهش قوای سیستم ایمنی فرد می‌شود و وضعیت آنفلوآنزا را در بیمار وخیم‌تر کند، بنابراین توصیه می‌کنیم که افراد مبتلا به آنفلوآنزا حاد به هیچ عنوان به تزریق دگزا به‌ویژه به صورت خودسرانه اقدام نکنند.

عضو کمیته کشوری آنفولانزا عنوان کرد: تمام افراد به ویژه افراد بالای ۶۵ سال و کودکان زیر ۶ سال مجاز به دریافت واکسن آنفلوآنزا می باشند و کسانی که بیماری‌هایی مانند پرفشاری خون، دیابت و به نوعی با دارو‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی سروکار می دارند و زنان باردار بهتر است این واکسن را تزریق کنند.

او با تأکید بر لزوم پیشگیری و رعایت بهداشت گفت: افراد مبتلا از دست دادن، روبوسی کردن و حضور در جمع بپرهیزند، شست‌وشوی مداوم دست‌ها بسیار مورد تأکید است، این موج حدود ۲ هفته دیگر ادامه دارد، اما بعد از ۲ هفته فروکش خواهد کرد.

حسین عرفانی رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: تب بالای ۳۸ درجه به همراه سرفه، سر درد و بدن درد شدید، از علائم ابتلا به آنفلوانزا است البته تشخیص دقیق آنفلوانزا تنها با آزمایش ترشحات گلو امکان پذیر است، هیچ متخصصی نمی‌تواند سرماخوردگی و آنفلوانزای خفیف را تشخیص دهد و باید از طریق آزمایش ترشحات گلو صورت بگیرد.

عرفانی ادامه داد: بر اساس برنامه مراقبت سازمان جهانی بهداشت، نیازی نیست که تمام موارد آنفلوانزا تشخیص داده شود، از طریق پایگاه دیده ور نمونه‌ها مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: پایه اصلی کنترل این بیماری، شستشوی دست‌ها است. گفته می‌شود که حداقل ظرف ۳۰ دقیقه این ویروس از طریق دست‌های آلوده می‌تواند به فرد دیگری منتقل شود، آنفلوانزا در تمام طول سال اتفاق می‌افتد، اما در فصول سرد سال شرایط انتقال ویروس بیشتر فراهم می‌شود که با رعایت بهداشت فردی و عمومی، می‌توان از انتقال این بیماری جلوگیری کرد.

رئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیشتر کسانی که بر اثر بیماری آنفلوانزا فوت شدند بیماری زمینه‌ای داشتند
ادامه داد: کودکان زیر ۵ سال، افراد سالمند بالای ۶۵ سال، خانم‌های باردار، افرادی که چاقی مفرط می دارند، کسانی که بیماری قلبی عروقی و بیماری‌های مزمن ریوی، کبدی و کلیوی و دیابت و یا سرطانی می دارند و کسانی که بیماری‌های عفونی مانند HIV می دارند؛ از جمله افرادی می باشند که در معرض خطر بیشتری در مبتلا به بیماری آنفلوانزا قرار می دارند.

عرفانی اضافه کرد: حدود ۹۸ درصد موارد آنفلوانزا، عفونت تنفسی ساده است و با استراحت در منزل و بدون نیاز به آنتی بیوتیک و بدون نیاز به مراجعه با پزشک، درمان شوند، این تمام گیری از شهریور شروع شد و تا هفته گذشته در کل کشور، ۳۷ مورد فوتی داشت و در هفته گذشته هم ۱۹ مورد به آن اضافه شد.

او اظهار داشت: این بیماری با توجه به اینکه واگیردار است به راحتی می‌تواند اشاعه یابد، لذا این بیماری در مقایسه با پارسال تغییر آن چنانی نداشته است و فعلاً قضاوت در این باره زود است، امسال هوا سریعتر سرد شد از اواخر مهر شاهد شروع شیوع آنفلوانزا در کشور به تبعیت از دیگر کشور‌های نیمکره شمالی بودیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ارتباط زنده تلفنی گفت: استان مازندران هم مانند دیگر استان‌ها به علت سرمای زودرس و موج جدیدی که امسال درباره آنفلوانزا داشتیم، این بیماری سریعتر از سال‌ های (years) گذشته آمده و تعدادی از مازندرانی‌ها هم درگیر بیماری‌های تنفسی از جمله آنفلوانزا بودند و می باشند، امسال تعداد مبتلایان مازندرانی به بیماری حاد تنفسی در مقایسه با پارسال حدود ۲ تا ۳ برابر شده است که بخشی از آن‌ها بیماران آنفلوانزایی می باشند.

روحانی زاده با بیان اینکه بخش زیادی از آن‌ها به صورت سرپایی و در منزل درمان می‌شوند و تعدادی از آن‌ها هم به مراکز سرپایی و بستری مراجعه کنند و امکانات بستری برای آن‌ها فراهم است گفت: دارو به میزان کافی برای بیماران این بیماری در استان مازندران فراهم است، تاکید کرد: از این لحاظ مشکلی نداریم.

قلیان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم در ارتباط تلفنی با اشاره به اینکه اپیدمی بیماری آنفلوانزا در مشهد هم وجود دارد گفت: با وجود زائران فراوان در مشهد، جمعیت مبتلا در این شهر مشابه بقیه استان‌ها است.

او با اشاره به اینکه در مشهد آموزش‌های همگانی به صورت مداوم در برنامه‌های تلویزیون در حال انجام است اضافه کرد: با همکاری شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی هم آموزش‌هایی برای پیشگیری از بیماری آنفلوانزا در دست اجرا است.

چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه برنامه با بیان اینکه استان اصفهان هم مانند اکثر استان‌های کشور درگیر تمام گیری آنفلوانزاست گفت: بیمارستان‌ها آمادگی کامل می دارند و ۶ بیمارستان دولتی و بیمارستان‌های سازمان تامین اجتماعی و برخی از بیمارستان‌های خصوصی با آمادگی کامل برای پذیرش بیماران آنفلوانزا در خدمت مردم می باشند لذا مشکلی از دید کمبود تخت بیمارستان و مشکلی از دید امکانات درمانی و تجهیزات نداریم.

او ادامه داد: کمتر از ۵ درصد بیمارانی که مبتلا به آنفلوانزا می‌شوند نیاز به درمان جدی می دارند و بیش از ۹۵ درصد با مراقبت در منزل و استراحت و درمان غیر دارویی می‌توانند بهبودی کامل یابند.

انتهای پیام/ 

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=211308
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : تازه ها
چه مواد غذایی برای تقویت ریه و سیستم ایمنی بدن مفید می باشند؟
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۵:۳۴

دکتر مرجان عجمی در نشست خبری تازه‌های تغذیه و کرونا با ارایه توضیحاتی درباره اصول تغذیه سالم، چاقی و دیابت نوع ۲ را از مهمترین عوامل خطر برای ابتلا به کرونا عنوان کرد و اعلام کرد این بیماری‌ها در...

ارسال توسط : پارسینه
نفوذ شبکه غیب‌گویی و جن‌گیری در بین مسئولان! /قانون‌شکن نباید در مجلس باشد/صدای شکستن استخوان‌های اقتصاد ایران (IRAN) را بشنوید!
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۵:۱۹

به گزارش «تابناک» روزنامه‌های امروز سه شنبه ۷ بهمن ماه در حالی چاپ و منتشر شد که خبر دو برابر شدن یارانه نقدی و واکنش‌های انتقادی به آن، عذرخواهی عنابستانی و ادامه واکنش‌ها به ماجرای سیلی به صورت...

ارسال توسط : تابناک
انبار نگهداری دارو‌های قاچاق در دماوند آتش گرفت
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۴:۳۸

محمدتقی تقی‌زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند شامگاه دوشنبه با اعلام این خبر اظهار داشت: انبار دارو‌های قاچاق مکشوفه که برای نگهداری موقت به دستور بازپرس پرونده در انبار جهاد کشاورزی...

ارسال توسط : پارسینه
توضیحات تکمیلی توکلی درباره غسال آیت‌الله مصباح
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۳:۰۷

متن این یاداشت بدین شرح می باشد:به دنبال یادداشت هشدار ما که در آن علماء و امراء را از تقرب ثروتمندان و اصحاب مغیبات پرهیز داده‌ایم. حرف و حدیث‌هایی مطرح شده که این توضیح را لازم...

ارسال توسط : پارسینه
آمریکا مجوز تراکنش مالی با جنبش انصارالله یمن را صادر کرد
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۲:۴۵

وزارت خزانه‌داری آمریکا شامگاه دوشنبه (به وقت تهران) تا ۲۶ فوریه (۸ اسفند) مجوز مبادلات با جنبش انصاراله یمن را صادر کرد.دو روز پیش بود که ۱ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خبر داد که این وزارتخانه بررسی...

ارسال توسط : پارسینه