کد خبر: 213370 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۱۱-۰۷:۳۵ ارسال توسط : |
8 بازدید
پ

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :. محمد اسلامی بعدازظهر امروز (today) در مراسم اختتامیه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، بازرگانی، عملی، فنی و فرهنگی ایران (IRAN) و...

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

راه‌اندازی پرواز ایران (IRAN) - قرقیزستان تا 12 روز (day) آینده / ایران (IRAN) گوشت گرم از قرقیزستان وارد می‌کندمحمد اسلامی بعدازظهر امروز (today) در مراسم اختتامیه دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، بازرگانی، عملی، فنی و فرهنگی ایران (IRAN) و قرقیزستان اظهار داشت: آماده ارائه سرفصل‌های توافق‌نامه مذکور می باشیم. اجلاس دوازدهم در فضایی متفاوت، صمیمی و پرتفاهم برگزار شد. کمیسیون مشترک از ۷ کمیته تخصصی تشکیل شده است.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در ۷ سرفصل موضوعی در تمام رشته‌ها که ۲ طرف متمایل به همکاری ۲ طرفه می باشند این تفاهم‌نامه به امضا رسید.

اسلامی گفت: این محورها شامل حوزه انرژی، حمل‌ونقل، ارتباطات و گمرک، حوزه اقتصادی، بازرگانی و سرمایه‌گذاری، حوزه فعالیت صنعتی، معدنی، کشاورزی، علوم جوی، نقشه‌برداری، خدمات فنی و مهندسی، حوزه همکاری‌های بین استان‌های منتخب ۲ کشور، حوزه علمی، فرهنگی، رسانه، ورزشی، زیست محیطی، بهداشت و گردشگری و بالاخره حوزه توسعه مبانی حقوقی و قراردادی است.

وی افزود: موضوعات شتاب‌دهنده در توسعه تبادلات تجاری و همکاری‌های اقتصادی ۲ طرف مستلزم تقویت ظرفیت لجستیک و حمل‌ونقل، گمرک و مسائل مربوط به بیمه و بانک است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: سند همکاری‌های گمرکی در چارچوب مبادلات اورآسیا بین ۲ کشور امضا و مبادله می‌شود.

اسلامی اضافه کرد: در بخش حمل‌ونقل ایجاد خط هوایی بین ۲ طرف مطرح شد که از سال‌ های (years) قبل مورد درخواست قرقیزستان بود. در این راستا از دوازده روز (day) آینده ۱ شرکت هواپیمایی ایرانی پرواز خود را از ایران (IRAN) به قرقیزستان انجام می‌دهد.

وی گفت: توافقاتی که کمیته حمل‌ونقل تابستان امسال در تهران انجام داد موجبات تسهیل ترانسفورت زمینی را فراهم کرد و با توجه به اعلام آمادگی ظرفیت لجستیکی در بنادر شمالی و جنوبی کشور و استقبال کشور قرقیزستان در این مذاکره به زمینه بهره‌برداری لجستیکی در فضای بنادر می‌انجامد تا تسهیل‌کننده فعالیت  لجتسیکی بین ۲ طرف شود.

اسلامی گفت: در امور گردشگری و توریست سلامت، فرهنگ و هنر و همکاری‌های دانشگاهی تفاهمات روشنی بین ۲ طرف صورت گرفت.

وی ادامه داد: همکاری در حوزه انرژی و احساس نیروگاه حرارتی و صدور نیروگاه فنی و مهندسی و توسعه زیرساخت‌ها و توسعه زیرساخت‌های مسکونی در قرقیزستان در کمیسیون مشترک به عنوان یکی از محورها و فرصت‌های شرکت ایرانی بررسی شد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: صادرات حوزه محصولات نفت، گاز و پتروشیمی خصوصاً قیر و اعلام آمادگی برای تأمین گوشت گرم قرمز کشور از مواردی است که طرفین برای ایجاد تجارت در این زمینه توافق کردند.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top