کد خبر: 213512 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۱۱-۰۷:۴۷ ارسال توسط : |
3 بازدید
پ

به گزارش ایسنا با نقل قول از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی اضافه کرد: در ۱ ماه گذشته برای دومین بار است که این ملاقات بین ۲ طرف انجام می‌شود و امیدوارم این جلسات برای دولت ها و ملت های ۲...

به گزارش ایسنا با نقل قول از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی اضافه کرد: در ۱ ماه گذشته برای دومین بار است که این ملاقات بین ۲ طرف انجام می‌شود و امیدوارم این جلسات برای دولت ها و ملت های ۲ کشور مایه خیر و برکت شود.

وی ادامه داد: مسئولان ۲ طرف به‌ویژه روسای جمهور ایران (IRAN) و آذربایجان بر توسعه روابط و گسترش همکاری‌های اقتصادی، تجاری و صنعتی تاکید می دارند که این مهم بر مبنای روابط دوستانه و برادرانه ۲ کشور همسایه در طول سالیان است.

رحمانی با اشاره به اینکه حضور و مشارکت هیات عالی‌رتبه آذربایجانی در این جلسه مشترک، گفت: احداث منطقه صنعتی مشترک صنعتی و روابط تجاری بر پایه تجارت ترجیحی یکی از موثرترین و مهمترین کارهایی است که در شرایط فعلی باید به آن بپردازیم و برای عملیاتی شدن آنها سریعتر اقدام نماییم.

وزیر صمت اضافه کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی ۲ کشور، هیچ محدودیتی برای گسترش روابط وجود ندارد و علاوه بر روابط فیمابین در چارچوب کریدور شمال-جنوب نیز می‌توانیم به گسترش همکاری‌های اقتصادی ۲ کشور با سایر کشورها کمک نماییم.

وی ادامه داد: برای احداث شهرک صنعتی مشترک در یکی از شهرستان های استان اردبیل جانمایی لازم انجام شده است که مورد توافق هر ۲ طرف بوده و مقدمات لازم با جدیت در حال پیگیری است و به زودی عملیاتی خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران (IRAN) تصریح کرد: ظرفیت های موجود برای توسعه همکاری بدان میزان است که می‌تواند اقتصاد ۲ کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

رحمانی اضافه کرد: سیاست تازه تجاری ایران (IRAN) توجه به کشورهای همسایه، دریای خزر و به ویژه کشورهای روسیه و آذربایجان است و مسلماً بخش عمده‌ای از نیازهای وارداتی خود را نیز از این طریق تأمین خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: اجرای تجارت ترجیحی با برخی کشورها از جمله ترکیه و اتحادیه اوراسیا به صورت موافقتنامه فی‌مابین با ایران (IRAN) در حال انجام است که با اقدامات کارشناسی به زودی و همزمان با سفر رئیس جمهور آذربایجان به کشورمان موارد مدنظر ایران (IRAN) و آذربایجان نیز نهایی و اعلام می شود.

وزیر صمت گفت: توسعه ارتباطات مالی و بانکی به عنوان زیرساخت‌های لازم برای تسهیل روابط تجاری طرفین باید مورد توجه قرار گیرد، هرچند که مبادلات تهاتری نیز دارای اهمیت ویژه‌ای است.

رحمانی در پایان اضافه کرد: حضور فعال تولیدکنندگان و صنعتگران و تجار طرفین در نمایشگاه‌های بین‌المللی ۲ طرف برای آشنایی از ظرفیت‌های اقتصادی طرفین دارای اهمیت بالایی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top