کد خبر: 213567 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۰۸-۱۶:۳۴ ارسال توسط : |
11 بازدید
پ

گروه مسابقات ــ داور لحن سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان با تأکید بر اینکه برخی از دانشجویان قاری و مرتل به اندوخته‌های خودشان اکتفا کنند و از آموزش‌های روز (day) فاصله می دارند،...

گروه مسابقات ــ داور لحن سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان با تأکید بر اینکه برخی از دانشجویان قاری و مرتل به اندوخته‌های خودشان اکتفا کنند و از آموزش‌های روز (day) فاصله می دارند، گفت: بسیاری از نکات مربوط به قرائت در مسابقات وجود دارد که این افراد باید از آن مطلع باشند و اگر آن را رعایت کنند، به آنها کمک می‌شود تا امتیاز بالاتری دریافت کنند.

مرتلان و قاریان دانشجو به اندوخته‌های خود اکتفا نکنند

غلامرضا شاه‌میوه، داور بخش لحن در سی و چهارمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا؛ با اشاره به اینکه سطح رقابت دانشجویان در رشته ترتیل، اظهار کرد: این جشنواره ملی است و چکیده و منتخب تمام دانشگاه‌ها به این مرحله راه یافته‌اند. قرار است از رهگذر این مسابقات، نفرات اول برخی از رشته‌ها به مسابقات بین‌المللی راه پیدا کنند و سطح توقع ما نیز از این مسابقات نسبت به سایر مسابقات دانشجویی بالاتر است.
وی با اشاره به اینکه در رقابت‌های ترتیل، توقع لازم برآورده نشده است، تصریح کرد: سطح متسابقان نسبت به مسابقات کشوری اوقاف، ۱ سطح پایین‌تر بود، اما مرتلان خوبی نیز در میان آنها نیز وجود داشت. در عین حال، مشکلات وقف و ابتدا و تجوید در ترتیل‌خوانی آنها دیده می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان اعلام کرد سطح مرتلان متوسط و خوب بود، اما ممتاز نبودند.
شاه‌میوه درباره سطح مرحله مقدماتی قرائت تحقیق اظهار کرد: ۴ قرعه از سوی هیئت داوران از آیه 112 تا 116 سوره‌ هود، آیه 59 تا 62 سوره نمل، آیه 108 تا 111 سوره انعام و آیه 90 تا 95 سوره اعراف مشخص شده است. متسابقان می‌توانستند به انتخاب خودشان هر کدام از این‌ها را که از شب (night) قبل به آنها اطلاع‌رسانی شده بود، اجرا کنند. اما برای فینال، سؤالات و قرعه‌ها متفاوت خواهد بود.
این داور بین‌المللی کشورمان درباره ۱ دست نبودن سطح آموزش در سراسر کشور اظهار کرد: این مشکلی است که سالیان سال وجود دارد و تمام اساتید قرآنی ممتاز کشور برای عموم در دسترس نیستند، اما فضای مجازی تا حدودی این مشکل را برطرف کرده است و بسیاری از علاقه‌مندان از طریق فضای مجازی با این اساتید در ارتباط می باشند و از نکات آموزشی آنها بهره‌مند شده‌اند.
وی ادامه داد: متأسفانه برخی همت این موضوع را هم ندارند و به اندوخته‌های خودشان اکتفا کنند یا در آموزش‌های اساتید داخل شهر و استان خودشان متوقف می‌شوند و از آموزش‌های روز (day) تا حدودی فاصله می دارند. اما اگر بسیاری از نکات مربوط به قرائت را که در مسابقات وجود دارد، رعایت کنند، به آنها کمک می شود تا امتیاز بالاتری دریافت کنند.
شاه‌میوه اضافه کرد: در بحث صدا و صداسازی و خروجی صوت نیز مشکلاتی را در بین قاریان دانشجو مشاهده می‌کنیم که با چند جلسه آموزشی، قابل رفع است. این علی‌رغم مشکلات دیگر لحنی، تجویدی و وقف و ابتدایی است که بعضاً در اجراهای قاریان دانشجو دیده می‌شود. این افراد نیز می‌توانند با چند جلسه آموزشی یا حضور در محضر اساتید زبده، این موارد را برطرف کنند.
وی درباره آیین‌نامه این دوره از جشنواره، نسبت به دوره‌های گذشته، تصریح کرد: امسال هیچ تغییری در آیین‌نامه نداشته‌ایم، اما احتمالاً در سال آینده در بخش‌هایی از آن شاهد تغییر خواهیم بود.

یادآور می‌شود، سی و چهارمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز از 12 تا 14 آذرماه در حال برگزاری است. اختتامیه این جشنواره نیز، پنج‌شنبه، 14 آذرماه در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر احمد بن موسی الکاظم(ع) با حضور مسئولان و مدیران ارشد تمام دستگاه‌های دانشگاهی برگزار خواهد شد.
همچنین آقایان برگزیده رشته‌های قرائت تحقیق و حفظ کل به هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان راه پیدا کنند که از سوی سازمان قرآنی دانشگاهیان وابسته به جهاددانشگاهی هر دوسال یکبار برگزار می‌شود.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top