کد خبر: 213643 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۱۴-۰۵:۴۲ ارسال توسط : |
2 بازدید
پ

وزرای کشور‌های اروپایی مسئول آژانس فضایی اروپا (ESA) ماموریت "هرا" (Hera) را تأیید کردند، مأموریتی که آزمایش می‌کند آیا منحرف کردن ۱ سیارک یا شهاب سنگ در حال برخورد با زمین می‌تواند بشریت را نجات...

وزرای کشور‌های اروپایی مسئول آژانس فضایی اروپا (ESA) ماموریت "هرا" (Hera) را تأیید کردند، مأموریتی که آزمایش می‌کند آیا منحرف کردن ۱ سیارک یا شهاب سنگ در حال برخورد با زمین می‌تواند بشریت را نجات دهد؟

به گزارش تابناک با نقل قول از ایسنا، طی این مأموریت ۳۲۰ میلیون دلاری، آژانس فضایی اروپا و ناسا ۱ جفت فضاپیما را به ۱ سیستم ۲ سیارکی به نام "دیدیموس" (Didymos) خواهند فرستاد.

ناسا برای نخستین بار کاوشگر خود موسوم به "دارت" (DART) را با سرعتی در حدود ۲۱ هزار و ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت به سیارک کوچک‌تر به نام "دیدیمون" (Didymoon) پرتاب خواهد کرد. ۱ تاسواره ایتالیایی به نام "LICIACube" این واقعه را ثبت خواهد کرد.

سپس "هرا" وارد عمل می‌شود تا از دهانه ایجاد شده بوسیله این برخورد نقشه برداری کند و جرم سیارک را اندازه گیری کند.

"هرا" ۲ تاسواره را حمل می‌کند که می‌توانند قبل از سقوط به سطح، بسیار نزدیک به سطح سیارک‌ها پرواز کنند. این فضاپیما‌ها که به اندازه ۱ کیف دستی می باشند، مانند پهپاد‌ها عمل کنند و اطلاعات حیاتی در مورد دهانه ضربه را ثبت کنند و به دانشمندان داده‌های مختلفی از جمله جرم سیارک را ارائه می‌دهند که به آن‌ها کمک می‌کند ترکیب آن را دریابند.

آژانس فضایی اروپا می‌گوید هدف این است که سیارک‌ها را به شکل ۱ روش دفاعی سیاره‌ای منحرف کند.

از آنجا که "دیدیمون" به دور شریک بزرگ‌تر خود می‌چرخد، دانشمندان باید بتوانند تأثیر "دارت" را در مسیر و مدار آن اندازه گیری کنند، حتی اگر بسیار اندک باشد.

سیارک کوچک‌تر در این سیستم به اندازه هرم بزرگ مصر است، بنابراین در صورت برخورد با زمین می‌تواند ۱ شهر را کاملا ویران کند. با این حال، این ۱ ماموریت بسیار مشکل است، زیرا هر ۲ سیارک در مقیاس کلی نسبتاً کوچک می باشند و هیچ فضاپیمایی تاکنون به چنین اجرام فضایی کوچکی نرفته است.

در حالی که برخورد ۱ سیارک با این اندازه‌ها به زمین ۱ اتفاق تقریبا بعید است، بر خلاف زلزله یا فوران آتشفشانی قابل پیشگیری است.

"هولگر سیرکس" محقق موسسه ماکس پلانک می‌گوید: ما واقعاً باید به دقت حدود ۲۰۰۰ اشیاء نزدیک زمین را دنبال نماییم تا نسل ما هم مانند دایناسور‌ها منقرض نشود.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top