کد خبر: 213654 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۱۴-۰۴:۱۰ ارسال توسط : |
8 بازدید
پ

خبرگزاری ایرنا: سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز (today) چهارشنبه در تضادی آشکار با موضع دبیرکل این سازمان درقبال مسکو، تحرکات روسیه را تهدیدی برای امنیت یورو-آتلانتیک دانستند.. به...

خبرگزاری ایرنا: سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) امروز (today) چهارشنبه در تضادی آشکار با موضع دبیرکل این سازمان درقبال مسکو، تحرکات روسیه را تهدیدی برای امنیت یورو-آتلانتیک دانستند.

به گزارش خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه، ‌رهبران ناتو در بیانیه پایانی خود که پس از اجلاس سران این ائتلاف نظامی در لندن صادر شد، ‌تاکید کردند که «اقدامات متجاوزانه» روسیه تهدیدی برای امنیت متحدان است و حال آنکه «ینس استولتنبرگ» دبیرکل این سازمان، مسکو را بزرگترین همسایه ائتلاف نظامی ناتو دانست.

بخشی از بیانیه سران ناتو در ارتباط با روسیه با آنچه دبیرکل این سازمان در مورد مسکو گفت، ‌تفاوت قابل توجهی داشت، به طوری که استولتنبرگ عصر چهارشنبه در نشست مطبوعاتی که در پایان اجلاس سران ناتو در لندن برگزار شد، اضافه کرد: ناتو به روابط نزدیک با روسیه نیاز دارد.

وی یادآور شد که این ائتلاف نظامی باید روسیه را به کنترل تسلیحات به ویژه سلاح‌های هسته‌ای ترغیب و با مسکو در این زمینه گفت‌وگو کند.

دبیرکل ناتو درباره چین نیز اعلام کرد که «باید چین را به مشارکت فعال در حوزه کنترل تسلیحات» تشویق نماییم.

از سویی، سران ناتو، نفوذ رو به رشد چین را حاوی فرصت‌ها و چالش‌هایی برای این ائتلاف برشمردند.

ناتو متشکل از ۲۹ کشور است و تعدادی از شرکای آن از جمله ژاپن، کره جنوبی و استرالیا از گذشته‌های دور به دنبال ایجاد توازن در قدرت فزاینده چین در منطقه بوده‌اند. استولتنبرگ تلاش کرد بر این نکته تاکید کند که تغییر گرایش به سمت چین درباره به چالش کشیدن این کشور در منطقه اقیانوس آرام نیست، (هرچند که برخی از کشورهای ناتو و شرکای آن این هدف را دنبال کنند) اما هدف ناتو مقابله با نفوذ و اقدامات تهاجمی این کشور در اروپا است.

در این میان، ‌سران ناتو در بیانیه پایانی خود بر تعهدات ترانس آتلانتیک میان اروپا و آمریکای شمالی و توافق دفاعی میان این کشورها تاکید کردند که به موجب آن، ‌حمله به ۱ عضو به منزله حمله به تمام اعضاست.

سران ناتو به رغم اختلاف دید در مورد هزینه‌ها و مسائل راهبردی این ائتلاف، تعهدات خود را مورد تاکید قرار دادند و اعلام کردند: برای حفظ امنیت، ‌ باید از ۱ منظر به آینده بنگریم.۹۱۰۹ رهبران ناتو در بخش دیگری از بیانیه خود نسبت به اتخاذ «اقدام قوی تر» علیه تروریسم وعده دادند.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top