کد خبر: 213757 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۰۸-۱۱:۲۵ ارسال توسط : |
5 بازدید
پ

آفتاب‌‌نیوز :. منصور غلامی در حاشیه مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد، در جمع خبرنگاران و در خصوص پیشرفت‌های علمی کشور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم اظهار کرد: همان‌گونه که...

آفتاب‌‌نیوز :

منصور غلامی در حاشیه مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه فردوسی و علوم پزشکی مشهد، در جمع خبرنگاران و در خصوص پیشرفت‌های علمی کشور در دولت‌های یازدهم و دوازدهم اظهار کرد: همان‌گونه که اطلاع دارید بعد از انقلاب سیستم کشور از کارشناسان خارجی که در حوزه‌های مختلف بهداشتی، فنی و مهندسی و... حضور داشتند، خالی شد و نیازمندی‌هایی در نیروی‌های متخصص ایجاد شد که در این زمینه دانشگاه‌ها وارد کار شدند.

وی اضافه کرد: علی‌رغم جوان بودن در تجربه بعد از انقلاب اسلامی، در دوره زمانی حدودا 10 تا 15 سال نیازهای نیروی انسانی کشور بوسیله دانشگاه‌ها تامین شد. خوشبختانه امروز (today) تمام ارکان کشور از کارشناسی‌های بدنه تا مدیریت از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های داخلی می باشند و این کار دستاورد مهمی است.

بازداشت ۹۵ دانشجو در اعتراضات اخیر

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: مرحله دوم فعالیت دانشگاه‌ها در دهه 70 است که حوزه فنی، حرفه‌ای و پژوهشی در دانشگاه‌ها گسترش پیدا کرد و دانشجویان تحصیلات تکمیلی ورود پیدا کردند و ما امروز (today) مشاهده می‌کنیم که دانشگاه‌ها و مراکز علمی در ارزیابی‌های بین‌المللی 2019 در جایگاه 16 و در ارزیابی 2020 احتمالا رتبه 15 را خواهند داشت.

غلامی اضافه کرد: کسب این دستاوردها در حالی است که کشورهای رقیب در این حوزه جزء کشورهای پرتوان و پرسابقه از دید سبقه مراکز دانشگاهی علمی می باشند و این دستاوردها باعث افتخار کشور است و طبعا در کنار این دستاوردها انتظارهایی بوده و هست تا بتوان از ظرفیت هیأت علمی برای حل مشکلات استفاده نماییم.

وی اضافه کرد: سومین مرحله ورود دانشگاه‌ها مربوط به اوایل دهه 80 و تشکیل مراکز رشد است که در حال حاضر 197 مرکز رشد و 43 پارک علم و فناوری در حوزه وزارت علوم وجود دارد که بخشی از کار را پیش می‌برند و دستاوردهای علمی بوسیله استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در طی فراهم کردن امکان استفاده از دستاوردهای علمی در شکل‌های مختلف از جمله نرم‌افزار، ساختن قطعات فنی و برنامه‌های متنوع تلاش کنند تا این حوزه رشد و ترقی داشته باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص نقش دانشگاه فردوسی در افزایش دانشجویان خارجی، تصریح کرد: یکی از برنامه‌های اسناد توسعه علمی کشور، توسعه تعاملات و ارتباطات بین‌المللی از جمله پذیرش دانشجویان خارجی از کشورهای دیگراست و این امر نیازمند سازوکارهای مربوط به خود است و دانشگاه‌ها در راستای تحقق این امر تلاش کنند.

غلامی گفت: دانشگاه‌های مختلف در استان‌های دیگر پیگیر این موضوع می باشند و دانشگاه فردوسی در این زمینه توفیق بیشتری داشته و در حال حاضر رتبه اول پذیرش دانشجویان خارجی را کسب کرده است. قطعا آموزش و تربیت فرزندان اهالی کشورهای دیگر از جمله کشورهای همسایه ارتباط میان نسل‌ها و جوامع را تعمیق می‌بخشد .

بازداشت 95 دانشجو در اعتراضات اخیر

وی در خصوص آخرین وضعیت دانشجویان بازداشت‌شده در اعتراضات اخیر، ادامه داد: در جریان اتفاقات اخیر تعدادی از دانشجویان بازداشت شدند که خوشبختانه اکثریت آنان آزاد شدند و وزارت علوم ستادی برای پیگیری این موضوع تشکیل داده است که البته اعلام این موضوع نیازمند تبلیغات نبوده و همکاران ما در این ستاد همواره پیگیر حل مشکل می باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: در حال حاضر تنها ۷ الی ۸ نفر در بازداشت می باشند و امیدواریم تا یکی ۲ روز (day) آینده مشکل آنان نیز حل شود. با این وجود که فضایی ایجاد شد تا عده‌ای از دانشجویان در بازداشتگاه بمانند اما اینکه دچار تخلف و جرایم نشدند، برای ما ارزشمند است و امیدواریم رویکرد عاقلانه دوستان سبب شود هرگز چنین تخلفاتی در هیچ فضایی وجود نداشته باشد.

غلامی اضافه کرد: به طور کلی 95 دانشجو در سراسر کشور بازداشت شده بودند که اکثر آنان در روزهای ابتدایی آزاد شدند و تنها 30 نفر به مدت طولانی‌تری در بازداشت به سر بردند.

شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان در حال بازنگری است

وی در خصوص زمان اصلاح شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان اضافه کرد: این شیوه‌نامه در حال بازنگری است و عجله‌ای برای اصلاح آن وجود ندارد زیرا شیوه‌نامه قبلی در حال اجراست و شیوه نامه تازه به جهت اعمال دید دانشجویان در حال بررسی است و پس از اینکه اصلاح شود، اجرا خواهد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص ایجاد رشته گردشگری در دانشگاه فردوسی، اضافه کرد: دانشگاه‌های مستقل این رشته را داشته و در جهت تقویت نیروی انسانی فعالیت کنند. برای ایجاد رشته دانشگاه باید متقاضی شود و برنامه‌های وزارت علوم برای یکسان‌سازی در آموزش بوسیله اساتید دانشگاه تنظیم و دانشگاه‌ها باتوجه به امکانات خود آن را برگزار کنند. در صورتی که از مشهد تقاضایی در این زمینه وجود داشته باشد از آن استقبال می‌کنیم.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top