کد خبر: 217516 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۹-۰۶:۴۷ ارسال توسط : |
9 بازدید
پ

وزیر اقتصاد در نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه؛. به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه، تصریح کرد: دستگاه قضا برای...

وزیر اقتصاد در نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه؛

دستگاه قضا برای بهبود کسب و کار مجتمع محترم قضایی دعاوی تجاری تاسیس کندبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه، تصریح کرد: دستگاه قضا برای بهبود فضای کسب و کار کمک کند و مجتمع محترم قضایی مستقل دعاوی تجاری در شهر تهران” را نیز تاسیس نماید.

متن این نامه به شرح زیر است:

حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای رئیسی

همان گونه که مستحضرید شاخص سهولت انجام کسب و کار هر ساله بوسیله بانک جهانی و از طریق بررسی وضعیت ۱۰ نماگر در خصوص قانون گذاری و تنظیم مقررات شامل شروع کسب و کار، اخذ مجوزهای ساخت، دسترسی به برق، ثبت مالکیت، اخذ اعتبار، حمایت از سهامداران خرد، پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، اجرای  قراردادها و ورشکستگی و پرداخت دیون محاسبه و منتشر می شود، ملاک بررسی ۱۰ نماگر مذکور، مدت زمان، تعداد فرآیند و میزان هزینه ها بوده و شیوه جمع آوری اطلاعات به صورت پرسشنامه با محوریت بخش خصوصی هر کشور انجام می پذیرد.

با توجه به اهمیت این شاخص وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز بر اساس قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (IRAN) وظیفه ارتقا رتبه کشور در شاخص سهولت انجام کسب و کار را بر عهده دارد.

یکی از نماگرهای این شاخص نماگر «الزام آور بودن اجرای قراردادها» می باشد که بر اساس آخرین گزارش بانک جهانی ایران (IRAN) در این نماگر با امتیاز ۵۸.۲ رتبه ۹۰ از ۱۹۰ کشور را کسب نموده است. آسیب شناسی و بررسی پرسشنامه مرتبط با این نماگر نشان می دهد که ایجاد ۱ «مجتمع محترم قضایی مستقل» تنها برای دعاوی تجاری در شهر تهران می تواند علاوه بر اینکه به طور مستقیم ۳.۷ امتیاز به این نماگر و ۲ امتیاز به مولفه کیفیت فرآیندهای محترم قضایی اضافه نماید و باعث ارتقا ۲۱ پله ای رتبه این نماگر شود، به طور غیرمستقیم از طریق کاهش زمان مورد نیاز برای حل و فصل اختلافات تجاری اثرات قابل ملاحظه ای داشته باشد، مضاف بر اینکه این موضوع تکلیف قانونی ماده ۲۹ قانون بهبود محیط کسب و کار نیز می باشد.

با عنایت به موارد پیش‌گفت و با توجه به امکان استفاده از ظرفیت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و خانه صنعت، معدن و تجارت ایران (IRAN) خواهشمند است دستور فرمایید اقدامات لازم برای تاسیس «مجتمع محترم قضایی مستقل دعاوی تجاری در شهر تهران» انجام پذیرد. شایان ذکر است مجتمع محترم قضایی مذکور با شرایط مد دید پیش از این در شهر کرمانشاه و به همت آن قوه، خانه صنعت، معدن و تجارت ایران (IRAN) و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمانشاه راه اندازی شده است.

فرهاد دژپسند

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top