فردوس حاجیان پاشاکلایی متولد ۳ دی ۱۳۴۲ در قائم شهر مازندران است. او که مجری و مبتکر برنامه تلویزیونی شهرک الفبا در صدا و سیماست مدرک دکترای رشته هنر‌های زیبا از دانشگاه تهران دارد و آموزگار و...

کد خبر: 245566
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۳:۲۹
ارسال توسط :
بازدید: 1381
بیوگرافی فردوس حاجیان؛ عمو فردوس و مجری برنامه شهرک الفبا

فردوس حاجیان پاشاکلایی متولد ۳ دی ۱۳۴۲ در قائم شهر مازندران است. او که مجری و مبتکر برنامه تلویزیونی شهرک الفبا در صدا و سیماست مدرک دکترای رشته هنر‌های زیبا از دانشگاه تهران دارد و آموزگار و نویسنده کتاب‌های درسی نیز هست.

فردوس حاجیان؛ عمو فردوس؛ مجری برنامه شهرک الفبا
ستاره | سرویس چهره‌ها - اگر از متولدین دهه پنجاه و شصت باشید حتما عمو فردوس برنامه شهرک الفبا را به یاد دارید. بچه‌های این ۲ دهه خاطرات خوبی از این برنامه و عمو فردوس مهربان می دارند. فردوس حاجیان مشهور به عمو فردوس با مجری گری برنامه شهرک الفبا توانست به اوج شهرت و محبوبیت برسد. او تا کنون بیش از ۴۰ میلیون تیراژ کتاب‌های آموزشی و ثبت ۱۴ اختراع در تکنولوژی آموزش و نویسندگی کتاب درسی دارد. در ادامه با بیوگرافی کامل فردوس حاجیان و فعالیت هایش آشنا خواهید شد.

بیوگرافی فردوس حاجیان

فردوس حاجیان پاشاکلایی متولد ۳ دی ۱۳۴۲ در قائم شهر مازندران است. او دیپلم علوم تجربی دارد و در تربیت معلم شهید خورشیدی مشهد و دکتر شریعتی ساری، فوق دیپلم آموزش ابتدایی خود را می‌گیرد. پس از آن در روستای پالند سواد کوه به شغل شریف معلمی مشغول می‌شود و از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶ از پالند تا مدارس شاهد قائم شهر، روش تازه آموزش شهرک الفبا را ابداع می‌کند.

او اکنون مدرک دکترای رشته هنر‌های زیبا از دانشگاه تهران دارد و آموزگار و نویسنده کتاب‌های درسی، مجری و مبتکر برنامه تلویزیونی شهرک الفبا در صدا و سیما است. فردوس حاجیان از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸ رئیس دانشکده هنر و معماری و از اردیبهشت سال ۱۳۹۲ تا آذر ۱۳۹۳ سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی بود. او مدیریت بخش فرهنگ و هنر مرکز گفتگوی تمدن‌ها را نیز بر عهده داشت. بد نیست بدانید آقای حاجیان از مجروحان شیمیایی جنگ ایران (IRAN) و عراق است.


خانواده و ازدواج

عمو فردوس در خانواده‌ای پر جمعیت متولد و بزرگ شده است. پدرش مسلم جاجیان نجار معتمد قائم شهر بود و فردوس نیز در کودکی در کارگاه پدرش به ساخت صنایع دستی با چوب مشغول می‌شد. فردوس حاجیان اکنون متاهل و دارای ۳ فرزند با نام‌های سارا، سجاد و سیناست. دخترش سارا در رشته پزشکی درس خوانده و پسر بزرگترش سجاد دندانپزشک است. پسر کوچکش سینا مسلط به زبان انگلیسی و در جشنواره نخبه سوئیس، جایزه از آن خود کرده است.

فردوس حاجیان و پسرش سجاد

ابداع شهرک الفبا

فردوس حاجیان از چگونگی به وجود آمدن شهرک الفبا می‌گوید: "من مدت‌ها در این فکر بودم که چطور می‌توان با استفاده از تخیل و عنصر خلاقیت جمعی، شادابی و طراوت و نشاط را در کودکان نهادینه کرد و ثمره سال‌ های (years) جوانی من که در تحقق این امر گذشت، شهرک الفبا بود. شهرک الفبا در ابتدا برای کودکان یتیمی که پدرانشان به شهادت رسیده بودند ایجاد شد واقعا چرا که من حس می‌کردم فرزندان شاهد با توجه به مشکلات روحی فراوان که هجران پدر برایشان ایجاد کرده نیازمند عنصر شادی می باشند و حس کردم موسیقی و شعر و ترانه و نمایش‌های عروسکی می‌تواند در جهت باور و خلاقیت جمعی این بچه‌ها موثر باشد."

معلم و پژوهشگر منتخب یونسکو

آقای حاجیان تا کنون چندین هزار معلم را در روستا‌ها و شهر‌های مختلف آموزش داده و سازمان علمی فرهنگی تربیتی ملل متحد (یونسکو) او را به عنوان معلم و پژوهشگر برگزیده در جهان معرفی کرده است. علاوه بر این نام فردوس حاجیان در مسابقات بین‌المللی معلمان برتر جهان در لندن در میان ۵۰ فینالیست دریافت جایزه نوبل معلمی قرار گرفت.

فردوس حاجیان؛ عمو فردوس؛ مجری برنامه شهرک الفبا

وضع نامساعد فردوس حاجیان

عمو فردوس این روز‌ها حال و روز (day) مساعدی ندارد. او در ۲۵ اسفند ۱۳۶۴ در جنگ ایران (IRAN) و عراق با گاز خردل شیمیایی شد و سالهاست که با مصرف دارو با این بیماری مقابله می‌کند. او اکنون برای درمان در بیمارستان شفای ساری بستری و متاسفانه سمت چپ صورتش از کار افتاده است. سارا حاجیان دختر عمو فردوس با انتشار پستی در صفحه اینستاگرامش از حال و روز (day) پدرش نوشت: "پدرم در حال حاضر وضعیت جسمانی بسیار بدی دارد، او در سال ۱۳۸۹ سمت راست صورتش و حالا سمت چپ صورتش فلج شده و در بیمارستان شفای ساری بستری است و حال او روز (day) به روز (day) وخیم‌تر می‌شود. او از تمام خواست برای سلامتی پدرش دعا کنند.
عیادت امیر جعفری، ریما رامین‌فر و علی صالحی از عمو فردوس

فعالیت‌ها و آثار فردوس حاجیان

کتاب‌ها

 • مجموعه کتاب‌های فارسی سبز (ویژه دوره دبستان)، فردوس حاجیان، ناشر: راه اندیشه، نگاهی دیگر
 • مجموعه کتاب‌های ریاضی سبز (ویژه دوره دبستان)، فردوس حاجیان، ناشر: راه اندیشه، نگاهی دیگر
 • مجموعه کتاب‌های املای سبز (ویژه دوره دبستان)، فردوس حاجیان، ناشر: راه اندیشه، نگاهی دیگر
 • شاپرک الفبا: بخوانیم و بنویسیم، فردوس حاجیان، ناشر: راه رشد
 • دوستان ما، فردوس حاجیان، علی ذوالفقاری (تصویرگر)، ناشر: استادیار
 • آتش و گل سرخ، فردوس حاجیان، مهتاب روغنی، عفت صفری، ناشر: ابوعطا - ۱۳۸۳
 • آب و گل سرخ، فردوس حاجیان، مهتاب روغنی، عفت صفری، ناشر: ابوعطا – ۱۳۸۳

کار‌های تلویزیونی

 • شهرک الفبا
 • ماجرا‌های عمو فردوس و داروک ۱
 • ماجرا‌های عمو فردوس و داروک ۲
 • ماجرا‌های عمو فردوس و داروک ۳

سوابق اجرایی

 • دبیر انجمن شعر و ادب از ۲۲ سالگی (۵ سال)
 • مشاور مدیر (manager) کل آموزش و پرورش مازندران در ۲۲ سالگی در امور آموزشی و شاهد و ایثارگران
 • مشاور مدیر (manager) کل آموزش و پرورش تهران (۲۸ سالگی)
 • تهران مرکز در ۲۹ سالگی
 • مدیربخش ادب وهنر مرکز بین المللی اعلام کرد وگوی تمدن‌ها در نهاد ریاست جمهوری
 • ریاست دانشگاه آزاداسلامی واحدتهران مرکزی
 • عضو شورای راهبردی سازمان صدا و سیمای ایران (IRAN) (۲ سال)
 • عضو اصلی هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران

سوابق برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها

 • دبیر جشنواره ملی – دانشگاهی، با موضوع فرهنگ صلح (سال ۱۳۷۹)
 • دبیر همایش علمی کاربردی هنرومعماری درسطح کشور ب اپیام نماینده‌ی یونسکو در ایران
 • دبیر همایش علمی کاربردی فرهنگی، صلح و توسعه پایدار در دانشکده هنر و معماری
 • دبیر جشنواره کوچک زیباست درسطح ملی (علمی-کاربردی) با موضوع گرافیک، نقاشی برای صلح جهانی
 • دبیر همایش فیزیک و اسطوره با حضور استادان بین رشته‌ای فیزیک و …

فردوس حاجیان؛ عمو فردوس؛ مجری برنامه شهرک الفبا


اینستاگرام فردوس حاجیان

یکی از راه‌های ارتباطی فردوس حاجیان با مخاطبان و طرفدارانش، صفحه‌ی اینستاگرام اوست. شما هم می‌توانید برای دیدن عکس‌های بیشتر از او و پیگیری وضعیت جسمانی ایشان صفحه اینستاگرام او را دنبال کنید.


اینستاگرام فردوس حاجیان

ferdoshajian

 

سخن آخر

با بیوگرافی عمو فردوس آشنا شدید. روش تدریس مشارکتی، نشستن دور میز و ایجاد محیطی شاد و نشاط آور و آموزش همراه با شعر و آواز از ویژگی‌های تدریس این معلم محبوب بود. شما چه دیدگاهی در مورد ایشان دارید؟  لطفا نظرات خود را با ما و دیگر مخاطبان ستاره در میان بگذارید. می‌توانید بیوگرافی ملیکا زارعی مجری برنامه کودک را نیز در ستاره بخوانید.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=245566
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سینما
بیوگرافی فتحعلی اویسی؛ آقای کاووسی بدون شرح
۱۳۹۸/۱۰/۱۶-۱۸:۱۳

فتحعلی اویسی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، کارگردان و خواننده است. وی در ۲۱ دی ماه ۱۳۲۴ در روستای فردو قم متولد شده و در رشته کارگردانی و بازیگری سینما تحصیل کرده است.. . ستاره | سرویس چهره‌ها -...

ارسال توسط :
پست و استوری سیاسی سلبریتی‌ها برای جو پر تنش این روز‌ها
۱۳۹۸/۱۰/۱۶-۱۳:۳۵

ترامپ پس از ترور سردار سلیمانی هنوز دست از تهدیدات خود برنداشته است. وی روز (day) گذشته در توییتی با مضمون هدف قرار دادن ۵۲ مکان فرهنگی ایران (IRAN) در صورت اقدام ایران (IRAN) علیه آمریکا، بار دیگر...

ارسال توسط :
چهره ها و افراد مشهور متولد 17 دی
۱۳۹۸/۱۰/۱۶-۰۰:۴۳

هفده دی سالروز تولد ۴ چهره شناخته شده کشورمان در عرصه‌های مختلف سیاسی، ورزشی و هنری است. محمدجواد ظریف، آزاده صمدی، پژمان منتظری و زنده یاد محمدرضا لطفی ۴ چهره مطرح متولد ۱۷ دی‌ماه می باشند.. . ستاره...

ارسال توسط :
بیوگرافی پوریا فیاضی؛ والیبالیست موفق تیم ملی
۱۳۹۸/۱۰/۱۵-۱۸:۵۴

پوریا فیاضی با نام شناسنامه‌ای بابک فیاضی، بازیکن تیم ملی والیبال ایران (IRAN) در پست دریافت کننده قدرتی است. وی ۲۲ دی ماه ۱۳۷۱ در تهران به دنیا آمد.. ستاره | سرویس چهره‌ها - پوریا فیاضی بازیکن تیم...

ارسال توسط :
چهره ها و افراد مشهور متولد 16 دی
۱۳۹۸/۱۰/۱۵-۰۰:۱۴

شانزده دی سالروز تولد ۳ هنرمند خوب کشورمان در عرصه‌های بازیگری و خوانندگی است. سعید پیردوست، حسین یاری و امین بانی چهره‌های مطرح متولد ۱۶ دی می باشند.. . ستاره | سرویس چهره‌ها - در این بخش خلاصه‌ای...

ارسال توسط :