کد خبر: 251983 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۳-۱۶:۵۰ ارسال توسط : |
37 بازدید
پ

در اعلام کرد و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛. شهرام رضایی مدیر (manager) برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه...

در اعلام کرد و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

///شهرام رضایی مدیر (manager) برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص واگذاری کارت هوشمند سوخت به غیر تصریح کرد: کارت هوشمند سوخت غیر قابل واگذاری است. این کارت مانند کارت بانکی باید تنها بوسیله مالک آن استفاده شود.

او بیان کرد: سهمیه ذخیره شده در کارت‌های هوشمند سوخت خودروهای شخصی و عمومی، بعد از اصلاح نرخ قیمت حامل‌های انرژی ،  تنها به شخص مالک خودرو اختصاص پیدا کرده است و  اگر کارت به شخص دیگری سپرده شود ، کاری غیرقانونی است.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی ادامه داد: مکانیزم‌هایی برای شناسایی نحوه استفاده از کارت سوخت ها همچون اندازه گیری تعداد سوخت‌گیری‌هایی که از ۱ کارت انجام می شود ، وجود دارد که اگر فعال شود، کسی که کارت خود را واگذار کرده  ، شناسایی شده و  جرایمی به آن شخص تعلق می گیرد.

او اضافه کرد: واگذاری کارت سوخت به اشخاص نزدیک و وابستگان مالک خودرو شاید مشکلی ایجاد نکند اما فروش سهمیه در جایگاه ها به مالکان خودرو‌های دیگر عملاً مصداق فروش یارانه‌ دولتی است و این کار مناسبی نیست و حتی در مقاطعی همچون مناطق لب مرز،  امکان سوء استفاده از آن وجود دارد. توصیه اکید ما این است که از کارت هوشمند شخصی استفاده شود و فروش کارت سوخت، اقدامی غیرقانونی است.

رضایی بیان کرد: البته بنده درجایگاه مقام محترم قضایی نیستم که جرایم این اقدام غیر قانونی را تعیین کنم اما طبق قانون این یارانه باید در اختیار  شخص مالک خودرو قرار گیرد و در صورت اثبات استفاده افراد غیر از کارت سوخت، مرجع محترم قضایی در خصوص میزان جرایم تصمیم خواهد گرفت.


بیشتر بخوانید:جزئیات تخصیص سهمیه بنزین برای سفر‌های نوروزی / مراکز آموزش رانندگی سهمیه ویژه بنزین دریافت نمی‌کنندمدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی تاکید کرد: در حال حاضر بیشترین نظارت ما از طریق تراکنش‌هاست، وقتی از ۱ کارت چندین تراکنش در ۱ جایگاه پشت سر هم انجام شود نشان می دهد این کارت نمی‌تواند برای ۱ ماشین استفاده شده باشد.

او تصریح کرد: خودروی عمومی باید در اختیار حمل و نقل عمومی باشد، برای پیمایش ۱ وانت بار و تاکسی در طول ۱ ماه ۱ مقدار مشخص سهمیه ای در دید گرفته شده است ، اگر راننده درست کار کند، ممکن است حتی سهمیه کم هم باشد اما در صورت نبود هیچ پیمایشی، به دور از انصاف است که ماهی  ۵۰۰ لیتر ذخیره بنزین داشته باشد.

رضایی گفت: اگر در پایان ماه ۲۰۰ لیتر از سهمیه خودروی عمومی باقی مانده باشد ، نباید به فروش برسد. در حد معمول اگر فردی بخواهد سهمیه بنزین خود را   به آشنایی بدهد قابل چشم پوشی است، اما اگر کارت فروخته  و بابت آن هزینه‌ای دریافت شود، یارانه‌ حمل و نقل عمومی که باید صرف حمل بار یا مسافر شود به فروش می رسد و انتفاع آن  مستقیماً به شخص می رسد. این روش صحیح نیست. این یارانه از درآمد این مملکت کم می شود و  افکار عمومی هم این موضوع را نمی پذیرد.

او تشریح کرد: اگر  مقام محترم قضایی یا بازرسان ما به جایگاهی مراجعه و در جیب متصدی تلمبه ، تعدادی کارت پیدا کنند این از لحاظ قانونی جریمه نقدی سنگینی دارد .

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی گفت: شرکت ما هم کمیته تخلفات دارد و در صورتی که متصدی جایگاه، چندین کارت غیرقانونی همراه داشته باشد و  فروش کارت ها به اثبات برسد، این تخلف محرز است و با آن برخورد می شود.

او تاکید کرد: باید در بخش حمل و نقل به منافع  جمعی توجه شود و بنزین  سهمیه ای واقعاً برای حمل و نقل و سرویس دادن به مردم استفاده شود. مطمئن باشید به هر حال هر نوع تراکنش کارت سوخت شناسایی می شود، اگر تعدادی کارت چه بوسیله بازرسی‌های مستمر ما و  چه واحد‌های نظارتی دیگر پیدا شود، قطعاً برخورد خیلی شدید می شود که این برخورد‌ها می‌تواند حتی بیشتر از مالی هم باشد.

معاون رئیس شرکت ملی پخش و  پالایش فرآورده های نفتی گفت: اگر شهروندان موردی در خصوص این تخلف مشاهده کردند می توانند به شماره  ۰۹۶۲۷ اطلاع دهند تا به آن رسیدگی نماییم. ما هم سرکشی مستمر داریم و هم دوربین در جایگاه‌ها مستقر است . اکثر جایگاه داران ما افراد قابل اعتمادی می باشند، اما متأسفانه در هر صنفی عده ای افراد سودجو هم وجود می دارند که در مناطق مرزی به دلیل سود بالا، این امر بیشتر به چشم می خورد.

او اضافه کرد: در این مناطق سعی داریم حضور و بازرسی ها را بیشتر نماییم و مردم هم می توانند با اطلاع رسانی به موقع ما را در این مسیر کمک کنند.


ساز و کار کاهش تخلف فروش کارت سوخت

او تاکید کرد: سیستم ما برای راحتی مردم آفلاین است و مثل بانک آنلاین نیست. در سیستم‌ بانکی هر لحظه این امکان وجود دارد که جلوی هر تراکنش مشکوک گرفته شود. به خاطر آرامش و راحتی مردم و امکان سوخت رسانی حتی با وجود قطعی شبکه اینترنت و برق، سیستم آفلاین برای سوخت رسانی انتخاب شده است بنابراین اگر تخلفی صورت بگیرد ،  بعد از چند ساعت امکان پیگیری دارد البته ما از روی تراکنش‌ها می‌توانیم آن را پیگیری نماییم اما اینکه در لحظه بتوان جلوی آن را گرفت، مکانیزمی برای این عمل  وجود ندارد، چون ما می‌خواهیم تراکنش و یا سوخت گیری برای مردم با آرامش انجام شود. سوختگیری سر وقت برای ما مهمتر است، بعد از آن سیستم‌ها را در پشت قضیه پیگیری و با تخلفات حتما برخورد می‌کنیم که این در حقیقت گرفتن حق مردم است .

 آمار صدور کارت سوخت هوشمند

رضایی بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون کارت صادر شده، اما ۲۴ میلیون کارت فعال داریم یعنی به طور متوسط هر خودرو و یا موتور سیکلت ۲ کارت دارد. 

او گفت: سیستم هوشمند سوخت یکی از ابزار‌هایی است که برای جلوگیری از سوء استفاده از مصرف طراحی شده و بنده اسم این سوء استفاده را  قاچاق سوخت نمی‌گذارم. بحث قاچاق سوخت فراتر از وظیفه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به عنوان توزیع کننده است، اما رسالت و وظیفه این شرکت، صیانت و توزیع عادلانه سوخت است . ما دقت می‌کنیم که این توزیع خارج از شبکه نباشد و بابت آن هم هزینه می‌دهیم همچون هزینه‌های ساخت سیستم و اعزام نیرو برای نظارت بر توزیع. تلاش می نماییم در کنار واحد‌های نظارتی مملکت، توزیع سوخت خارج از شبکه نباشد و امیدواریم در این راه موفق باشیم تا سرمایه ملی کشور به هدر نرود.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top