کد خبر: 251985 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۴-۰۷:۳۸ ارسال توسط : |
55 بازدید
پ

به گزارش ایکنا؛ غلامحسین جهانگیری، مدیر (manager) مؤسسه فرهنگی قرآن وعترت «بیان جاوید» شهرستان اسلامشهر و قاری قرآن کریم میهمان چهل و سومین نشست از سلسله نشست‌های با یاوران وحی بود که در استودیو...

پنجشنبه///// کاشت نهال و برداشت محصول از درختان تنومند قرآنی/ لزوم حضور نخبگان قرآنی در جبهه‌های واحد مردمی/ متولیان مؤسسات قرآنی رها کردندبه گزارش ایکنا؛ غلامحسین جهانگیری، مدیر (manager) مؤسسه فرهنگی قرآن وعترت «بیان جاوید» شهرستان اسلامشهر و قاری قرآن کریم میهمان چهل و سومین نشست از سلسله نشست‌های با یاوران وحی بود که در استودیو مبین برگزار شد. متن این گفت‌وگو به شرح ذیل است:

ایکنا- از چگونگی شروع فعالیت‌های قرآنی  خود و روند تاسیس موسسه توضیح بدهید؟

از دوران کودکی علاقه‌مند به فعالیت‌های قرآنی بودم و با تشویق خانواده و موفقت‌هایی که در دوران دبستان در مسابقات قرآن مدارس و منطقه کسب کردم، زمینه‌های علاقه‌مندی و رشد در فضای قرآنی به ویژه در زمینه تلاوت قرآن کریم شکل گرفت. با اتصال به جلسات قرآن و آشنایی با اساتیدی مانند سیدمحسن موسوی بلده، ابوالقاسمی و خدام حسینی موفق به تلمذ قرآن کریم شدم. بنده فارغ التحصیل مقطع کارشناسی علوم سیاسی و کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل هستم.

دوران دانشجویی نیز درمسابقات اذان و قرائت قرآن کریم موفق به کسب رتبه‌های ممتاز شده و این امر باعث شد در محافل قرآنی بیشتر از همیشه حضور داشته باشم. بنده حدود 25 سال است که درحوزه قرآن کریم ورود پیدا کرده و بیش از 10سال به عنوان مجری برگزارکننده جلسات قرآن کریم در شهرک قائمشهر، برای نوجوانان و جوانان هستم.

همواره تلاش داشته‌ام در حوزه قرآن کریم  باقی مانده و خدمتی برای جامعه و به ویژه نوجوانان و جوانان ارائه کنم، بنابراین پس از فراغت از تحصیل، به لطف خداوند در سال 1386 مقدمه تأسیس مؤسسه قرآنی در اسلامشهر کلید خورد.

در سال 1386 تصمیم به تأسیس مرکزی قرآنی برای تربیت نوجوانان و جوانان قرآنی گرفته شد و از ابتدای امر با پشتیبانی یکی از آزادگان سرافراز اسلام، با قرار دادن پارکینگ مسکونی منزلشان، با دستان خالی فعالیت مؤسسه شروع شد. این حرکت قرآنی از کوچه پس کوچه‌های شهرک قائمیه اسلامشهر شروع شد و با استقبال بسیار خوب از سوی مردم و علاقه‌مندان همراه شد.

 ایکنا- چطور موفق به بهره‌مندی از ظرفیت‌های مردم اسلامشهر شدید؟ 

در شهرستان اسلامشهر از دهه 60 تاکنون، محافل قرآن کریم در قالب جلسات سنتی قرآن کریم با حضوراساتید ممتاز برگزارشده و در دهه 70 این جلسات قرآنی، موفق به تربیت نخبگان قرآنی بسیاری شده است. تا آن زمان کلاس‌های قرآنی به صورت آکادمیک و کلاسیک انجام می‌شد.

نخستین مجوزی که از سازمان تبلیغات اسلامی اخذ شد به نام مؤسسه قرآن و عترت «رشد» بود و پس از تشکیل معاونت قرآن و عترت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت از مؤسسات قرآنی، نیاز به دریافت مجوز از سوی اداره ارشاد بود. بنابراین در سال 1391 با کسب مجوز از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مؤسسه‌ دیگری به نام مؤسسه «بیان جاوید» با هیئت مدیره علمی تأسیس شد.

این ۲ مؤسسه قرآنی در ۲ مکان مجزا فعالیت قرآنی خود را شروع کردند. فعالیت مؤسسه بیان جاوید در ساختمان اجاره‌ای با هزینه ۱ میلیون تومان شروع شد و با استقبال خوبی از سوی مردم همراه شد.

با تأسیس مؤسسه قرآنی در اسلامشهر، جلسات سنتی قرآن‌کریم به صورت آکادمیک ۹ دانشگاهی ایجاد شد و برای ادامه فعالیت‌های قرآنی مؤسسه بیان جاوید، بدون هیچ چشم‌داشتی، نخبگان قرآنی شهرستان با اخلاص وارد این حرکت شدند.

 ایکنا- ظرفیت‌های موجود در اسلامشهر را چطور ارزیابی می‌کنید؟

 شهرستان اسلامشهر تقریبا 700 هزار نفر جمعیت دارد و اگر 50  مؤسسه هم تأسیس شود، برای این جمعیت خیلی کم است. تأسیس مؤسسه «بیان جاوید» برای نخستین بار در شهرک قائمیه صورت گرفت و در شهرستان اسلامشهر، مؤسسه‌ به عنوان دومین مرکز قرآنی وارد عرصه شد.  آشنایی با این مرکز قرآنی و شناخت شخص بنده به عنوان ۱ فعال و قاری قرآن در مراسم‌های مذهبی، مناسبتی از جمله دلایل مهم برای اقبال و استقبال مردم از  برنامه‌های قرآنی این مؤسسه  بود.   

از دیگر عللی که مردم از فعالیت‌های مؤسسه بیان جاوید استقبال کردند، راه‌اندازی مرکز پیش دبستانی قرآنی در هر ۲ مؤسسه بود.

برنامه‌های مرکز پیش دبستانی در مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت «بیان جاوید» و «رشد»، باعث شد که مادرانی که به همراه قرآن آموزان به مؤسسه رفت و آمد داشتند، با حضور در دوره‌های آموزش قرآن، به عنوان ۱ مربی قرآن آموزش ببینند.

 ایکنا- تاکنون چه میزان موفق شدید که به اهداف ترسیم شده خود دست بیابید و افق‌های آینده مؤسسه چه می باشد؟

با لطف خداوند تقریباً به تمام اهدافمان دست یافته‌ایم. برخی از محدودیت‌ها در پرداخت اجاره بها وجود داشت و هیچ دریافتی از سوی نهادی وجود نداشت و مؤسسه هم مایل به دریافت هزینه ازسوی مردم نبود، بنابراین ۱ منبع درآمد به منظور پشتوانه مؤسسه در راستای خودکفایی ایجاد شد. بنابراین، مرکز پیش دبستانی و به دنبال آن، مدرسه قرآنی غیر دولتی «ندای آسمان» با رویکرد آموزه‌های قرآنی با کسب مجوز از سوی آموزش و پرورش، در سال94 تاسیس شد. امیدواریم بتوانیم تعداد مدارس قرآنی را توسعه و گسترش دهیم.

 برای توسعه مؤسسه قرآنی و تاسیس شعبه، فرصت و نیروی انسانی کافی وجود نداشت و ۲ مؤسسه قرآنی و مدرسه قرآنی تا کنون در عرصه تربیت نیروهای قرآنی بسیار موفق عمل کرده است.

در جریان مدرسه قرآنی باید به این نکته اشاره کرد که اهداف مؤسسه در تاسیس و توسعه کارساز بود. بیش از این به منظور حضور دانش‌آموزان قرآن آموز در برنامه و فعالیت‌های قرآنی، از مدارس، دانش آموزان را دعوت می‌کردیم که گاها تداخل با برنامه‌های درسی آنان ایجاد می‌شد، با تاسیس مدارس قرآنی، دانش آموزان در طول سال در اختیار برنامه‌ها و ایده قرآنی مؤسسه می باشند، این روند کسب درآمدی را برای مرکز قرآنی به دنبال داشته است.

ایکنا-  قرآن آموزان مدرسه قرآنی تا کنون موفق شده‌اند امتیاز و افتخاراتی را در حوزه قرآنی کسب کنند؟

دانش آموزان مدارس قرآنی غیر دولتی در طرح‌های ملی قرآنی همواره شرکت کرده و در مسابقات سراسری قرآن کریم موفق به کسب رتبه‌های بسیار خوبی شده اند. به عنوان نمونه، مصطفی مددی یکی از  قرآن‌آموزانی است که  از سنین کودکی در کلاس‌های قرآنی این مرکز شرکت کرد و در16 سالگی موفق به حفظ کل قرآن کریم و کسب مدرک لیسانس قرآنی از سوی سازمان دارالقرآن الکریم شد و در سن 18 سالگی با رتبه ۱ وارد دانشگاه  سراسری تهران شد و مدرک فوق لیسانس را  در رتبه ۱ دانشگاه علوم و حدیث دانشگاه تهران گذراند.

 نهالی که در سال 86 کاشته شد در سال 90  محصول داد و این یکی از نخبگانی است که از دل مؤسسه برخاسته است.

با حضور مردم و  نوجوانان در برنامه‌های قرآنی مؤسسه و مدرسه قرآنی، جمع کثیری از اهالی درگیر مسئله قرآنی شدند و  قرآن وارد خانواده‌های آنان شد. این مرکز قرآنی از سال 86 تا کنون بیش از ۱ هزار نفر قرآن‌آموز را  تحت پوشش قرار داده است.

ایکنا- دید شما درباره تخصصی بودن مؤسسات قرآنی چه می باشد، آیا آموزش تخصصی در کنار آموزش‌های عمومی قرآن نیاز است؟

هیچ منافاتی بین آموزش‌های عمومی و تخصصی وجود ندارد. ۱ مؤسسه قرآنی می‌تواند هم ابعاد ترویجی - تبلیغی داشته باشد و هم ابعاد آموزشی. تمام بستگی به مهارت مدیر (manager) مؤسسه دارد که با توجه به توانایی‌ها و ارتباطات با اساتید ممتاز و دیگر بخش‌های قرآنی، بتواند کلاس‌های تخصصی قرآن کریم را نیز برگزار کند.

ایکنا-  مؤسسات قرآنی چطور می‌توانند به خودکفایی از دید مالی و معنوی برسند؟ برای دستیابی به این موضوع چه راهکاری وجود دارد؟

با توجه به آیین‌نامه حمایت از مؤسسات قرآنی، مؤسسات نباید صرفا متکی به حمایت‌های دولتی باشند، واقعا چرا که اگر راه حمایت بسته شود، مؤسسات نیز دچار خلل و یا تعطیلی در کارهای خود می‌شوند؛ حمایت های دولت باید بیشتر جنبه انگیزشی داشته باشد.

شرایط اقتصادی کشورهر روز (day) تنگ و سخت‌تر از قبل برای مردم شده است، اما با این وجود به کتاب الهی ارادت خاصی می دارند. فعالیت‌های قرآنی باید درکف میدان و مردمی و خود جوش باشد. خلوص نیت و اعتقاد به پیشرفت کار در مدیران مؤسسات قرآنی می‌تواند راهگشاری خودکفایی باشد. همانطور که مؤسسه رشد و بیان جاوید از ابتدای امر با بسیاری از محدودیت‌ها مواجه شد اما با  اعتقاد راسخی که داشت همواره در تمام مراحل موفق شد. به دید بنده، حمایت‌های دولتی باید باشد اما ۹ اینکه اصل و محور قضیه باشد.

در اینجا می‌توان پیشنهادی را برای دستیابی به خودکفایی مؤسسات قرآنی به مدیران قرآنی داد. کسب مجوز از آموزش و پرورش و راه اندازی مراکز پیش دبستانی می‌تواند کمک بسیاری برای درآمدزایی باشد و درآمدهای حاصل از این مراکز می‌توان مؤسسات را غنی کرده و حتی نیاز به پرداخت شهریه هم از سوی قرآن آموزان و اولیاء نداشته باشد.

یکی دیگر از راه‌های رسیدن به خودکفایی و درآمدزایی در مؤسسات قرآنی، ایجاد تولیدات داخلی از جمله فروش و برپایی فروشگاهی از محصولات فرهنگی و قرآنی از سوی مؤسسات است.

ایکنا- ارتباط مؤسسه «رشد» و «بیان جاوید» با دیگر مراکز و مؤسسات قرآنی در شهرستان اسلامشهر چطور است؟

در ابتدای تاسیس مؤسسه به دلیل اینکه حمایت دولتی از مؤسسات قرآنی صورت گرفت، ارتباط و برگزاری جلسات تمام مراکز با یکدیگر در تعادل و خوب بود، اما پس ازکم شدن حمایت از مؤسسات قرآنی متاسفانه، این ارتباطات خیلی کمرنگ شد.

هم اکنون شاهدیم که با کم شدن حمایت‌های متولیان قرآنی، مؤسسات قرآنی برخی به تعطیلی کشانده شده و اکنون نیز فعالیت‌های قرآنی مؤسسات دیده نمی‌شود. جای سؤال دارد که رویکرد قرآنی دولتمردان نسبت به مؤسسات قرآنی چه می باشد؟! مؤسسات قرآنی به حال خود رها شده‌اند و هیچ مسئولی حتی ۱ بازدید از فعالیت‌های مؤسسه نداشته و ارتباط با مراکز و تشکل‌های قرآنی وجود ندارد و این ۱ ضعف است.

ایکنا- ارتباط مؤسسات قرآنی با مساجد چه اهمیتی دارد و آیا می‌تواند برخی از نیازهای مؤسسات را برطرف کند؟

برخی از مؤسسات قرآنی در شرایط مالی بسیار محدودی در حال فعالیت می باشند. حتی از فضای نامطلوب و کمبود مکان گلایه‌مند می باشند و این در حالی است که فضاهای مساجد و حسینه های بسیاری خالی از برنامه‌های روتین بوده و تنها به برگزاری برخی از برنامه های مناسبتی اکتفا شده است. دولتمردان با همفکری وهم افزایی، می‌توانند این مکان‌ها را در اختیار مؤسسات قرآنی قرار دهند که با این کار موجب شناخت و فعال شدن حسینه‌ها و مساجد می‌شوند و مؤسسات قرآنی هزینه ای را بابت اجاره بها پرداخت نخواهند کرد.  

این موضوع نیاز به مدیرت سازمانی بوسیله مسئولان ذیربط دارد که تاکنون برای این موضوع قدمی برداشته نشده است.

ایکنا- به دید شما علت اینکه در حال حاضر مؤسسات قرآنی با ریزش شرکت‌کنندگان در کلاس‌های قرآنی همراه می باشند، بیان کنید؟

درابتدای تاسیس مؤسسه بیان جاوید، استقبال بسیارخوبی از سوی قرآن آموزان انجام شد به طوری که در ترم نخست بیش از 10 کلاس آموزشی تشکیل شد، اما امروزه ذائقه مردم تغییر کرده است، امروزه مردم دغدغه‌های جدیدی مانند حضور در کلاس‌های رباتیک، چرتکه، فوتبال، زبان انگلیسی وغیره می دارند. البته خود ما به این دغدغه‌های دامن زده و مردم به نوعی آبشخور فکری و فرهنگی رسانه‌های ملی می باشند. هر چند حیله دشمنان و مکر آنان که از ابتدای اسلام و زمان پیامبر اکرم(ص) نیز بوده است، اما بلاتکلیفی فرهنگی باعث تغییر ذائقه مردم شده است.

دوران طلایی استقبال مردم از محافل قرآنی در دهه 70 بیش از پیش نمایان بوده ولی خوب امروزه شاهد آن استقبال پر شور از برنامه‌های قرآنی نیستیم، البته این به این منظور نیست که مردم  قرآن را دوست ندارند. این وضعیت حال نیاز به مهندسی فرهنگی از سوی مسئولان و متولیان دارد که نیاز توجه و بها دادن به مؤسسات قرآنی است.

 مؤسسات قرآنی به عنوان بازوان اجرایی دولت می باشند. یکی از ضعف‌ها و اشتباهات دولتمردان در ایران، تضعیف مؤسسات قرآنیست. این در حالی است که اگر مؤسسات قرآنی تقویت و حمایت شوند، می‌توانند خدمات ارزنده ای را به مردم ارائه دهند.

 ایکنا- به عنوان مدیر (manager) مؤسسه و قاری قرآن، دغدغه قرآنی شما چه می باشد؟

یکی از دغدغه‌های فعالیت‌های قرآنی در کشور بحث فضا و نبود فضایی برای فعالیت‌ها و اجرای طرح‌های قرآنی درمؤسسات قرآنی است. یکی دیگراز دغدغه‌های اصلی، نبود هماهنگی و نداشتن متولی واحد است. امروزه شاهد می باشیم که ۱ مرجع صدورمدرک قرآنی در کشور هنور مشخص نشده و همگان داعیه فعالیت‌های قرآنی می دارند و این باعث بلاتکلیفی و دلسردی فعالان قرآنی شده است.

اداره اوقاف و امور خیریه، سازمان تبلیغات اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هر ۱ خود را به عنوان متولی قرآنی معرفی کرده و در ۱ جریان قرآنی در حرکت می باشند که این روند، باعث دوگانگی در مردم شده و  قرآنیان نمی‌دانند با چه نهادی در ارتباط باشند.

 متولیان قرآنی باید با حرکت در ۱ مسیر واحد و انسجام، مردم را از بلاتکلیفی نجات داده و مشکلات حاصل از آن را حل کنند.

بنابر فرمایش امام راحل(ره) فرمودند: قرآن پناه تمام ما است و ما در راه  قرآن کریم قیام می‌کنیم و پیروز خواهیم شد. این جمله بسیار امید بخش است که می‌توان به استناد این گفتار مبارک، مردم را از بلاتکلیفی نجات داد.

 ایکنا- در پایان اگر درخواستی از مسئولان در حوزه قرآن دارید بگوئید؟

به عنوان عضو کوچکی از جامعه قرآنی که از سنین طفولیت نزد اساتید قرآنی تلمذ کرده‌ام، به  چند مسئله تاکید کرده که باید مسئولان هر چه سریعتر دست به کار شوند.  ظرفیت، علاقه‌مندی، پتانسیل و توانایی که مردم در حوزه قرآنی و مؤسسات قرآنی می دارند مورد توجه و بهره‌مندی قرار گیرد.

نکته دوم اینکه من از جامه قرآنی به ویژه نخبگان قرآنی تقاضا دارم که وارد صحنه و گود شوند و خود را در میان مردن و کف میدان قرار داده  و در خدمت مردم باشند، پیش از آنکه دیر شود. حضور قاریان و حافظان در میان مردم اثرات مثبت و خوبی را به دنبال دارد.

همیشه جزو آرزوهایم بوده است که هر قاری بین‌المللی کشور خودش دارای ۱ مؤسسه قرآنی بوده که البته نیازمند بسترسازی دولت در این زمینه می باشیم. البته در اقصی نقاط کشور این عزیزان به فعالیت مشغول می باشند اما  به ۱ جبهه واحد تبدیل نشده‌اند. امروزه در شرایط فعلی که حمایت و توجه دولت به مؤسسات قرآنی کم شده، فعالان و نخبگان قرآنی می‌توانند دست در دست هم داده و برای تشکیل جبهه وارد عمل شوند.

پیشنهاد می‌شود که با حمایت دولت، قرآنیان  وارد عرصه شده و اجازه ندهند که پرچم  قرآن و اسلام برروی زمین  باقی بماند.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top