جزییات برخورد محترم قضایی با ساخت‌وسازهای غیرمجاز شمال

جزییات برخورد محترم قضایی با ساخت‌وسازهای غیرمجاز شمال

مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی از برخورد با ساخت‌ و سازهای غیر مجاز در سواحل شمالی کشور خبر داد و گفت: امسال برای ساخت و سازهای غیر مجاز دریایی حدود ۱۰۰ پرونده تشکیل و به مراجع محترم قضایی ارجاع داده شد که تاکنون با بسیاری از آن‌ها برخورد محترم قضایی صورت گرفته است و در سال گذشته نیز ۱۵۰ مورد ساخت و سازهای غیر مجاز در سواحل کشور تخریب شدند.

به گزارش ایسنا، سازه‌های دریایی که وارد دریا شده باشند از هر نوع و کاربری باید از سازمان بنادر و دریانوردی مجوز دریافت کنند، در غیر این صورت به عنوان سازه‌های غیر مجاز ساحلی و دریایی شناخته شده و باید ضمن برخورد قانونی، این سازه‌ها تخریب شوند. حمید خلیلی -مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و دریانوردی- پیش از این درباره ساخت و سازهای غیر مجاز ساحلی اعلام کرده بود که بیش از ۱۰۰ پرونده ساخت و ساز غیر قانونی در حال بررسی در مراجع محترم قضایی است و سال گذشته نیز با بیش از ۱۵۰ مورد آن برخورد محترم قضایی صورت گرفته و تخریب شده‌اند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در استان‌های شمالی و شهرستان‌هایی مانند نوشهر ساخت و سازهای غیر مجازی وجود دارد که امکان رؤیت دریا و ساحل را هم از مردم می گیرد، چه برسد به استفاده از آن. این در حالی است که حق مردم استفاده کردن و بهره‌بردن از دریا در طول سواحل کشور بوده و این حق برای تمام به صورت یکسان باید در دید گرفته شود.

حالا پس از ماه‌ها بررسی این پرونده‌ها در مراجع قضایی، این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی با توجه به سوال سوال ایسنا درباره اینکه نتیجه این پرونده‌ها چه شد؟ گفت: طی ماه‌های گذشته دستگاه محترم قضایی عملکرد مناسبی در برخورد با سازه‌های غیر مجاز دریایی داشته است و تمام سازه‌های دریایی مانند موج شکن، دیوار حفاظت ساحلی و ... در صورت نداشتن مجوز باید تخریب شوند.

خلیلی با توجه به سوال سوالی مبنی بر اینکه آیا برای انجام فعالیت‌های اقتصادی، گردشگری و ... آیا مجوزی برای ساخت سازه‌های دریایی صادر می‌کنید یا خیر؟ گفت: اگر کسی متقاضی ساخت سازه دریایی بر اساس چهارچوب‌های قانونی باشد باید درخواست خود را به سازمان بنادر و دریانوردی ارائه کند تا آن را بررسی کرده و نسبت به صدور مجوز آن در صورت لزوم برخورد نماییم اما اگر پروسه قانونی طی نشده باشد با این ساخت و ساز با عنوان ۱ سازه غیر مجاز برخورد می‌کنیم.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

پربحث ترین ها

دوستان ما