کد خبر: 255729 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۸-۰۷:۲۵ ارسال توسط : |
26 بازدید
پ

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با نقل قول از خانه ملت؛ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در توضیح برنامه وزارت امور خارجه در مقابله با تصمیم اخیر کشور‌های اروپایی برجام مبنی بر...

ظریف: در صورت ارسال پرونده ایران (IRAN) به شورای امنیت از NPT خارج می‌شویم/ اقدام AFC بدون مبنا و بازی غیرورزشی استبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با نقل قول از خانه ملت؛ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در توضیح برنامه وزارت امور خارجه در مقابله با تصمیم اخیر کشور‌های اروپایی برجام مبنی بر پیگیری ساز و کار حل اختلاف، گفت: گفت: وزارت امور خارجه از مسیر حقوقی موضوع را دنبال می‌کند. جمهوری اسلامی ایران (IRAN) بحث روش حل اختلاف را به صورت رسمی اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ بعد از خروج آمریکا از برجام شروع کرد. ۳ نامه در ۱۰ می‌سال ۲۰۱۸، ۲۶ اوت سال ۲۰۱۸ و نوامبر سال ۲۰۱۸ نیز به خانم موگرینی نویسندگی شد و در آن رسما اعلام شد که ایران (IRAN) روش حل و فصل اختلافات را شروع کرده است.

ایران مکانیزم حل اختلافات برجام را نوامبر ۲۰۱۸ شروع کرد

وزیر امور خارجه اضافه کرد: در نامه‌ای که در نوامبر ۲۰۱۸ به خانم موگرینی نویسندگی شد، تاکید کردیم که ایران (IRAN) مکانیزم حل و فصل اختلافات را شروع کرده و به پایان رساندیم لذا ناگزیریم که برنامه کاهش تعهدات برجام را اجرایی نماییم.

ظریف یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران (IRAN) پس از نامه مذکور ۷ ماه به اتحادیه اروپا فرصت داد و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ (می سال ۲۰۱۹) کاهش تعهدات برجام را شروع کرد که تقریبا ۲ ماه پس از آن، آثار عملی داشت.

اظهارات اروپایی‌ها درباره برجام هیچ وجه قانونی ندارد

وی اضافه کرد: اظهارات اروپایی‌ها هیچ وجه قانونی ندارد لذا ما از بلاوجه بودن اقدام اروپایی‌ها استفاده می‌کنیم. اگر اروپایی‌ها اقدام دیگری انجام دهند طبق نامه رئیس‌جمهور در همان اردیبهشت ۱۳۹۷، موضوع خروج ایران (IRAN) از NPT مطرح می‌شود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران (IRAN) ۵ گام در راستای کاهش تعهدات برجام برداشته است و قرار نیست گامی دیگری برای کاهش تعهدات بردارد، گفت: در صورتی که اروپایی‌ها به تعهدات خود برگردند ایران (IRAN) هم کاهش تعهدات را متوقف می‌کند، اما اگر اروپایی‌ها به رویه خود بر اساس بازی‌های سیاسی ادامه دهند، زیرا هیچ محمل قانونی ندارد ما امکانات متعددی داریم. در نامه رئیس جمهور آمده اگر این موضوع به شورای امنیت ارجاع شود، خروج ایران (IRAN) از NPT مطرح خواهد بود، اما پیش از آن برنامه‌های دیگر را می‌توان در دستور کار قرار داد.

ظریف با توجه به سوال این سوال که وزارت امور خارجه چه اقدامی در ارتباط با لغو میزبانی تیم‌های فوتبال ایران (IRAN) در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده است، گفت: امروز (today) صبح جلسه ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه‌ای با حضور تمام مدیران و معاونان وزارت امور خارجه و دستیاران منطقه‌ای، وزیر ورزش و جوانان و رئیس کمیته ملی المپیک برگزار کردیم و روش‌های مختلف برای بررسی و مقابله با این موضوع مطرح شد.

وزیر امور خارجه یادآور شد: روش‌های مختلفی در رابطه با اقدام بدون مبنا مطرح شد. ایران (IRAN) امن‌ترین کشور منطقه است از این رو اقداماتی تدارک دیدم، زیرا مشخص است که بازی غیر ورزشی شروع شده است. امیدوریم به طریق معمول ورزشی با این موضوع برخورد شود.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top