کد خبر: 280246 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۴-۰۷:۴۶ ارسال توسط : |
12 بازدید
پ

. به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران در خطبه نخست نماز عبادی ـ سیاسی جمعه این هفته تهران، 25 بهمن ماه که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد ضمن توصیه به رعایت...

حضرت زهرا(س) بهترین الگو برای الگوهاست

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران در خطبه نخست نماز عبادی ـ سیاسی جمعه این هفته تهران، 25 بهمن ماه که در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی، اظهار کرد: تقوا در زندگی مأمن است و مایه امنیت تمام جانبه است، تقوا دژ شکست ناپذیری است که اگر فردی در زندگی رعایت خدا را کند و محور حرکات و سکناتش کسب رضای خدا و پرهیز از غضب پروردگار عزیز و حکیم باشد، خداوند با او معیت دارد. خداوند با تمام معیت دارد «هُوَ مَعَكُمْ أَیْنَ مَا كُنتُمْ». قاتل، جانی، فاسق و ظالم نمی‌فهمند که کی با آنها است و اینگونه بی مهبا بدبختی برای خودشان در محضر باری‌تعالی فراهم کنند. خداوند با اهل تقوا، معیت نصرت و معیت هدایت و معیت رفاقت، معیت رحمت را به همراه دارد «إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَوْا وَ الَّذِينَ هُمْ مُحْسِنُونَ».
وی بیان کرد: خداوند همراه، یار و کمک کار و گره گشا است. خداوند برای اهل تقوا، عالم امکان را در اختیارشان قرار می‌دهد. انسان متقی هیچ‌گاه بی یاور نیست و کسانی که به معانی مختلف اهل احسان می باشند و تمام کارهایشان قشنگ و معاشراتشان زیباست و تعاملشان باخلق و خالق مرغوب است و هم افرادی که احسان کنند و به فقرا می‌رسند و به ارحام می‌رسند. خدا را گویی بنده باشد که او را می بینی «كَأَنَّكَ تَرَاهُ وَ إِنْ كُنْتَ لاَ تَرَاهُ فَإِنَّهُ يَرَاكَ». چنانکه فرموده است که ما آیینه‌ها و نشانه‌هایمان را افق در افق قرار دادیم که مردم ما را در آنها ببیند، اما خودتان را نشناخته‌اید «وَفِي أَنْفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ». واقعا چرا که معرفت نفس زمینه معرفت حق است و خداوند جان ما را از بارقه خودش قرار داده است، ما از نور خدا می باشیم و خدا در درون ما جلوه کرده است که اگر این غرایز و هواپرستی و تعلق پست دنیوی اجازه دهد، خدایش این خداست و خدا را در وجود خود می‌یابد. چنانکه آمده است «قلب شما خانه و بارگاه خداست و اگر آلوده‌اش کنید، خدا این خانه را رها می‌کند». محل تروریست‌ها و اراذل و اوباش می‌شود. چیزهای نجس خانه خدا را از نور الهی خالی می‌کند. دلت را پاک کن و خدا را با چشم دل می‌بینی. 

صدیقی با تأکید بر اینکه «آیا شاهد بودن خداوند کافی نیست»، ادامه داد: امروز (today) در آستانه میلاد ۲ نور می باشیم، یکی جلال الله و جمال الله وام الکتاب و ام الفضائل، ام الائمه النجباء است. میلاد مسعود حضرت صدیقه طاهره، فاطمه مرضیه، زهرای شهیده(س) و میلاد مسعود فرزند او، وارث به حق او و جلوه او، بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی، نقطه عطف در تاریخ بشر، بت شکن دنیا و احیاگر غدیر، احیاگر حکومت دین، بیدارگر نفوس بشر، تغییر دهنده مسیر تاریخ آیت الله العظمی امام خمینی(ره) است.
خطیب جمعه تهران با اشاره به اینکه تفسیر سوره مبارکه حمد و آنچه که ۱ زن بایسته و شایسته باید رعایت کند، بیان کرد: حضرت زهرا(س) بهترین الگو برای الگوهاست تا آنجا که قطب عالم، وجود مقدس دلبر ما و ولی خوب نعمت ما، پشت و پناه ما، حضرت ولی خوب عصر(عج) مادرشان را به عنوان الگوی خود معرفی کردند، این نشان می دهد که در تمام ابعاد خلیفه الهی و خدانمایی، حضرت زهرا(س) نمره اول است. در علم، قدرت تصرف در عالم تکوین، در زلال بودن و طهارت.


وی تصریح کرد: خداوند مقدماتی که برای ولادت حضرت زهرا(س) اعمال کرده برای احدی فراهم نشده است. پیامبر(ص) اول خلائق است که او را خداوند مأمور به چله نشی خاص می کند همانگونه که حضرت موسی(ع) چله‌ای با انقطاع از تمام مخلوقات برای دریافت الواح پیدا می‌کند، حضرت رسول(ص) در محضر خداوند چله‌ای مراقبت را نگه می‌دارد و بعد از چله ای جبرئیل برای او میوه های از بهشت می آورد و سپس به خانه می‌رود.
اما جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه چه عظمتی است که پیامبر(س) به این میزان به حضرت زهرا(س) توجه می کنند، اضافه کرد: در میان اسرار عالم، چیزی به این اندازه در دید نداریم که پیامبر(ص) ۱ چله ریاضت تحمل کند تا خداوند این دختر را به او بدهد. وجود حضرت خاتم الانبیا(ص) حضرت محمد(ص) هنگامی که با حضرت خدیجه ازدواج کردند، زنان مکه با حضرت خدیجه(س) قطع رابطه کردند و در دوران حمل، فردی با حضرت خدیجه مراوده نداشت و هنگامی که پیامبر(ص) به خانه می آمد، می دید که خدیجه(س) با بچه در شکمش صحبت می‌کند. از همان حرکت در رحم پرچم حمایت از دین و نبوت را بدست گرفته است و می گوید «خداوند باپدرم است». چه می‌شود امروز (today) که از مقدس ترین روزهاست خداوند، حجاب ها را از دل ها بزادید و تکیه گاهمان در زندگی خداوند باشد و تشویشی ما را فرانگیرد. اینکه حضرت زهرا(س) در رحم صحبت می کند و شهادت به ولایت حضرت امیرالمؤمنین(ع) و اینکه فرزندان او خیر الاسباط می باشند، می دهند فهمش برای ما که اعتقاد به ولایت و نبوت و توحید داریم سخت نیست، شبیه حضرت عیسی بن مریم است که انی عبدالله را هنگام تولد سر می دهد.

صدیقی بیان کرد: هنگام ازدواج حضرت زهرا(س) پیامبر اکرم(ص) فرمود «من هم بشری مثل شما هستم، ازدواج می کنم و یا وسیله ازدواج برای شما فراهم می کنم و شما را تشویق به ازدواج می کنم، الا فاطمه که او را خداوند به علی تزویج کرد، اگر خداوند علی را نیافریده بود، فاطمه الزهرا کفی از آدم و مادون آدم نداشت». اینکه گفتم حضرت فاطمه زهرا(س) بهترین الگو است، انسان کامل است و هم الگوی مردان است و هم الگوی زنان است اما جبهه هایی که حضرت زهرا(س) گشوده است و بانوان تشویق می شوند در این جبهه ها گام بردارند اول ایمان حضرت زهرا(س) است، حضرت زهرا(س) ایمانش، تنها باطنی وقلبی نبود، بلکه تمام اعضا و جوارحش خدابین و خداگو بود و دستش در خدمت خدا بود، قدمهایش در مسیر خداوند بود و بانوان سعی کنند مثل حضرت زهرا(س)، ایمان در وجودشان مانع عصبانیتشان و ... شود. حضرت صدیقه طاهره(س) در خدمت دینش بود و همیشه به رضای خدا فکر می کرد لذا در دوران کودکی از پدر خودش در میان دشمنان قدار حمایت می کند و همچون مادرش، عهده دار امور داخلی پدرش بود لذا پیامبر بالاترین لقب «ام ابیها» را به او داد. نوع تعامل با پدر به مانند مادر بود مهربانی و دلسوزی اش نسبت به پیامبر انقدر بالا بود که انگار مادری برای ایشان بود.


وی با اشاره به اینکه مادری نشئت گرفته ذات حضرت زهرا(س) بود که در پرستاری و نوازش و اداره امور داخلی پدر نقش داشتند، ادامه داد: امرزو خانواده ها دختری تربیت کنند خدا ترس، عاشق خدمت به خانواده و نوازش کن باشد. حضرت زهرا(س) نمازش عالمی دارد. برادران و خواهران نمازمان را درست نماییم، تمام چیزمان درست می شود در میان اعمال، نماز بهترین عمل است، لذا نماز را جدی بگیرد و از آن کمک بگیرد و نماز را بی احترامی نکنید و همانگونه که زهرای مرضیه نمازش تماشه گه ملائک اسمان ها بود. شوهرداری ایشان آنچنان بود که در جامعه آن روز (day) نقش به سزایی داشت و برای ما هم باید نقش دیگری داشته باشد.


صدیقی اظهار کرد: شوهر برای زن جایگاهی دارد، این تمام ناسازگاری ها و پرونده ها در دادگاه های خانواده ها هم قصور ماست و هم قصور اموزش و پرورش و هم قصور صدا و سیما و هم اندیشمندان و دانشمندانی که قلم و زبانشان و ...و اثردارد. شوهر داری و بچه داری برای زن رسالت اول است که هیچ چیز جای ان را نمی گیرد. « وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا » ازدواج مسئولیت است اما ازدواجی که پایدار باش.
این گزارش در حال تکمیل است.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top