کد خبر: 280746 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۸-۰۸:۰۵ ارسال توسط : |
7 بازدید
پ

داور سیزدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) بر این باور است که اهدای جایزه به بخش قابل توجهی از شرکت‌کنندگان باعث تمایز این رقابت‌ها شده و همچنین، مسابقات قرآن باید از تنوع رشته‌ای بالایی...

از ضرورت و فواید تا آسیب‌های مسابقات قرآنداور سیزدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) بر این باور است که اهدای جایزه به بخش قابل توجهی از شرکت‌کنندگان باعث تمایز این رقابت‌ها شده و همچنین، مسابقات قرآن باید از تنوع رشته‌ای بالایی برخوردار باشد تا تعداد بیشتری جذب آن شوند. مشروح گفت‌وگو خبرنگار ایکنا با این مدرس قرآن را می‌خوانید؛

ایکنا ـ آیا مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در تقویم رویدادهای قرآنی کشور جایگاه خود را یافته است؟

یک دهه از شروع این رویداد گذشته است. در ابتدا در رشته‌های محدودی برگزار می‌شد و صرفاً حائزین رتبه‌های اول تا سوم از جوایز مادی آن بهره‌مند می‌شدند و با دیگر مسابقات کشور تفاوتی نداشت. از چند سال قبل با بهره‌گیری از نظرات کارشناسان فن و صاحب‌نظران این حوزه تصمیم گرفته شد که برای انگیزه‌بخشی به نوجوانان، سازوکاری طراحی شود که براساس آن تمام افرادی که حد مناسبی از امتیاز آن رشته را دریافت کنند، از هدایایی بهره‌مند شوند. چنین روندی در نوع خود بی‌نظیر است و شاهد جذب بیشترین متسابقان می باشیم.

ایکنا ـ برای برپایی این مسابقات چه ضرورتی هست؟

خداوند در قرآن بر «فَاسْتَبِقُوا الْخَيْرَاتِ» تأکید دارد تا اهل ایمان در امور خیر از یکدیگر سبقت بگیرند. قاعدتاً بانیان این مسابقات نیز می‌خواهند خیری را در بستر رقابتی سالم در جامعه جاری کنند و چه چیز بهتر از اینکه این خیر در بستر امور قرآنی باشد تا خودشان و دیگران منفعت معنوی ببرند.

ایکنا ـ به عنوان مدرس قرآن لزوم حضور در مسابقات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ما معلم‌ها مسابقات را هدف نمی‌دانیم، اما در اهداف آموزشی یکی از شاخص‌هایی که می‌تواند فرایند فعالیت فرهنگی را تکمیل کند، ایجاد رقابت است. مسابقات نیز از فرایند کار فرهنگی مستثنا نیستند و قاعدتاً باعث انگیزه‌‌بخشی، نشاط، پویایی و ارتقای افراد می‌شوند.

مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در روحیه افرادی که در حد متوسط یا کمی بالاتر از آن در رشته‌های قرائت و حفظ فعالیت می دارند ‌تأثیرگذار است. اگر این افراد در مسابقات نخبه‌گزینی حضور داشته باشند، ممکن است ۹ تنها بهره‌مند نشوند، بلکه روحیه آنها برای ادامه کار تضعیف شود، اما این مسابقات این‌گونه نیست، واقعا چرا که فرد فکر می‌کند با توجه به تلاشش می‌تواند این رقابت را با بهره روحی و مادی به سرانجام برساند.

ایکنا ـ برخی از اساتید بر افزایش رشته‌ها در ادوار بعد تأکید می دارند. دید شما چه می باشد؟

من از طرفداران افزایش رشته‌ها هستم و همانند رشته‌های ورزشی باید تعداد رشته‌های قرآنی نیز بیشتر شود. واقعا چرا در رشته‌های علوم قرآنی تنها در حفظ و قرائت و حداکثر اذان و مفاهیم متوقف می‌شویم و یا نهایت تنوع این باشد که رشته‌ای مانند ترتیل‌خوانی اضافه شود؟ البته در سال‌ های (years) ۹ چندان دور در فرهنگسرای قرآن تهران جشنواره‌های قرآنی کودکان در رشته‌های خوشنویسی، ‌داستان، ‌نقاشی، هنرهای تجسمی و بسیاری از هنرهای دیگر با محوریت مفاهیم قرآن برپا می‌شد. بدین منظور باید از سلیقه‌های مختلف مردم آگاه شویم تا بتوانیم رشته‌های بیشتری را طراحی نماییم. امیدوارم در آینده در دارالقرآن‌هایی مانند امام علی(ع) این اتفاق فرخنده رخ دهد.

ایکنا ـ شما از انگیزه‌بخشی مسابقات گفتید، اما برخی از آسیب‌زا بودنش سخن می‌گویند. چه پاسخی به این افراد می‌دهید؟
این سؤال پاسخ مفصلی را می‌طلبد. اگر از مسابقات استقبال خوبی نشود و نیروهای اجرایی، سبقه فرهنگی و روانشناسی تربیتی نداشته باشند و اعضای هیئت داوران و کمیته فنی از تخصص لازم بی‌بهره باشند، این آسیب امکان‌پذیر است. البته اگر جوایز و میزان تشویق مناسب و سنجیده نباشد، آسیب‌زا خواهد بود.

در اینجا باید از افراد خیری که در کشور ما کم نیستند، درخواست کنم تا بخشی از توجه خود را صرف ترویج کلام وحی کنند. البته در حال حاضر خیران زیادی در برگزاری مجالس اهل بیت(ع) فعال‌اند.

در واقع اگر اهل بیت(ع) ثقل اصغر می باشند، قرآن کریم ثقل اکبر است و توجه کردن به یکی از ثقلین یا فراموش کردن و مهجور گذاشتن ثقل بالاتر شایسته نیست. بنابراین، اگر افراد خیر در طول سال به جلسات سنتی قرآن از دید مسائل مادی توجه و از آنها حمایت همه‌جانبه کند، بسیار مطلوب خواهد بود.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top