کد خبر: 280809 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۲۸-۱۶:۰۴ ارسال توسط : |
11 بازدید
پ

خبرگزاری تسنیم: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران (IRAN) در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در گفتگو با خبرنگاران تصریح کرد: ایران (IRAN) تصمیم خواهد گرفت که آیا اقدامات اروپا در خصوص تعهدات برجامی،...

خبرگزاری تسنیم: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران (IRAN) در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در گفتگو با خبرنگاران تصریح کرد: ایران (IRAN) تصمیم خواهد گرفت که آیا اقدامات اروپا در خصوص تعهدات برجامی، برای کاهش و یا بازگشت ما به این تعهدات کافی است یا نه.

ظریف اضافه کرد: اگر اروپا منافع اقتصادی ایران (IRAN) را تامین کند، تهران مایل خواهد بود به سمت تعهدات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ باز گردد.

وزیر امورخارجه ایران (IRAN) بار دیگر تاکید کرد: ایران (IRAN) آماده است متناسب با کار‌هایی که اروپا انجام می‌دهد، اقدامات خود را در زمینه برجام کند و یا معکوس کند.

وی گفت: ایران (IRAN) تصمیم خواهد گرفت که آیا اقدامات اروپا در این خصوص، برای کند یا معکوس کردن برخی از اقدامات کافی است یا نه.

ظریف گفت، ما در مورد امور خیریه صحبت نمی‌کنیم بلکه در باره حقوق مردم ایران (IRAN) برای دریافت مزایای اقتصادی سخن می‌گوییم.

وی اضافه کرد: ایران (IRAN) به دلیل تحریم‌های آمریکا صدماتی زیادی دیده است، اما اگر اروپا قدم‌های معناداری بردارد ما نیز اقدامات انجام شده را بازخواهیم گرداند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه روز (day) جمعه نوشت: انتظار می‌رود که محمد جواد ظریف در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با «هایکو ماس» وزیر امورخارجه آلمان در مورد احیای توافق هسته‌ای برجام گفتگو کند.

آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای، دیگر اعضای این توافق بین‌المللی را تحت فشار قرار داده تا مانند این کشور از برجام خارج شوند، اما با این وجود ماس اعلام کرد که آلمان مخالف راهبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران (IRAN) است.

وی اضافه کرد: ما به طور جدی به مسیر خود در خاورمیانه مبنی بر کاهش تنش به جای افزایش فشار ادامه خواهیم داد.

ظریف نیز در گفتگو با خبرنگاران بار دیگر تاکید کرد: تمام اقدامات کاهش تعهدات در برنامه هسته‌ای که در چند ماه گذشته صورت گرفته قابل برگشت است به شرط اینکه اروپا قدم‌های معقول و منطقی بردارد.

محمد جواد ظریف که برای شرکت درکنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان سفر کرده است، در حاشیه این نشست دیدار‌های متعددی با مقامات دیگر کشور‌ها انجام داده و پیرامون مسائل مختلف بحث و تبادل دید کرده است.

ظریف صبح جمعه با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، «فرانسوا فیلیپ شامپانی» همتای کانادایی خود دیدار و دوطرف درباره روابط ۲ جانبه و مسائل مورد علاقه رایزنی کردند.

وزیر امورخارجه کشورمان با گروه الدرز (ریش سفیدان - مقامات بلند پایه سابق سازمان ملل متحد) هم در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ گفتگو کرد.

دیدار با وزیرخارجه فنلاند و واتیکان از دیگر دیدار‌های وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران (IRAN) پیش از شروع کنفرانس امنیتی مونیخ بود.

پنجاه و ششمین کنفرانس امنیتی مونیخ که روز (day) جمعه با حضور مقامات بلند پایه از جمله رهبران ۳۵ کشور شروع شد تا یکشنبه ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، «فرانک والتر اشتاین‌مایر» به عنوان اولین سخنران این نشست هشدار داد که جنگ قدرت ۳ کشور آمریکا، روسیه و چین، دنیا را به مکان نا امنی تبدیل کرده است.

اشتاین‌مایر از سیاست‌های این ۳ کشور برای فاصله گرفتن از رویکرد چند جانبه گرایی انتقاد کرد و به طور ویژه به شعار دونالد ترامپ مبنی بر «آمریکا را دوباره عالی کن» تاخت.

وی به کنایه اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا با هزینه شرکا و همسایگانش مسیر عالی شدن را طی کند.

رئیس جمهوری آلمان در این اجلاس ۳ روزه که با عنوان غرب بدون محتوا در حال برگزاری است، از این که دولت ترامپ به عنوان نزدیک‌ترین متحد برلین با رویکرد جامعه جهانی مخالفت می‌کند، به شدت انتقاد کرد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top