کد خبر: 280921 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۱۰-۱۸:۵۰ ارسال توسط : |
6 بازدید
پ

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (today) در نشست زنان ایرانی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: فاطمه اطهر به عنوان بهترین الگو...

دست رئیس جمهور در انتخاب وزیر زن باید باز باشدبه گزارش حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (today) در نشست زنان ایرانی به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: فاطمه اطهر به عنوان بهترین الگو برای مشی زندگی، سلوک زندگی، خلق و خوی و سبک زندگی ما می‌تواند الگو و معیار بسیار خوبی باشد.

او ادامه داد: اگرچه دوران زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) دوران طولانی نبود، اما کلماتش، بیاناتش و حضورش و خطبه معروفش بعد از رحلت پیامبر در مسجد مدینه و فرزندان برومندی که تربیت کرد و شیوه او در اداره خانه و همسرداری به عنوان بهترین الگو برای زنان جامعه ما می‌باشد.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: امروز (today) در شرایطی می باشیم که الگوسازی برای سبک زندگی و رفتار ما بسیار حائز اهمیت است، همان که ما امروز (today) به عنوان مراجع اجتماعی می‌نامیم برای حرکت در مسیر زندگی علاوه بر داشتن قانون، مقررات، دانش و علم تعقل و خردورزی الگو حائز اهمیت است. خداوند می‌توانست اسلامش را بوسیله ۱ کتاب به جهانیان عرضه کند، اما این کار را نکرد، کتابش را بر قلب ۱ انسان والایی به نام پیامبر نازل کرد و گفت، او آیه‌های آن کتاب را بر مردم بخواند و او عمل به آیات را در مقام عمل به مردم نشان دهد.

روحانی تصریح کرد: پیامبر فرمودند: عبادت اسلامی، نماز و حج آن طور که من انجام می‌دهم شما هم انجام دهید، پیامبر علاوه بر این که رسول و پیام آور، معلم و مبین کلام خدا بود زندگی او هم الگو و نمونه و شاهد برای جامعه انسانی بود ۱ الگو بهتر می‌تواند هادی انسان باشد و انسان را هدایت کند و در میان زنان بزرگ تاریخ بهترینش الگوی فاطمی است بالاتر ما نداریم، اگرچه مریم مقدس در قرآن مجید و زنان دیگر، چون مادر موسی دارای مقام و شان بلندی می باشند، اما در عین حال هیچ الگویی بالاتر و بهتر از فاطمه اطهر ما سراغ نداریم.

رئیس جمهور بیان کرد: اینکه می‌گوییم جامعه اسلامی باید جامعه‌ رقابت سالم باشد، برای این است که خداوند در ۱ رقابت سالم ما را آفریده است؛ باید در اقتصاد جامعه، در مدیریت و در علم و دانش ۱ رقابت سالم باشد و این رقابت سالم وقتی امکان‌پذیر است که موانع را برداریم و فرصت‌ها را برابر نماییم.

وقتی فرصت برابر نیست چگونه می‌شود رقابت انجام داد؛ در مسایل اجتماعی، سیاسی، قضایی، قانون‌گذاری و فعالیت‌های علمی، اگر فرصت مرد با زن برابر نیست، چطور می‌شود این رقابت را انجام داد؟ شما به یکی تمام فرصت‌ها را بدهید و به دیگری ندهی و بگویی این ۲ از دید من مساوی و دارای مقام برابر‌اند؛ پس واقعا چرا فرصت برابر به اینها ندادیم.

او اضافه کرد: زنان ما بعد از انقلاب نشان دادند که تمام صحنه‌ها در کنار و دوشادوش مرد‌ها حضور و ظهور پیدا کردند، البته در برخی جا‌ها ممکن است در مسئولیت تعداد خانم‌ها بیش از آقایان است.

روحانی اظهار کرد: حدود ۶۱ درصد معلمان خانم‌ها می باشند، وقتی به تعلیم و تربیت می‌رسیم این آمار خوبی است. اگر قبول داریم و تعارف نداریم که زنان در کنار مردان می باشند، پس در بقیه موارد تمام باید قدم به قدم پیش بیاییم.

رئیس جمهور بیان کرد: طبق آماری که سازمان اداری و استخدامی برای من فرستاده است، تعداد کل کارمند‌های دولت در کشور ۲ میلیون ۳۷۹ هزار ۱۵۱ نفر است. از این تعداد ۹۵۹ هزار و ۷۸۳ نفر خانم می باشند، یعنی ۴۹/۱۱ درصد کارمند‌های دولت را خانم تشکیل می‌دهند، یعنی نزدیک ۱ میلیون نفر از کارمند‌های دولت خانم‌ها می باشند. تمام تلاش دولت این است که آنچه به بانوان دولت قول داده انجام دهد، سفرا کاملا ۱ شغل مردانه بود، وقتی من گفتم که خانم‌ها هم سفیر شوند برای وزارت خارجه هم حرف نو و تازه‌ای بود و حالا ۴ خانم سفیر مشغول به فعالیت می باشند.

روحانی در ادامه اضافه کرد: در انتخاب وزیر زن دست رئیس جمهور باید باز باشد، اولین مسئله مهم دادن فرصت برابر و فضای رقابت سالم در جامعه برای زنان جامعه است. زنان ما استعداد تمام کار‌ها را می دارند، وقتی در حوزه علمیه قم درس می‌خواندیم آن زمان طلبه زن نبود، حوزه اصلا مردانه بود، من وقتی دانشگاه آمدم در کلاس درس، البته ما استاد زن نداشتیم، الان به حمدالله اساتید شایسته در حقوق تدریس کنند. مگر می‌شود جامعه را بدون حضور فعالانه خانم‌ها اداره کرد؟

این خبر در حال تکمیل است/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top