ظریف: به آمریکا نشان دادیم نمی‌تواند زور بگوید/ بازگشت ایران (IRAN) به تعهدات برجامی به اقدامات اروپا بستگی دارد

ظریف: به آمریکا نشان دادیم نمی‌تواند زور بگوید/ بازگشت ایران (IRAN) به تعهدات برجامی به اقدامات اروپا بستگی دارد

به گزارش پارسینه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران (IRAN) در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در مصاحبه اختصاصی با شبکه آمریکایی ان بی سی در خصوص افزایش تنش بین ایران (IRAN) و آمریکا گفت: ما بسیار به جنگ نزدیک شده بودیم. ترامپ آمریکا و ایران (IRAN) را به مرحله نزدیک به وقوع جنگ هل داده بود.
وی درباره حمله به پایگاه عین الاسد گفت:: ما می‌خواستیم به آمریکا نشان دهیم آن‌ها نمی‌توانند به ایران (IRAN) زور بگویند.
در این گفتگو مجری ان بی سی نیوز از ظریف پرسید آمریکا و ایران (IRAN) تا چه اندازه به جنگ نزدیک می باشند؟ به نظرم که بسیار نزدیک می باشند.
محمد جواد ظریف گفت: من فکر می‌کنم رئیس جمهور (آمریکا) اشتباه فکر می‌کرد که آمریکا می‌تواند از این (ترور سردار سلیمانی) قسر در برود و این موجب افزایش امنیت آمریکا خواهد شد. نتیجه برعکس شد و این شروع پایان آمریکا در منطقه شد. ما بسیار نزدیک به جنگ بودیم، زیرا آمریکا اقدام تجاوزکارانه را علیه ایران (IRAN) با زبان عذر و به شیوه بزدلانه شروع کرد. آن‌ها نمی‌توانستند با سلیمانی در میدان نبرد مبارزه (fight) کنند. بنابراین، آن‌ها او را در تاریکی شب (night) از طریق حمله پهپادی به خودروی حامل او در حال ماموریت صلح زدند که شیوه مفتخرانه برای روبرو شدن با او نبود و ما بسیار به جنگ نزدیک شدیم. ایران (IRAN) به شیوه متناسب علیه پایگاهی پاسخی داد که عملیات علیه سردارسلیمانی از آن انجام شد.

وزیر امور خارجه ایران (IRAN) گفت:ما می‌خواستیم به آمریکا نشان دهیم آن‌ها نمی‌توانند به ایران (IRAN) زور بگویند و اقدامات علیه ایران (IRAN) با پیامد‌هایی روبرو خواهد بود. من فکر می‌کنم آمریکا و این دولت به خاطر تصور نادرست و اطلاعات نادرست در حال آسیب دیدن است و من معتقدم این می‌تواند موجب ایجاد فاجعه‌ای شود. مهم است رئیس جمهور ترامپ به جای افراد تازه به دوران رسیده‌هایی که هیچ چیز درباره منطقه ما نمی‌دانند، به مشاورانی گوش کند که اطلاعات بهتری از منطقه ما می دارند.

وزیر امور خارجه ایران (IRAN) با توجه به سوال سوال مجری درباره هواپیمای اوکراینی گفت: به من درباره سرنگونی هواپیما در عصر جمعه اطلاع داده شد که چند ساعت قبل از اعلام آن بود. قبل از آن به من گفته شد که ۱ نقص فنی بود. افراد نیروی مسلح ما، فرماندهان نیروی مسلح از این مسئله شاید اوایل صبح روز (day) چهارشنبه زمان سرنگون شدن آن، چند ساعت بعد از سرنگونی آن تا غروب چهارشنبه اطلاع یافتند. همچنان اطلاعات مشخص نشده زیادی وجود دارد. به همین جهت، ما بیش از هر کسی دیگری می‌خواهیم بدانیم در جعبه سیاه چه چیزی است و چه چیزی در واقع اتفاق افتاد. وقتی که ما به ۱ نتیجه مشخص برسیم، وقتی که آن‌ها به نتیجه مشخص برسند، منظورم نیروی مسلح ما است.
محمد جواد ظریف پرسید: نیرو‌های مسلح در حال انجام تحقیق خود می باشند. اما حقیقت این است که آن‌ها در حال انجام تحقیق خود می باشند تا به نتیجه‌ای برسند که دقیقا موشک آن‌ها موجب سرنگونی آن هواپیما شد.
وی اضافه کرد مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در ماه ژانویه و در اوج بحران ترور سردار سلیمانی، «نامه‌ای شدیداَ نامناسب به ایران» ارسال کرد. آن نامه حاوی تهدید‌هایی بود که تهران نیز پاسخ محکمی به او داد.
وی از تکرار متن نامه اجتناب کرد و گفت: بگذارید خود پمپئو بگوید چه نویسندگی بود.
ظریف تصریح کرد: پاسخ ایران (IRAN) مانند نامه پمپئو «بی ادبانه» نبود.

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

پربحث ترین ها

دوستان ما