گروه سیاسی دیتانیوز با نقل خبرگزاری میزان؛ صریح است و کمتر حرفش را قورت می‌دهد. مشق اصولگرایی کرده و اصول نمایندگی مجلس را بلد است. می‌گوید حاج قاسم خطر کرد! عصر تازه پس از شهادت حاج قاسم را عصر...

کد خبر: 281013
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۷:۰۸
ارسال توسط :
بازدید: 94
ریشه تفکر حاج قاسم پاگیر شده است/ در عصر تازه شاهد بسط تفکر انقلاب می باشیم/ جهان‌بینی مکتب حاج قاسم باید تبیین شود/ لایحه بودجه ۹۹ بیشتر شبیه آگهی فروش اوراق است
گروه سیاسی دیتانیوز با نقل خبرگزاری میزان؛ صریح است و کمتر حرفش را قورت می‌دهد. مشق اصولگرایی کرده و اصول نمایندگی مجلس را بلد است. می‌گوید حاج قاسم خطر کرد! عصر تازه پس از شهادت حاج قاسم را عصر اقتدار می‌نامند؛ عصری که تکنوکرات‌های پیر را به عمل واداشته است. صحبت از مکتب حاج قاسم که می‌شود انگشت اشاره‌اش را به سمت خودش می‌گیرد و می‌گوید: حاج قاسم حجت الهی بود برای ما‌ها که ادعا داریم. باز به صراحت می‌گوید ۳۲ سال از ۴۰ سال عمر انقلاب دست کسانی بود که وابستگی را به نگاه به داخل ترجیح می‌دادند و دست آخر تصویری از مجلس در تراز انقلاب ترسیم می‌کند.

این نواری از اظهارت سید محمدجواد ابطحی نماینده «مردم خمینی شهر» در مجالس هشتم و دهم و عضو «کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری » است. متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

آمریکا دیگر با ۱ سلیمانی رو به رو نیست/ شهید سلیمانی در برابر دشمن نعره می‌کشید و در برابر فرزند شهید زانویش می‌لرزید/عصر جدید، عصر «اقتدار ملی» است
میزان: آقای دکتر پیرو ترور وحشیانه قهرمان ملی ایران (IRAN) - حاج قاسم عزیز - وارد عصر جدیدی شدیم که در این عصر معادلات سیاست خارجی ایران (IRAN) در حوزه منطقه‌ای و حتی بین‌المللی تغییر یافته است و از طرفی شاهد جهش حرکتی در گام دوم انقلاب - که در آستانه سالروز ابلاغ آن قرار داریم - می باشیم. مشخصاً سؤالم این است که از منظر شما الزامات این عصر تازه چه می باشد؟
ابطحی: اگر ما دشمن را بشناسیم و حرکات آن را درست تحلیل نماییم، می‌توانیم آینده پیش رو را هم درست تصور نماییم؛ سوال این است که واقعا چرا آمریکا سراغ حاج قاسم می‌آید و علنا می‌گوید من آن را ترور کرده‌ام؟ آمریکایی‌ها که همواره می‌گویند ما با تروریست مبارزه (fight) می‌کنیم، اما خودش دست به ترور می‌زند. تحلیل بنده این است که آمریکایی‌ها پیرو زد و بند‌هایی که در زمینه برجام داشته‌اند می‌کوشیدند برجام منطقه‌ای را کلید بزنند.

میزان: یعنی ...؟
ابطحی: یعنی حضور منطقه‌ای ایران (IRAN) را محدود کنند و وجود حاج قاسم در مزاحمت با این امر بود. وقتی می‌گوییم وجود حاج قاسم تنها به شخص حاج قاسم اشاره نمی‌کنیم واقعا چرا که وجود حاج قاسم شامل یکسری اعتقادات، مبانی و ارزش‌هاست لذا به همین علت است که حضرت آقا در این باره عنوان مکتب حاج قاسم را مطرح کنند؛ یعنی مکتبی که متشکل از جهان بینی و ایدئولوژی است.

رفتار حاج قاسم با دوست و دشمن

میزان: مقداری درباره این جهان بینی و ایدئولوژی توضیح دهید؟
ابطحی: حاج قاسم سلیمانی بر مبنای اعتقاداتی که ۴۰ سال بر آن پایبند بود، رفتاری هم داشت؛ رفتار حاج قاسم در داخل با دوستان «رُحَمآءُ بَینَهُم» و در خارج و دشمنان «اَشِدّآءُ عَلَی الکُفّارِ» بود بنابراین سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به امت واحده فکر می‌کرد واقعا چرا که خیلی‌ها مسلمان می باشند، اما به امت واحده فکر نمی‌کنند.
آمریکا دیگر با ۱ سلیمانی رو به رو نیست/ شهید سلیمانی در برابر دشمن نعره می‌کشد و در برابر فرزند شهید زانویش می‌لرزید/عصر جدید، عصر «اقتدار ملی» است


میزان: تشکیل این امت واحده آنهم در منطقه و با وجود دشمنان سخت نبود؟
ابطحی: بله، حاج قاسم می‌کوشید امت واحده شکل بگیرد که مؤمنان و مسلمانان را به زیر پرچم توحید جمع کند که این خودِ مکتب است؛ این رفتار مکتب سلیمانی است که باید اعلام کرد شکل گیری آن بسیار خطرناک بود.

میزان: واقعا چرا خطرناک بود؟
ابطحی: چون این مکتب رخ نمایی کرد. این مکتب در سوریه، عراق، یمن، لبنان، هند، پاکستان، افغانستان و تا آفریقا و نیجریه و آمریکای لاتین پیش رفت بنابراین بسیاری از این رهیافت احساس خطر کردند. در این شرایط غربی‌ها در این تلاش بودند که چطور باید معامله‌ای با وادادگان داخلی صورت گیرد. وادادگان و به اصطلاح شیفتگان غرب، مرعوبین و ترسو‌ها و هر چه اسم بر آن بگذارید، می‌کوشند تا تعامل خود را با آمریکا برقرار کنند و این به معنای برجام منطقه‌ای بود. بنابراین آمریکا به دنبال این مطلب است و اما بی خبر از چیزی که ما به آن اعتقاد داریم.

آمریکا دیگر با ۱ سلیمانی روبه رو نیست

میزان: چه چیزی؟
ابطحی: به اینکه خون شهید خودش جریان ساز است؛ یعنی آمریکا دیگر با ۱ سلیمانی رو به رو نیست و با سلیمانی‌ها رو به رو خواهد شد. درست است که جسم و فیزیک حاج قاسم نیست، اما ریشه تفکر وی پاگیر شده است؛ درست به مانند شهید مطهری. شهید مطهری وقتی به شهادت رسید کتاب‌های وی بیشتر به فروش رسید و عمق پیدا کرد.

آمریکا دیگر با ۱ سلیمانی رو به رو نیست/ شهید سلیمانی در برابر دشمن نعره می‌کشد و در برابر فرزند شهید زانویش می‌لرزید/عصر جدید، عصر «اقتدار ملی» است


میزان: پس خون شهید سلیمانی تأثیر زیادی داشت
ابطحی: بله ما به شهادت به عنوان مرگ نگاه نمی‌کنیم. ما معتقدیم که شهید زنده و اثرگذار است. ما در حال حاضر شاهد آثار این شهادت می باشیم.

لزوم توجه به اقتدار ملی پس از شهادت سردار

میزان: پس مختصات این عصر با تأثیرات داخلی و بیرون شروع شده است؟
ابطحی: بله ما در این عصر شاهد بسط تفکر انقلاب در بسیاری از کشور‌ها می باشیم. یکی دیگر از الزامات این عصر توجه به اقتدار ملی در تمام زمینه‌هاست یعنی دیگر ملت می‌دانند که اگر ما واقعا بودجه‌ای برای سپاه و ارتش داریم برای اقتدار نظامی ما است. واقعا چرا که دشمن فرصت کند حمله می‌کند و ضربه می‌زند بنابراین ما باید جلوی دشمن با اقتداری نظیر اقتدار علمی، فرهنگی، نظامی و اقتصادی بایستیم.

میزان: این عصر دیگر چه الزاماتی دارد؟

ابطحی: ما در حال حاضر در مقطع بعد از شهادت سردار سلیمانی می باشیم. هیچ گاه نمی‌توانستیم فلان وزیر را به عنوان ۱ تکنوکراتی که ۳۸ سال اقتصاد را در دست داشته راضی نماییم که به مؤلفه‌های داخلی توجه کند، اما در حال حاضر می‌گوید که شرکت‌های داخلی باید پای به میدان بگذارند، اما سؤال این است که واقعا چرا تاکنون چنین نمی‌گفتند؟ بنابراین این خود یکی از الزامات عصر تازه است که خود را نشان می‌دهد و به نوعی خود را تحمیل می‌کند.


کسی که در برابر دشمن نعره می‌کشد و در برابر فرزند شهید زانویش می‌لرزید

میزان: به دید شما مکتب حاج قاسم عزیز چگونه باید تبیین شود؟
ابطحی: هم اکنون فرصت خوبی برای تبیین مکتب حاج قاسم وجود دارد چراکه در تشییع پیکر سلیمانی تمام آحاد با تمام سلیقه‌های سیاسی شرکت کرده بودند. سوال این است که واقعا چرا تمام شرکت کردند؟ چون انسان آرمانگرا است و مردم این مسئله را در وجود حاج قاسم به صورت برجسته می‌دیدند. همچین انسان پایداری در مقابل زورگویان را دوست دارد. انسان نوع دوستی را دوست دارد بنابر این مردم این موارد برشمرده شده را در حاج قاسم می‌دیدند. بنده معتقدیم این جهان بینی که در مکتب حاج قاسم است باید بوسیله تمام رسانه‌ها، خطبا، صدا و سیما تبیین شود. ملت ما باید دانسته باشند که اسلام می‌تواند چنین فردی را بیافریند کسی که می‌تواند شیر روز (day) باشد و زاهد شب. حاج قاسم شاگردی از شاگردان اهل بیت بود؛ کسی که در برابر دشمن نعره می‌کشد و در برابر فرزند شهید زانویش می‌لرزید.

حاج قاسم حجت الهی بود
میزان: به دید شما آیا تفکر حاج قاسم باید و نباد‌هایی هم ایجاد خواهد کرد؟
ابطحی: بله. بدین نحوی که دیگر فردی نمی‌تواند بگوید که من متدین هستم و قرآن را قبول دارم، اما آهسته برود و بیاید تا گربه شاخش نزند. این نمی‌شود! برای حاج قاسم مرزی مشخص نبود هر جا که اسلام می‌گفت برای آنجا سرباز بود. بنابراین حاج قاسم برای خیلی از ما‌ها حجت الهی بود برای ما‌ها که ادعا داریم.

ریشه تفکر حاج قاسم پاگیر شده است/ در عصر تازه شاهد بسط تفکر انقلاب می باشیم/ جهان‌بینی مکتب حاج قاسم باید تبیین شود/ لایحه بودجه ۹۹ بیشتر شبیه آگهی فروش اوراق است

میزان:در حالی وارد چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی شدیم که برخی‌ها به واسطه «شکاف ادارکی» و «بمباران رسانه‌ای» سعی در القای این گزاره داشتند که اقبال به انقلاب کمرنگ شده است، اما یوم‌الله تشییع تاریخی پیکر پاک شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی نشان داد انقلاب همچنان زنده است و مردم از قهرمانان ملی خودشان به بهترین وجه ممکن قدرشناسی کنند. بفرمایید رمز و راز زنده بودن انقلاب چه می باشد؟ و چنین انقلابی چه مسیری در پیس خواهد داشت؟

ابطحی: رمز و راز زنده نگه داشتن انقلاب را باید در ۱ کلام آنهم باید در  شعار‌هایی انقلاب جُست. ما در زمان انقلاب دیدیم که مردم شعار مبارزه (fight) با فساد سر می‌دادند و این شعار همیشه زنده است؛ دفع ظلم و استبداد، مبارزه (fight) با استکبار، استقلال خواهی از جمله سایر شعار‌ها بود که باید به آن‌ها دقت شود واقعا چرا که قیام ما قیام برای خدا بود و خدا نمی‌پذیرد که امت اسلامی و مومن تحت سلطه بیگانگان قرار گیرد و این شعار ما بود و ما برای این مسئله قیام کرده بودیم. بنده معتقدم انقلاب زنده است و می‌ماند، چون شعارهایش زنده است و این شعار‌ها نمی‌میرد. حتی اقبال به جمهوری اسلامی ایران (IRAN) کمرنگ هم نشده است. مردم همچنان عاشق نظام و آرمان‌های انقلاب می باشند.

نماینده‌ای در تراز انقلاب است که شفافیت را از خودش شروع کند
میزان: در گام دوم، انقلاب نیازمند روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی است، یکی از الزامات فراهم کردن چنین زمینه‌ای هم تشکیل ۱ مجلس در تراز جمهوری اسلامی ایران (IRAN) است. به دید شما راه رسیدن به چنین مجلسی چه می باشد؟ و واقعا چرا بهبود شرایط در گرو تفکری است که موشک ساخت ۹ تفکری که از تأمین پوشک هم عاجز بود و است؟
ابطحی: ببینید مدیری که پیر و خسته باشد نمی‌تواند کار اجرایی را به درستی انجام دهد واقعا چرا که این موضوع انرژی می‌خواهد و در این موضوع شکی نیست. البته ما می‌شنویم که در زمینه مجلس هم گفته می‌شود که مجلس باید جای جوانان باشد. ما از این مسئله استقبال می‌کنیم، ولی خوب این نیست که نباید از نظرات انسان‌های باتجربه و کاربلد استفاده کرد واقعا چرا که مجلس نباید از این افراد خالی شود قطعا در کنار با تجربه‌ها جوانان باید رشد کنند. یکی دیگر از الزامات این است که نماینده باید ملی فکر کند لذا اگر ملی تصمیم گرفت می‌داند شهری با جمعیت ۵۰ هزار نفر نمی‌تواند فعلا ظرفیت فرودگاه را داشته باشد. با این حال  ممکن است نماینده‌ای برای رأی آوردن در این زمینه به وزیر هم فشار بیاورد، اما این مسئله درست نیست و برخلاف منافع ملی است بنابراین مجلس در تراز انقلاب باید از خودش شروع کند؛ یعنی اگر نماینده، نماینده‌ای در تراز انقلاب باشد ابتدا باید از خودش شروع کند تا بتواند دولت و دستگاه‌های دیگر را تحت فشار قرار دهد لذا اگر نماینده‌ای به دنبال شفافیت است باید از خودش شروع کند و این موارد می‌تواند مجلس را در تراز جمهوری اسلامی قرار دهد.همچنین نماینده مجلس باید شجاع باشد و نماینده‌ای که شجاع نیست در تراز جمهوی اسلامی ایران (IRAN) هم نیست.

آمریکا دیگر با ۱ سلیمانی رو به رو نیست/ شهید سلیمانی در برابر دشمن نعره می‌کشد و در برابر فرزند شهید زانویش می‌لرزید/عصر جدید، عصر «اقتدار ملی» است


میزان: چگونه می‌شود تببین کرد که راه سعادت در گرو تفکری است که موشک ساخت ۹ تفکری که از تامین موشک هم عاجز بود؟
ابطحی: ما تفکر وابسته به غرب را تجربه کرده‌ایم و از این دوازده دولتی که بر سر کار آمده‌اند تنها ۲ دولت تفکرات غربی را پیگری نکرده‌اند و بقیه آمده‌اند و گفته‌اند که آنچه صندوق توسعه جهانی و یا صندوق بین‌المللی پول بگوید ما گوش می‌دهیم که این به نوعی هضم شدن در معده  جامعه جهانی بوده است.


میزان: نتیجه چه بوده است؟
ابطحی: وابستگی بیشتر. با این حال در مقابل این تفکر ۱ عده آمدند و با تفکر «ما می‌توانیم» موشک، تجهیزات هسته‌ای، پهپاد، زیر دریایی و مواد اولیه ساختند. آن‌ها در مقابل افرادی ایستادند که می‌خواستند تمام چیز همچون پوشک را وارد کنند؛ با این حال حتی قیمت پوشک هم در سال‌ های (years) اخیر گران شد. آیا این فرآیند درست است؟ خیر. این درست نیست دیگر ما تاکی باید تکیه به غرب را امتحان نماییم. تا کی باید فرمان کار را به دست افرادی دهیم که تکیه بر غرب می دارند. بس نیست! از این ۴۰ سالی که گذشته ۳۲ سال دست این تفکر بوده است. آیا این بس نیست! به عقیده بنده مجلس آینده مجلس مهمی است واگر برخی شعار‌هایی می‌دهند به خاطر این است که مجلس در تراز جمهوری اسلامی شکل نگیرد.

میزان: سؤال پایانی من هم به لایحه بودجه ۹۹ بر می‌گردد به دید شما این بوجه توان آن را دارد تأمین‌کننده رفاه و معیشت در خور شأن ملت که هموراه پای نظام و انقلاب‌شان بوده و می باشند، باشد؟

ابطحی: بنده باز هم تکرار می کنم این بودجه بیشتر شبیه آگهی فروش اوراق است و نمی‌تواند تامین کننده رفاه و معیشت در خور شأن ملت باشد. این بودجه غیر واقعی بسته شده است و دوستان ما در کمیسیون تلفیق خیلی تلاش کردند که این بودجه را اصلاح کنند، اما بنده که این بودجه را مطالعه می‌کنم متاسفانه می‌بینم که این بودجه ساختار لازم را ندارد.

بودجه ۹۹ جامعه را دچار تورم فزآینده می‌کند
میزان: چرا؟
ابطحی: مقام معظم رهبری ابتدای سال ۹۸ ۱ مهلت ۴ ماهه به دولت دادند تا اصلاح ساختار بودجه را مدنظر قرار دهد، اما این کار انجام نشد و بودجه همچون بودجه‌های پیشین بسته شد آن هم با درآمد‌های غیر واقعی. به عنوان مثال دولت وقتی می‌بیند که ۵ هزار میلیارد تومان بخش معدن وصول نشده چطور می‌خواهد در این بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومان را بگنجاند بنابراین باید اعلام کرد این بودجه غیر واقعی است و حتما جامعه را دچار تورم فزآینده خواهد کرد باید اعلام کرد بسیاری از بخش ها و منابع تبصره ۱۴ غیر واقعی است. با این حال دید بنده این بود که بودجه باید به دولت بازگردانده شود تا مورد اصلاح قرار گیرد که این مسئله رأی لازم را در کمیسیون تلفیق کسب نکرد لذا می‌کوشیم لایحه بودجه را در صحن اصلاح نماییم تا از این طریق فشار کمتری به مردم وارد شود.

میزان: از این که وقت خودتان را در اختیار دیتانیوز با نقل خبرگزاری میزان قرار دادید سپاسگزارم.
ابطحی: من هم از شما و از همکارنتان تشکر می‌کنم.

گفت‌وگو: سعید ابراهیمی

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=281013
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سیاسی
شرط میراث فرهنگی برای مرمت طاق کسری
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۷:۰۸

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ . به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، ایوان خسرو یا همان طاق کسری برجسته‌ترین یادگار شاهنشاهی ساسانی، در تیسفون...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
روزنامه شرق:چرا مجلس در باره عملکرد قالیباف و تخلفات عیسی شریفی اظهار دید نمی کند؟
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۶:۵۷

درست است که مجلس وظیفه نظارتی دارد اما سؤال مهم آن است که واقعا چرا نظارت را از خود شروع نمی‌کنند؟ مثلا پرونده عیسی شریفی را بررسی نمی‌کنند و از همکار خود نمی‌پرسند که چگونه تنها ۱ نفر مسئول فساد...

ارسال توسط : خبر آنلاین
رحمتی:اصفهانیان و سهرابی درگیر انتخابات می باشند و می خواهند رای (vote) بیاورند/با چیدمان داوری مشکل دارم
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۶:۴۶

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،سید مهدی رحمتی در خصوص اینکه چیدمان داوری های لیگ برتر این روزها بر مبنای انتخابات فدراسیون فوتبال صورت می گیرد اظهار داشت: در نیم فصل که این افتخار را داشتم که سرمربی...

ارسال توسط : خبر آنلاین
بازیگرانی که آدم کشته اند!+تصاویر
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۶:۱۱

. به گزارش خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان با نقل قول از اسکرین رنت، در صنعت سرگرمی آمریکای شمالی گاهی مشاهیر برجسته مرتکب و متهم به جرائمی جدی و غیر قابل چشم پوشی می‌شوند که...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
علاج تحریم‌ها؛ «خنثی‌سازی و غلبه بر آنها»
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۵:۳۹

حضرت آیت الله خامنه‌ای، اقتصاد را موضوع اصلی کشور خواندند و اضافه کردند: اینکه در سال‌های اخیر شعار هر سال، موضوعی اقتصادی انتخاب شده، به همین دلیل است. ضمن آنکه معیشت مردم حقاً دچار تنگی شده و در...

ارسال توسط : میزان آنلاین