کد خبر: 313778 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۵-۲۲:۲۶ ارسال توسط : |
3 بازدید
پ

به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری خبرآنلاین، علی وحدت درباره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای تولید اقلام مبارزه (fight) با کرونا گفت: با توجه به شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور در انتهای سال...

به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری خبرآنلاین، علی وحدت درباره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای تولید اقلام مبارزه (fight) با کرونا گفت: با توجه به شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور در انتهای سال گذشته و لزوم اقدام مؤثر از سوی تمامی نهادهای اثرگذار در این حوزه، صندوق نوآوری و شکوفایی با کسب رهنمود از اعضای محترم هیأت امنا نسبت به طراحی برنامه حمایت مالی سریع از محصولات فناورانه در عرصه مقابله با شیوع این بیماری اقدام کرد و در اسرع وقت به مرحله اجرا گذاشت؛ به طوریکه ظرف ۲ هفته توانست ضمن اعلام فراخوان و دریافت طرح ها، نسبت به تامین مالی آنها اقدام کند.

وی با بیان اینکه با اعلام فراخوان عمومی از طرح‌های فناورانه بر روی وب‌گاه صندوق، بیش از ۴۰۰ طرح از شرکت‌های دانش بنیان و فناور دریافت شد، اضافه کرد: همزمان با فراخوان، مکاتبه با تمامی پارک‌های علم و فناوری و صندوق‌های پژوهش و فناوری مبنی بر اعلام طرح‌های مرتبط صورت گرفت و جلسات فوق‌العاده‌ای نیز با مسئولان وزارت بهداشت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری و ستادهای توسعه فناوری مرتبط و تعیین مرجع صلاحیت‌دار برای تایید و اعطای مجوز بسته به موضوع طرح‌های دریافتی برگزار شد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: غربال تقاضاهای دریافتی از متقاضیان و طرح های معرفی شده از سوی نهادها با توجه به مجوزهای مرتبط و در نهایت عقد قرارداد با صندوق‌های پژوهش و فناوری و تزریق منابع مالی از دیگر اقدامات صندوق نوآوری در روزهای پایانی سال ۱۳۹۸ برای حمایت از شرکت‌های فعال این حوزه بود.

وی با اشاره به اینکه اختصاص خط اعتباری ویژه به میزان ۵ هزار میلیارد ریال به ۱۱ صندوق پژوهش و فناوری گفت: با توجه به درخواست‌های نهایی شده متقاضیان، تاکنون مبلغ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال به شرکت‌های متقاضی از این طریق تسهیلات پرداخت شده است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود تا انتهای فروردین ماه شاهد رشد تولید اقلام و محصولات مرتبط مقابله با کرونا باشیم.

وحدت درباره جزئیات حمایت های صورت گرفته تصریح کرد: ۳۲ شرکت فعال در تولید مواد ضد عفونی کننده، ۱۳ شرکت در تولید ماسک، ۳ شرکت در تولید کیت های تشخیص، ۵ شرکت دستگاه های ضد عفونی کننده، ۱۶ شرکت دستگاه های پزشکی مانند ماشین بیهوشی اتاق عمل، دستگاه اکسیژن ساز و دستگاه تنفس مصنوعی و ۵ شرکت طراح سیستم های نرم افزاری مرتبط با پایش، کنترل و اطلاع رسانی بوسیله صندوق نوآوری و شکوفایی تامین مالی شده اند.

 وی با بیان اینکه با حمایت های صندوق نوآوری قرار است بیش از ۲ میلیون لیتر مواد ضد عفونی کننده بوسیله ۳۲ شرکت تولید شود، اضافه کرد: برآوردها نشان می دهد که ۱۶ شرکت فعال در حوزه تولید دستگاه های پزشکی قرار است ۹۰ میلیون دستکش، ۱۰۰ هزار دست لباس بیمارستانی، هزار دستگاه اکسیژن ساز، ۱۰۰ دستگاه تنفس مصنوعی و ۱۰۰ دستگاه ماشین بیهوشی اتاق عمل در ماه تولید کنند.

به گفته وی ۳ شرکت فعال در زمینه تولید کیت های تشخیص ویروس کرونا هم تا پایان اردیبهشت قرار است ۳۶۰ هزار کیت تولید و وارد بازار کنند. ۱۳ شرکت تولید کننده ماسک، ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار ماسک در ماه تولید کنند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اعطای تسهیلات «سرمایه در گردش فوری» به شرکت‌های آسیب‌دیده به واسطه شیوع کرونا را یکی دیگر از اقدامات صندوق نام برد و گفت: به همین منظور به ۸ شرکت آسیب دیده که بیشتر در حوزه ارائه خدمات اینترنتی فعال بودند، بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اختصاص یافت.

ردیف

محصول

تعداد شرکت

افزایش ظرفیت

۱

مواد ضد عفونی

۳۲

۲.۲۳۰.۰۰۰ لیتر در ماه

۲

ماسک

۱۳

۱.۲۵۰.۰۰۰ عدد ماسک در ماه

۵۰.۰۰۰ متر مربع

پارچه در ماه

۵۷۵.۰۰۰ عدد

شیلد و سرپوشه در ماه

۳

کیت تشخیص

۳

تولید ۳۶۰ هزار کیت (تا پایان اردیبهشت)

۴

دستگاه

ضد عفونی‌کننده

۵

۱۵۲۰ دستگاه در ماه

۵

دستگاه‌های پزشکی

۱۶

۹۰ میلیون دستکش در ماه

۱۰۰.۰۰۰ دست لباس بیمارستانی در ماه

۱۰۰۰ دستگاه

اکسیژن ساز

۱۰۰ دستگاه ونتیلاتور

۱۰۰ دستگاه ماشین بیهوشی اتاق عمل

۶

سامانه نرم افزاری

۵

۵ سیستم نرم افزاری مرتبط با پایش، کنترل و اطلاع‌رسانی

۲۳۵۲۳۱

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top