کد خبر: 314537 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۵-۲۱:۴۰ ارسال توسط : |
4 بازدید
پ

به گزارش  خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، چند روزی است که خبر اعزام ۱ تیم پزشکی از فرانسه به ایران (IRAN) تحت عنوان «پزشکان بدون مرز» سر زبان‌ها افتاده و حضور...

حواشی سفر پزشکان بدون مرز به ایران/ جنجال بر سر چند تخت خالی برای بیماران کروناییبه گزارش  خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، چند روزی است که خبر اعزام ۱ تیم پزشکی از فرانسه به ایران (IRAN) تحت عنوان «پزشکان بدون مرز» سر زبان‌ها افتاده و حضور آن‌ها در ایران  برای برپایی ۱ درمانگاه صحرایی ۴۸ تخت خوابی حواشی بسیاری به دنبال داشته است.

هدایا‌ها و کالا‌های اهدایی این تیم پزشکی در شرایط کنونی که ایران (IRAN) چند هزار تخت بیمارستانی و پسا بیمارستانی خالی دارد و در برابر بیمارستان ۲ هزار تخت خوابی ارتش که روز (day) گذشته بر پا شد، عملا هیچ محسوب می‌شود.

تا جایی که به گفته وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت در گروه پزشکان بدون مرز، هیچ متخصص عفونی یا مرتبط با کرونا حضور نداشت.

او اضافه کرد: ۱ پزشک اورژانس و میزان کمی تجهیزات مصرفی که تولید داخل هم دارد و دارو‌هایی که داروی خاص و تحریمی هم نبوده که به کاهش اثرات تحریم کمک کند، وارد کشور شدند.

نیازی به بیمارستان صحرایی پزشکان بدون مرز نداریم

پس از خبر ورود پزشکان بدون مرز به کشور، وهاب زاده در توئیتی واکنش نشان داد و گفت: ضمن تشکر از پزشکان بدون مرز، با اجرای طرح بسیج ملى مقابله با کرونا و نیز استفاده از تمام ظرفیت درمانی نیروهاى مسلح، فعلا نیازى به برپایى تخت بیمارستانى بوسیله نیروهاى خارجى نیست و این حضور منتفی است.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره کمک پزشکان بدون مرز به ایران (IRAN) اظهار کرد: ما دروزارت بهداشت با عذرخواهی و در عین قدردانی بابت کمک‌ها انسان دوستانه اعلام کردیم که به دلیل امکانات کافی و ۱۰ هزار تخت بیمارستانی مازاد و ۱۰ هزار پسا بیمارستانی خالی، نیازی به ۴۸ تخت سیار در درمان بیماران کووید۱۹ آن هم در اصفهان و برای اتباع ایرانی نداریم.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره امکانات درمانگاه  پزشکان بدون مرز و بی نیازی نظام سلامت ایران (IRAN) به این امکانات در شرایط حاضر گفت: در اصفهان نیازی به ۱ درمانگاه صحرایی ۴۸ تخته با ۱ پزشک و ۶ پرسنل نداریم و طبیعی است به عنوان میزبان، از کمبود‌ها و نیاز‌های واقعی و جغرافیا و جمعیت هدف آن‌ها اطلاع بیشتری داشته باشیم.

 جهانپور بااشاره به برپایی بیمارستان‌های سیار و فضا‌های پسا بیمارستانی اظهار کرد: هلال احمر و نیرو‌های مسلح برای کمک به وزارت بهداشت تمام قد پای کار آمده اند و آماده می باشند که در صورت نیاز هر تعدادی ما اعلام نماییم، بیمارستان‌های سیار ایجاد کنند.

حواشی سفر پزشکان بدون مرز به ایران/ جنجال بر سر چند تخت خالی برای بیماران کرونایی

بازدید پزشکان بدون مرز از تخت‌های خالی مراکز درمانی

نمکی وزیر بهداشت بیان کرد: این گروه قرار بود ۱ بیمارستان ۴۸ تختخوابی صحرایی برپا کنند، اما بیش از ۱۰هزار تخت خالی ازسوی نیرو‌های مسلح و دستگاه‌های دیگر برقرار شده‌بود و در بیش‌تر استان‌ها هم با کنترل ورودی بیمارستان‌ها با طرح بسیج ملی مقابله با کرونا، ظرفیت‌های خالی داریم و فکر کردیم که این ۴۸ تخت، ضرورتی ندارد.

وزیر بهداشت اظهار کرد:، اما از آن‌ها دعوت کردیم که به ایران (IRAN) آمدند و گفتیم که از مرکز‌های درمانی خالی بازدید کنند و اگر زمانی ضرورتی بود، می‌توانیم از این ظرفیت آن‌ها استفاده نماییم.

دشمنان ماجرای پزشکان بدون مرز را در بوق و کرنا کردند

فارغ از اینکه واقعا چرا ناهماهنگی‌ها در دستگاه‌ها سبب سفر این تیم غیر متخصص شده و وزارت امور خارجه بدون توجه به نیاز‌ها برای این تیم ویزا صادر کرده است، حالا برچیده شدن این چند تخت با واکنش مدعیان حقوق بشری مواجه شده است، مدعیانی که خود ایران (IRAN) را تحریم کنند و مانع ارسال دارو و تجهیزات پزشکی می‌شوند.

مارک پمپئو برپانشدن این تخت‌های بیمارستانی را قربانی شدن بیماران ایرانی دانست و رسانه‌های معاند اعلام کردند که ایران (IRAN) پزشکان بدون مرز را اخراج کرده است و تلاش کردند، این نپذیرفتن کمک‌های پزشکان بدون مرز را به تمام کمک‌های بین المللی تعمیم دهند و بگویند ایران (IRAN) هیچ کمکی را نمی‌پذیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در واکنش به اینکه گفته می‌شود این پزشکان بدون مرز که با نیت خیرخواهانه به ایران (IRAN) آمده اند، با رفتار نادرست از ایران (IRAN) اخراج شده اند، گفت: هیچ کدام از اعضای تیم پزشکان بدون مرز فرانسه از ایران (IRAN) اخراج نشده است، قرار بر اخراج کسی هم نیست، این افراد ویزا دریافت کرده اند و صحبت از اخراج بی معنی است و متاسفانه مثل هزاران قصه پردازی دیگر مغرضین، شایعه و کذب است.

کمک هر کشوری به جز رژیم صهیونیستی و آمریکا را می‌پذیریم

سخنگوی وزارت بهداشت یادآوری کرد: از هر اقدامی در ارسال کمک به ایران (IRAN) استقبال میکنیم مگر اینکه مبدا آن دولت آمریکا و رژیم اشغالگر قدس باشد، البته برخی نهاد‌های بین المللی بویژه بعضی دولت‌ها در صورتی که قصد کمک به مردم ایران (IRAN) می دارند، ترجیحا برای لغو تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران (IRAN) که خلاف موازین حقوقی و اقدامی علیه بشریت است، تلاش کنند.

جهانپور اظهار کرد: ضمن سپاس از اقدام این عزیزان، باید توجه داشت که نیازی به این سرویس در این بعد در آن منطقه نیست، البته اگر تمایل داشته باشند برای اتباع خارجی در برخی استان‌های مرزی می‌توان زمینه را فراهم کرد تا این امکانات در کنار امکاناتی که برای خدمت به اتباع خارجی فراهم شده، در اختیار اتباع خارجی قرار گیرد و این امر با نیات سازمان ارسال کننده نیز هماهنگ است.

علی ربیعی سخنگوی دولت هم درباره کمک پزشکان بدون مرزگفت:‌در خصوص کمک‌های انسان‌دوستانه کشور‌های خارجی و نهاد‌ها از جمله پزشکان بدون مرز در ایران (IRAN) گفت: ضمن احترام به تمام کشور‌ها و سازمان‌های بین‌المللی‌ای که تاکنون پیشنهاداتی درخصوص کمک به ایران (IRAN) در مبارزه (fight) با کرونا مطرح کردند، اعلام می‌کنم که سیاست ما این است که هر نهادی به هر مقدار که بخواهد کمک کند آن را دریافت خواهیم کرد.

ربیعی گفت: وزیر امور خارجه و وزارتخانه مربوطه تلاش‌های قابل تقدیری در شکستن تحریم و محکومیت جهانی تحریم‌کنندگان داشته‌اند که آثار آن امروز (today) قابل مشاهده است. خوشبختانه در نتیجه این تلاش‌ها آثار مثبتی از عقب‌نشینی تحریم‌کنندگان ظالمانه مشاهده می‌شود. امروز (today) همزمان با مبارزه (fight) با کرونا ما باید با تحریم‌های ظالمانه نیز مبارزه (fight) نماییم.

پزشکان بدون مرز؛ جاسوسانی پزشک نما و حامیان داعش

بلند شدن صدا‌های مستقر در لندن که با بودجه‌های سعودی و انگلیسی مدیریت می‌شوند، این تردید را برای برخی به وجود آورده است که این پزشکان بدون مرز نیستند و به مرز‌های خاصی تعلق می دارند و برخی به سوابق پزشکان بدون مرز و ردپای آن‌ها اشاره کنند و شواهد در وب سایت این سازمان نشان می‌دهد که این روز‌ها پزشکان بدون مرز در استان ادلب سوریه مستقر می باشند، جایی که محل تجمع گروه‌های تروریستی و تکفیری وابسته به داعش و القاعده است.

در بین گروه اعزامی به ایران (IRAN) اتباعی با پاسپورت آلمانی، فرانسوی و یکی از کشور‌های افریقایی حضور داشت که تردید ارتباط اعضای این تیم با برخی سازمان‌های اطلاعاتی را قوت می‌بخشد.

کانال‌های ضد انقلاب هم به صورت هماهنگ در حال دفاع از جاسوسانی می باشند که به عنوان پزشک بدون مرز وارد کشور شده بودند.

پیش‌تر بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل نیز به صراحت اعلام کرده است که نیرو‌های اعزامی از سوی سازمان پزشکان بدون مرز جاسوسان‌بهداشتی وابسته به سازمان اطلاعات فرانسه می باشند.

واکنش ایرانیان  به حضور پزشکان بدون مرز در ایران

سفر تیم غیر متخصص پزشکان بدون مرز به ایران (IRAN) در صفحات مجازی واکنش‌های بسیاری داشت وبرخی با این کمک ها، ماجرای خون‌های آلوده از فرانسه را یادآوری کردند که چگونه این خون‌ها پای ویروس HIV را به ایران (IRAN) باز کرد و  ۹۰۰ بیماری هموفیلی به ایدز مبتلا شدند.

جالب اینجانست، برخی با این اندک کمک‌های ارسالی به همراه  تیم غیر متخصص شوخی کردند و اطلاعیه فروش «بنجل‌های بدون مرز» را در یکی از سایت‌های فروش آگهی کردند.

برخی هم نوشتند که شاید این سفر با احتمال حمله بیولوژیکی کرونا ارتباط داشته باشد و با توجه به ممنوعیت ورود آمریکایی‌ها به کشور، این ماموریت به ماموران آمریکایی با تابعیت کشور‌های اروپایی سپرده شده تا گزارش دقیق و میدانی از میزان اثر این ویروس بر ژن ایرانی تهیه و به آمریکا ارائه شود.

به گفته ۱ فعال رسانه‌ای به آمریکایی‌ها هیچ اعتمادی نیست، زیرا ممکن است دارو‌هایی را ارسال کنند که ویروس را در ایران (IRAN) شایع‌تر و یا ماندگار کند و یا حتی ممکن است افرادی را به‌عنوان درمان‌کننده بفرستند تا ببینند اثرگذاری این ویروسی را که گفته می‌شود بخشی از آن تنها مخصوص ایران (IRAN) ساخته شده، چگونه بوده و اطلاعات خود را تکمیل و دشمنی خود را بیشتر کنند.

برخی هم در فضای مجازی نوشتند بهتر است به جای کمک‌های اندک، پزشکان بدون مرز که ادعا خیرخواهانه می دارند، تلاش کنند تحریم‌های ظالمانه آمریکا در شرایط بحران کرونا برداشته شود و این اندک کمک‌ها دردی از مردم ایران (IRAN) دوا نمی‌کند.

هر چند که سازمان پزشکان بدون مرز در بیانیه‌ای اعلام کرد که از رفتار ایران (IRAN) در توقف فعالیت تیم این سازمان تعجب کرده است، اما اگر تمام سرنخ‌ها را کنار هم بگذاریم جای تعجبی باقی نمی‌ماند که واقعا چرا وزارت بهداشت ایران (IRAN) مانع از حضور ۱ تیم غیر متخصص آن هم با سوابق آن چنانی بر بالین بیماران شده است. 

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top