پای اتحادیه مدغم قرآنی می‌ایستیم

پای اتحادیه مدغم قرآنی می‌ایستیم

حجت‌الاسلام قمی در جمع مدیران قرآنی تأکید کرد:

گروه فعالیت‌های قرآنی ــ رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در جمع مدیران امور قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی استان‌ها و در محل سازمان دارالقرآن الکریم تأکید کرد که طبق قانون پای اتحادیه مدغم مؤسسات قرآنی خواهیم ایستاد.

پای اتحادیه مدغم قرآنی می‌ایستیم

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ بیست‌ونهمین نشست سراسری مدیران امور قرآنی ادارات تبلیغات اسلامی استان‌ها صبح امروز چهارشنبه، 22 خردادماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، مهدی قره‌شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در محل سالن جلسات سازمان برگزار شد.
در ابتدای این نشست و پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط فرهادی، مدیر امور قرآنی استان همدان، مهدی قره‌شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم طی سخنان کوتاهی با بیان اینکه سال گذشته چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را در شرایطی پشت سر گذاشتیم که فعالیت‌های خوبی در زمینه قرآن در سراسر کشور اجرا شد، گفت: امسال آغاز چهل و یکمین سال انقلاب اسلامی و سی‌وهشتمین سال تأسیس سازمان تبلیغات است و بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی مقام معظم رهبری صادر شد، نقشه راهی برای دهه‌های آینده مسیر انقلاب اسلامی است که باید در این سال به جد پیگیری شود.
رئیس سازمان دارالقرآن ادامه داد: لازم است تا مسئولان نهادها و سازمان‌های مختلف به ویژه نهادهای فرهنگی و قرآنی با جزئیات این بیانیه انس گرفته و ضمن مطالعه دقیق آن، نکات اشاره شده در آن را در برنامه‌ریزی‌های خود به کار گرفته و به آن توجه کنند.
قره‌شیخلو با بیان اینکه امسال در ماه مبارک رمضان، رشد خوبی را در برنامه‌های قرآنی کشور شاهد بودیم، اظهار کرد: تقریباً در حدود دو هزار برنامه قرآنی طی ماه مبارک رمضان در کشور اجرا شد که بسیار مورد توجه مردم عزیز قرار گرفت.
وی در پایان سخنانش تصریح کرد: مجموعه قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی تجربه و دستاوردهای قرآنی چهل‌ساله‌ای دارد که در حقیقت منبع و سرمایه بسیار خوبی برای حرکت قرآنی امروز و آینده کشور است که باید از آن بهره کافی و بهینه را برد.
در ادامه این نشست قرآنی و پس از ارائه نقطه‌نظرات برخی از مدیران قرآنی کشور از استان‌های اردبیل، مازندران و گلستان در رابطه با مسائل مختلفی همچون ضرورت تقویت جایگاه امور قرآنی در ادارات کل تبلیغات اسلامی استان‌های کشور، تقسیم عادلانه بودجه قرآنی، بحث اتحادیه مدغم مؤسسات قرآنی کشور، مشارکت مردمی در امور قرآنی، سبک زندگی قرآنی، ضرورت صدور مجوز جذب نیروهای قرآنی جوان در استان‌ها و ...، حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی طی سخنانی ضمن تأیید نقطه‌نظرات ارائه شده از سوی مدیران قرآنی و ابراز خوشحالی از حضور در جمع خادمان قرآنی کشور، اظهار کرد: به نظر بنده، اساس فعالیت تبلیغات اسلامی و کار فرهنگی در جامعه باید قرآنی باشد.
وی با بیان اینکه به یک اعتبار، قرآن نباید اصلاً در عرض بقیه فعالیت‌های قرآنی باشد، افزود: همه مجموعه‌هایی که کار فرهنگی می‌کنند، باید کار قرآنی کنند نه به این معنا که کار تخصصی و اهمیت آن را نادیده بگیریم، بلکه مجموعه‌های قرآنی سازمان باید بتوانند یک چتر گسترده‌ای ایجاد کنند، چتری غیر از فعالیت‌هایی که مستقیم و یا از طریق مؤسسات تحت پوشش و حمایت انجام می‌دهند.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه دست کم بر روی کاغذ نزدیک به صد هزار هیئت مذهبی و هفتاد هزار مسجد در کشور وجود دارد، گفت: ما نمی‌خواهیم دستاوردهای قرآنی انقلاب را که بسیاری از آن‌ها نیز مرهون این سازمان مکرم دارالقرآن است، نادیده بگیریم، ولی فاصله زیادی داریم تا اینکه بگوییم به جامعه قرآنی، نشر معارف قرآنی و انس جامعه و همه جوانان با قرآن دست پیدا کرده‌ایم.
قمی ادامه داد: یک سازمانی قرآنی در نگاه صحیح‌تر نه‌تنها برای جامعه قرآنی بلکه باید چترش بر روی همه فعالان فرهنگی جامعه باشد. دارالقرآن و نمایندگان سازمان تبلیغات اسلامی در استان‌ها، شأن مسئولیت‌شان این است که بتوانند بقیه را پوشش دهند.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه طبق قانون باید پای اتحادیه مدغم بایستیم، تصریح کرد: ما باید بتوانیم نهادها و مراجع قانونی که ممکن است نگاه و دیدگاه دیگری داشته باشند پای آنچه که قانون است، ملتزم کنیم.
قمی با بیان اینکه بودجه امسال سازمان تبلیغات اسلامی نسبت به سال گذشته کاهش داشته و تا خردادماه جاری تنها یک پنجم بودجه مقرر در اختیار سازمان قرار داده شده است، گفت: بودجه قرآنی دستگاه‌های دیگری که بودجه قرآنی دارند، با کاهش کمتری مواجه شده است که باید در این رابطه فعالیت کرده و پیگیری کنیم که بودجه قرآنی کاهش زیاد نداشته باشد.
وی با بیان اینکه امروز معلمین محترمی که در مدارس وجود دارند، هنرمندان، اساتید دانشگاه و ... همه و همه باید مضامین قرآنی را بازگو کنند، افزود: همگان باید به نحوی ارتباط با تبلیغ قرآن، نشر معارف قرآنی و انس و تدبر در قرآن را در جامعه منتشر کنند. البته در این زمینه حتما آموزش به ویژه آموزش مقدماتی و پایه‌ای ضروری است منتهی آنچه موضوعیت دارد، بهره‌مندی از نور معارف قرآنی و تبیین آن است.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه بنده خوشحال هستم که سازمان دارالقرآن زود به سراغ مسئله سبک زندگی رفته است، اظهار کرد: می‌توانیم در این زمینه فضیلت و نعمت سبقت را برای سازمان دارالقرآن بنویسیم. مقام معظم رهبری اشاره دارند که بیانیه گام دوم باید نرخ رایج جوانان کشور شود و به همین دلیل است که جان‌مایه سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی باید به جامعه عرضه شود.
قمی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه تبیین بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب اسلامی باید قرآنی صورت گیرد، گفت: ما می‌خواهیم که آنچه متناسب با نیازهای روز به جوانان عرضه می‌کنیم، قرآنی باشد و کل مجموعه سازمان تبلیغات نیز باید با این انگاره و انگیزه حرکت کند.
وی با اشاره به اینکه در زمان پیامبر اکرم(ص) آیات الهی متناسب با شرایط نازل می‌شد، اظهار کرد: نباید از کنار امر تدریجی نزول آیات بگذریم و امروز نیز به تبیین تدریجی قرآن نیاز است. اگر امروز شرایط جنگ احزاب وجود دارد، باید آیات جنگ احزاب گفته شود. اگر شرایط امروز طوری است که به استقامت برای به سرانجام رساندن قیام نیاز است، حتما به مضامین قرآنی نیاز داریم.
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه آیات الهی قرآن کریم شفای همه آلام است، گفت: امروز باید متناسب با شرایط زمان نیازهای اجتماعی را در نظر گرفت و مضامین قرآنی را عرضه کرد. قرآن تنها گره‌گشای آلام فردین نیست و شفادهنده تمامی آلام اجتماعی نیز است. به همین دلیل سبک زندگی مهم و مورد تأکید مقام معظم رهبری است و باید بدان پرداخت.
قمی با بیان اینکه باید بیش از پیش برکات قرآن را در جامعه سایه‌گستر کرد، با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت قرآنیان در کشور تصریح کرد: باید در استان‌های مختلف کشور شورای اندیشه‌ورزی تشکیل شود تا از سرمایه‌های قرآنی در این استان‌ها بهره‌گیری شود و به این سرمایه‌ها بیفزائیم.
انتهای پیام

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

پربحث ترین ها

دوستان ما