کد خبر: 373168 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۰۹-۲۰:۲۴ ارسال توسط : |
0 بازدید
پ

به گزارش شفاف، انجمن سینماداران ایران (IRAN) در نامه ای به دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور کشور با تشریح مشکلات و خسارات وارده در پی شیوع کرونا و تعطیلی چندماهه سینماها، تقاضای بازگشایی طبق پروتکل‌های...

به گزارش شفاف، انجمن سینماداران ایران (IRAN) در نامه ای به دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور کشور با تشریح مشکلات و خسارات وارده در پی شیوع کرونا و تعطیلی چندماهه سینماها، تقاضای بازگشایی طبق پروتکل‌های بهداشتی و حمایت از فعالین این عرصه کردند.

 

متن این نامه بدین شرح می باشد:

«بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر حسن  روحانی

ریاست محترم جمهور

سلام علیکم

احتراما دید به شیوع ویروس منحوس کرونا در جهان، علی الخصوص در کشور عزیزمان ایران، و تعطیلی بسیاری از فعالیت‌ها و کسب‌و‌کارها از جمله صنایع بزرگ و کوچک و متوقف‌شدن فعالیت‌های فرهنگی و هنری، آسیب جدی‌ای بر پیکره‌ فعالیت‌های اقتصادی کشور وارد گردیده است. در این میان بیشترین آسیب و ضربه به حوزه فرهنگ و هنر وارد شد، واقعا چرا که از ابتدا نیز این حوزه مظلوم و محجور واقع شده و آن‌چنان که شایسته‌ این بخش است توجهی بدان نشده بود. و اما سینما و سینماداری که مقام معظم رهبری در مناسبت‌های مختلف نیز بر اهمیت آن به‌ عنوان هنری انسان‌ساز و ابزاری راهبردی تأکید داشته‌اند، آن‌چنان که ایشان کلید پیشرفت کشور را سینما اعلام نمودند، در وضعیت نابسامان‌تری قرار گرفته است. خانواده بزرگ سینماداری کشور که تکمیل‌کننده فرآیند عرضه فیلم و سینما (تولید و اکران) می‌باشد، گویی از ابتدا وجود خارجی نداشته و از 3 ماه گذشته تاکنون هیچ صحبتی در مورد وضعیت مبهم و اسفناک آن از سوی متولیان امر به میان نیامده و هیچ مساعدتی به ایشان نشده است.

قابل ذکر است دستور تعطیلی سینماها به علت تجمع مردم و احتمال شیوع ویروس، سریعتر از سایر مراکز فرهنگی، اقتصادی، دینی و اجتماعی صادر گردید. درحالی که داده‌های علمی و تحلیلی ستاد ملی کرونا از سهم تنها 0.09% سینماها در انتقال بالقوه کرونا خبر داده بود. اما برخلاف سایر صنوف، سینماها همچنان تعطیل ماند و تا امروز (today) ۹ تنها عزمی برای بازگشایی آن وجود نداشته، بلکه به دید می‌رسد دست‌های پنهانی برای به تعویق انداختن آن نیز در کار باشند. با توجه به تصویب پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی برای سینماها، و اعلام تاریخ‌های مختلف برای بازگشایی، اما متأسفانه هر بار این امر به تاریخ دیگری موکول شده و این بارقه‌ امید رو به خاموشی رفته است.

سینما , ویروس کرونا ,

جناب رئیس جمهور!

تاکنون بیش از 40% درآمد سالانه صنعت سینمای کشور از دست رفته است. بیش از 5 هزار شاغل به طور مستقیم و غیرمستقیم در سینماهای کشور در بلاتکلیفی بسر می‌برند و هیچ‌گونه آینده‌ روشنی در دوران رکود برای آنان متصور نیست. با توجه به توّرم و افزایش روزانه هزینه‌های زندگی در کشور، طبقه مذکور در تامین معیشت عادی زندگی دچار مشکل شده و چشم به حمایت‌های اساسی از مدیران ارشد کشور می دارند. تمام می‌دانیم در چرخه سالم اقتصاد سینما حیات فیلمسازی به اکران و بازگشت سرمایه است و با توجه به احتمالات علمی برای پایداری شرایط فعلی و نیاز به سازگاری، از دلسوزان این عرصه خواهشمندیم بکوشند تا چرخ این هنر بچرخد. در غیر این صورت تبعات اقتصادی این تعطیلی به زودی دامن کل فرهنگ را خواهد گرفت.

در دنیای امروز (today) ارزش و جایگاه سینما و سینماداری در جریان‌سازی فرهنگی، سبک زندگی و نشاط اجتماعی شهروندان بر کسی پوشیده نیست. متأسفانه تا امروز (today) با عدم عزم جدی جهت بازگشایی سینماهای کشور، روح ناامیدی، هرچه بیشتر از گذشته در کالبد نحیف این هنر – صنعت دمیده شده و آفتاب این حوزه‌ی فرهنگی رو به افول می‌باشد. از این رو از جنابعالی استدعا داریم با توجه به جایگاه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی که دارید، دستور فرمایید اقدامات شایسته جهت بازگشایی سینماهای کشور و حمایت و جبران خسارات هنگفت وارد شده صورت پذیرد تا غبار نشسته بر چهره این هنر هفتم در نزد مردمان این مرز و بوم زدوده شود.

و من الله التوفیق

انجمن سینماداران ایران»

سینما , ویروس کرونا ,

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top