خبرگزاری مهر: محمد قاسمی سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس در جلسه علنی امروز (today) مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور پرداخت.. وی خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم گفت: اصلاح ساختار...

کد خبر: 380753
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۵:۱۵
ارسال توسط :
بازدید: 18
کسری بودجه دولت در سال ۹۹ چقدر خواهد بود؟

خبرگزاری مهر: محمد قاسمی سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس در جلسه علنی امروز (today) مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور پرداخت.

وی خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم گفت: اصلاح ساختار بودجه‌ریزی امری ضروری است؛ اگر این کار را انجام ندهید، مجلس اقتداری نخواهد داشت، اقتدار در بودجه است و متأسفانه مجلس در بودجه هیچ‌کاره است.

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد: اگر اصلاح ساختار بودجه‌ریزی انجام نشود، مجلس یازدهم عملکرد متفاوتی از مجالس گذشته نخواهد داشت.

قاسمی با انتقاد از افزایش نرخ تورم، گفت: ما با تورم‌های ۲ رقمی متولد و پیر می‌شویم؛ این ویژگی برای کشور ما عادی است. نرخ تورم در ایران (IRAN) جزو بالاترین نرخ‌های تورم در جهان است.

۶۰ درصد از شاغلین کشور تحت پوشش بیمه نیستند

وی اضافه کرد: از سال ۹۴ تا ۹۸، ۳ میلیون نفر به جمعیت شاغلین کشور اضافه شده است، اما این اشتغال در بخش خرده‌فروشی، عمده‌فروشی و تعمیرات بوده که نشان‌دهنده عدم رشد اقتصادی است. ۶۰ درصد از شاغلین تحت پوشش بیمه نیستند.

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این موضوع از دیدگاه بخش خانوار دارای اهمیت زیادی است، زیرا به دلیل کاهش توان سرمایه‌گذاری، درآمد سرانه خانوار‌ها در حال کاهش است و قدرت خرید افراد نسبت به سال ۹۰ به ۱ سوم کاهش یافته است که خانواده‌های فقیر بیشتر تحت تأثیر قرار گرفته‌اند.

قاسمی اضافه کرد: از دیدگاه شاخص نابرابری، نابرابری در حال افزایش است، میان استان‌ها در خصوص نقشه فقر تفاوت زیادی وجود دارد. رتبه محیط کسب و کار به دلیل نامطلوب بودن ثبات اقتصادی، کارآیی بازار کالا و کسب و کار به شدت کاهش یافته است.

وی غیرقابل پیش‌بینی بودن سیاست‌های دولت، دشواری تأمین مالی از بانک‌ها و بی‌ثباتی قوانین کسب و کار را عمده‌ترین گلایه فعالان اقتصادی خواند و گفت: در مورد شاخص امنیت سرمایه‌گذاری، تبانی و اعمال نفوذ در معاملات، عدم عمل مسئولان ملی و محلی به وعده‌ها موجب کاهش امنیت سرمایه‌گذاری شده است.

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با انتقاد از گسترش هزینه‌های جاری دولت گفت: علت اصلی گسترش هزینه‌های جاری دولت، نابسامانی صندوق‌های بازنشستگی و فشاری است که تأمین مالی این صندوق‌ها به دولت وارد می‌کند. علاوه بر این تأمین منابع مالی طرح تحول سلامت نیز فشار زیادی به دولت وارد کرده است.

قاسمی با تأکید بر اینکه دولت اولین قربانی تورم است، گفت: فاصله بین درآمد‌ها و هزینه‌های دولت موجب گسترش کسری بودجه دولت است.

وی با بیان اینکه کسری بودجه دولت همیشه از منابع درآمدی غیرپایدار از قبیل درآمد‌های نفتی، فروش سهام شرکت‌های دولتی و فروش اوراق مشارکت تأمین شده است، اضافه کرد: در حال حاضر حدود ۵۰۰هزار میلیارد تومان بدهی دولت و ۵۲۵هزار میلیارد تومان بدهی شرکت‌های دولتی برآورد می‌شود. دارایی‌های دولت ۷هزار هزار میلیارد تومان است که عمده این دارایی‌ها غیرمولد است.

کسری بودجه ۱۸۵هزار میلیارد تومانی دولت در سال ۹۹

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت با کسری ۱۸۵هزار میلیارد تومانی در سال ۹۹ مواجه خواهد بود، اضافه کرد: ساختار مالیاتی کشور ما معیوب است. در کشور‌های توسعه‌یافته بار اصلی مالیات به مصرف و درآمد اشخاص است، اما در کشور ما بار اصلی مالیات بر عهده شرکت‌ها است. علاوه بر این، در کشور‌های توسعه‌یافته هر چه دهک درآمدی بالاتر باشد، مالیات بالاتری پرداخت کنند، اما در کشور ما بار مالیاتی برای تمام دهک‌های درآمدی یکسان است.

قاسمی نسبت به افزایش پایه پولی و نقدینگی هشدار داد و گفت: طی ۸ سال گذشته نقدینگی کشور ۶.۴ برابر شده است؛ این نقدینگی از طریق نرخ بالای سود در بانک‌ها محبوس شده بود، اما از سال ۹۶ وارد بازار ارز، طلا، خودرو و مسکن شد.

وی ادامه داد: در طول دهه ۹۰ وضعیت نامناسب نظام بانکی، موتور اصلی خلق نقدینگی بود، اما از سال گذشته افزایش بدهی دولت به طور مستقیم و خالص دارایی‌های خارجی دولت موجب خلق نقدینگی شده است.

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت‌های یازدهم و دوازدهم یکی از اهداف اصلی خود را خروج غیرتورمی از رکود قرار دادند، اما دلیل اصلی شکست دولت در تحقق این هدف، وضعیت نظام بانکی بود. تا زمانی که وضعیت نظام بانکی اصلاح نشود، مشکلات رفع نخواهد شد.

قاسمی با انتقاد از تمرکز اقتصاد کشور بر واردات گفت: متأسفانه به دلیل اصرار دولت در پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی، واردات کالا‌های اساسی رو به افزایش است.

وی تاکید کرد: بخش تولید وابستگی زیاد و انکارناپذیری به واردات دارد و این امر موجب می‌شود نوسانات بازار ارز خود را در بخش تولید نشان دهند.

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، مدیریت و تصمیم‌گیری اقتصادی را یکی از مشکلات اساسی خواند و گفت: در میان دستگاه‌های اقتصادی کشور، تشتت وظایف وجود دارد. روشن نیست در مورد نظام بازرگانی و نظام بانکی، چه کسی باید به مجلس پاسخگو باشد؟ مشخص نیست مسئولیت ثبات کوتاه مدت و بلندمدت اقتصاد با چه کسانی است؟ نگاه دولت و مجلس ۴ سال است و با نگاه‌های ۴ ساله، مسائل به صورت ریشه‌ای حل نمی‌شود، نگاه‌ها باید بلندمدت باشد.

قاسمی گفت: سردرگمی سیاست داخلی موجب سردرگمی سیاست خارجی و تحکیم نگاه‌های کوتاه‌مدت شده است. صد‌ها بار این گزارشات به دولت و مجالس داده شده، اما تا زمانی که مسیر توسعه جمهوری اسلامی مشخص نشده و میان سیاستمداران تفاهم نشود، مشکلات حل نخواهد شد.

وی اظهار داشت: در برخی موارد، قوانینی نویسندگی شده که مثل امام‌زاده به آن‌ها چسبیده‌ایم و این قوانین اشتباه را تغییر نمی‌دهیم.

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه قیمت‌گذاری انرژی امری تخصصی و کارشناسی است، گفت: قیمت‌گذاری انرژی را تبدیل به موضوع سیاسی کردیم که عالی‌ترین مقام کشور باید اظهارنظر کند این در حالی است که قیمت‌گذاری انرژی امری فنی است.

قاسمی با بیان اینکه بخش خصوصی باید به نظام بانکی و سیاسی دسترسی داشته باشد، اضافه کرد: با سخنرانی چیزی درست نمی‌شود. عناصری برای مدیریت اقتصادی لازم است. مگر می‌شود دولت به حساب‌های مردم دسترسی نداشته باشد؟ دولت‌ها باید در مسیر حرکت پول نظارت داشته باشند. باید سیاست توسعه صنعتی کشور روشن شود.

وی با ابراز تأسف از سردرگمی دیپلماسی اقتصادی به دلیل سردرگمی سیاست داخلی کشور گفت: ظرفیت‌های زیادی در کشور ما وجود دارد؛ ذخایر نفت و گاز، گردشگری و موقعیت جغرافیایی، اقتدار منطقه‌ای از ظرفیت‌های بسیار مهم است.

سرپرست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در تشریح راهکار‌های حل مشکلات اقتصادی گفت: باید اراده‌ای برای انجام اصلاحات ساختاری و تغییر نگاه‌ها به نگاه‌های میان مدت و بلند مدت و اجماع سیاستمداران ایجاد شود.

قاسمی، اصلاح نظام بانکی را امری ضروری خواند و گفت: ایجاد شفافیت و رقابت برای نظام مجوزدهی مشاغل، اصلاح نظام مالیاتی و تصویب قانون مالیات بر درآمد، از امور مهم است.

وی تصریح کرد: تحریم‌ها را باید به عنوان پدیده بلندمدت بپذیریم، اراده‌ای برای کاهش تحریم‌ها وجود ندارد، برنامه مشخصی برای مقابله با تحریم‌ها تا امروز (today) نداشته‌ایم. باید در مدیریت این موضوع تجدیدنظر شود.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=380753
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سیاسی
این سردار سپاه مغز متفکر عملیات کربلای ۵ بود +عکس
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۴:۴۸

باشگاه خبرنگاران: دفاع مقدس ملت ایران (IRAN) قسمتی از تاریخ ۲۵۰۰ ساله کشوری است که همیشه دشمنان و بدخواهانی داشته است. در این دفاع مقدس که به وسیله جنگی تحمیلی بر ملت ما تحمیل شد تمام مردم جانانه...

ارسال توسط : فردانیوز
«دنیای بی سامان» تمدن غرب و عرب را به چالش می‌کشد
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۴:۰۷

. به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،کتاب «دنیای بی سامان؛ زمانی که تمدن هایمان فرسوده می‌شوند» اثر امین معطوف با ترجمه عبدالحسین نیک گهر در نشر نی منتشر شد این کتاب از...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
انتصاب تازه در صداوسیما
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۳:۴۵

آفتاب‌‌نیوز : «حسن گروسی»، معاون حقوقی و امور مجلس صداوسیما، در حکمی سعید سلطانی را به عنوان مدیر (manager) کل امور مجلس صدا و سیما منصوب کرد.. در این حکم انتصاب موارد زیر به عنوان بخشی از وظایف...

ارسال توسط : آفتاب
حذف مطلوبیت تجاوز به خاک ایران (IRAN) با تقویت قدرت بازدارندگی
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۳:۳۵

امیر سرتیپ دوم خلبان بازنشسته حسین خلیلی، با اشاره به اینکه رویکرد سیاست خارجی رژیم آمریکا با روی کارآمدن رئیس‌جمهور جدید، گفت: رئیس جمهور تازه آمریکا در دوران انتخابات شعار بازگشت به برجام را داد،...

ارسال توسط : میزان آنلاین
متن کامل بیانیه نماینده سبزوار/ عنابستانی: سیلی زدنم به سرباز وظیفه ادعای کاملا دروغ و کذب است
۱۳۹۹/۱۱/۰۷-۰۱:۳۴

به گزارش ایسنا، علی اصغر عنابستانی در کانال رسمی تلگرامی خود بیانیه‌ای درخصوص برخوردش با مأمور راهور پلیس (police) منتشر کرد.. متن کامل بیانیه به شرح زیر است:. بسمه تعالیمردم عزیز...

ارسال توسط : الف