کد خبر: 411198 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۷-۱۹:۰۲ ارسال توسط : |
2 بازدید
پ

. خبرگزاری میزان - ۱ مذاکره‌کننده طالبان اعلام کرد که توافقنامه قطر و نیز توافق برای تبادل 5 هزار زندانی دولت افغانستان با یکهزار زندانی طالبان بین آمریکا و این گروه است.. این عضو مذاکره‌کننده طالبان...

طالبان: دولت کابل و اتحادیه اروپا حق دخالت در آزادی زندانیان را ندارند

خبرگزاری میزان - ۱ مذاکره‌کننده طالبان اعلام کرد که توافقنامه قطر و نیز توافق برای تبادل 5 هزار زندانی دولت افغانستان با یکهزار زندانی طالبان بین آمریکا و این گروه است.

این عضو مذاکره‌کننده طالبان که نامش فاش نشده به «دیلی تایمز» اضافه کرد: کابل و اتحادیه اروپا حق مداخله درباره آزادی زندانیان را ندارند.

وی با توجه به سوال پرسشی درباره زمان شروع مذاکرات بین‌الافغانی نیز اظهارداشت که زمان این گفت‌وگوها بستگی به آن دارد که آمریکا چه وقت روند آزادی زندانیان باقیمانده طالبان را تکمیل کند.

پیش از این «رویترز» نویسندگی بود که دیپلمات‌های غربی مقیم کابل بود با حمایت از موضع دولت افغانستان مبنی بر عدم آزادی زندانیان خطرناک طالبان می‌گویند که اگر تمام زندانیان این گروه آزاد شوند طالبان در مذاکرات بین‌الافغانی دست بالا را خواهد داشت.

از سوی دیگر وزیران خارجه اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی این اتحادیه در بیانیه‌ای مشترک خواستار کاهش خشونت‌ها بوسیله طالبان شده، سطح حملات این گروه را غیرقابل پذیرش خوانده و هشدار دادند که این حملات به روند صلح آسیب می‌زند.

براساس توافقنامه صلح آمریکا و طالبان در قطر باید 5 هزار زندانی طالبان طی 10 روز (day) پس از امضای توافقنامه در 10 اسفند آزاد می‌شدند اما «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در ابتدا با خودداری از آزادی زندانیان طالبان تصریح می‌کرد که دولت هیچ تعهدی برای آزادی این زندانیان ندارد.

با این حال، رئیس جمهور افغانستان پس از حضور مقامات آمریکایی در مراسم تحلیفش در 19 اسفند سال گذشته اعلام کرد که فرمان آزادی زندانیان طالبان را صادر خواهد کرد.

انتهای پیام/

تسنیم

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top