کد خبر: 411215 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۸-۱۱:۱۲ ارسال توسط : |
7 بازدید
پ

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی مستأجران، مدیر (manager) کل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به اینکه فعالیت‌های قرآنی این نهاد در دوره تازه...

ارتقاء جشنواره در راستای در راستای نقش‌آفرینی قرآن در زندگی دانشگاهیان / تلاش برای تشکیل شوراهای هم‌اندیشیحجت‌الاسلام والمسلمین مهدی مستأجران، مدیر (manager) کل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با ایکنا با اشاره به اینکه فعالیت‌های قرآنی این نهاد در دوره تازه مدیریتی گفت: در معاونت فرهنگی، اساس را بر ارتقای برنامه‌ها و فعالیت‌های قرآنی گذاشته‌ایم، البته مانند قبل، نگاه راهبری داشته و به دنبال تصدی‌گری نیستیم.

وی با اشاره به اینکه به دنبال بازنگری در چارت سازمانی می باشیم، گفت: ضمن اینکه فعالیت‌های قرآنی را در زوایای مختلف مدنظر خواهیم داشت، مباحثی همچون روخوانی، روان‌خوانی، حفظ، مفاهیم قرآن و پیاده‌سازی آموزه‌های قرآنی در زندگی دانشجویان و... را دنبال خواهیم کرد.

مستأجران با تأکید بر اینکه به دنبال این نیستیم که مباحث قرآنی در ۱ مجموعه، محدود شود، گفت: در مباحث مربوط به حوزه سلامت، قرآن و پژوهش نیز فعالیت‌ها را گسترش خواهیم داد.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه فعالیت‌هایی درباره سبک زندگی و زیست انسانی، بیان کرد: در همین رابطه، به زودی، شوراهای هم‌اندیشی‌ و هیئت‌های اندیشه‌ورزی شکل خواهد گرفت.

نقش‌آفرینی قرآن در زندگی دانشگاهیان

وی درباره فرایند نقش‌آفرینی قرآن در زندگی دانشگاهیان و قرآنی شدن زیست انسانی، اظهار کرد: برای این کار سندهایی از قبل به نگارش درآمده است، لذا پیگیر اجرایی شدن این اسناد می باشیم. در این زمینه و از سوی مجموعه‌های مختلف اسناد زیادی نگارش یافته است، اما مهم‌تر این است که بتوانیم اقدامات این اسناد را پیاده‌سازی نماییم. به عنوان مثال، اخیرأ ۱ سند به همت وزارت بهداشت در زمینه فعالیت‌های قرآنی با عنوان «سند راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت» نگارش یافته و نهاد نمایندگی نیز یکی از اضلاع آن است.

مستأجران در بخش دیگری از این گفت‌وگو با توجه به سوال این سوال که عمده فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها به جشنواره‌های قرآنی اختصاص یافته است، نهاد برای افزایش تنوع فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها برنامه‌ای دارد یا خیر،‌ گفت:‌ جشنواره‌ها در جایگاه خود دارای اهمیت است و به دنبال تقویت آن می باشیم، اما آنچه که مهم است کارآمدی بیشتر جشنواره‌ها است. هدف برگزاری جشنواره‌ این نبوده است که صرفاً دانشجویان علاقه‌مند به فنون و علوم قرآنی را مورد تشویق قرار دهد، بلکه مهم‌ترین هدف جشنواره‌ها این است که وضعیت موجود را ارتقا ببخشد و قرآن را از حاشیه به متن بیاورد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بیان کرد: اگر جشنواره توانست به این هدف و رسالت خود برسد، جشنواره مطلوبی خواهد بود. اما اگر صرفاً برگزاری صرف را دنبال کرد از هدف اولیه فاصله گرفته‌ است. لذا به دنبال این می باشیم که با ارتقا جشنواره‌های قرآنی آن فضایی که باعث آوردن قرآن در زندگی دانشگاهیان می‌شود، ایجاد نماییم.

وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود و با توجه به سوال سوالی در مورد کوچک‌تر شدن حوزه فعالیت‌های قرآنی نهاد در چارت سازمانی تازه و اضافه شدن بخش نماز به بخش قرآن و عترت گفت:‌ در دوره تازه بنا بر این شده است که بخش قرآنی ارتقا داده شود. در این زمینه جلسات کارشناسی متعددی برگزار شده است.

برگزاری منظم جلسات مشورتی

مستأجران در مورد جلسات شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها و تأخیرهای به وجود آمده در برگزاری آن، اضافه کرد: هفته گذشته جلسه مشورتی با حضور اعضا برگزار شد. علاوه بر دریافت نقطه نظرات، ۱ آسیب‌شناسی کلی از فعالیت‌ها صورت گرفت. در اینجا جا دارد از تمام همکارانی که در دبیرخانه زحمت کشیده‌اند، قدردانی کنم، قطعاً از فعالیت‌های خوبی که دوستان داشته‌اند استفاده خواهیم کرد. بنا داریم نشست‌ها را از این پس به صورت منظم برگزار نماییم. از این پس نگاه صرفاً جشنواره‌ای نیز به این نشست‌ها نخواهیم داشت و در همان سطحی که گفته شد با همفکری دوستان که از باتجربه‌های حوزه فعالیت‌های قرآنی می باشند، برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در مورد فعالیت‌های قرآنی در این وضعیت شیوع ویروس کرونا و برنامه‌های نهاد،‌ گفت: در اولین جلسات دور جدید، این موضوع نیز مطرح شد. تمام مجموعه‌ها نسبت به این وضعیت ابهام داشتند و ما نیز دارای چنین وضعیتی بودیم. تناسب با سناریوهایی که بخش آموزشی در دانشگاه‌ها برای شروع فعالیت دارد ما نیز سناریو برای برگزاری جشنواره‌ها در دید خواهیم داشت تا آن مقداری که بتوان مجازی برگزار شود، مجازی و آن مقدار هم که امکان برگزاری حضوری دارد را به این نحو اجرا خواهیم کرد. به هر ترتیب راه‌حل‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد و دبیرخانه با همفکری دوستان پیگیر آن خواهد بود.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top