کد خبر: 411226 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۶-۱۶:۴۱ ارسال توسط : |
13 بازدید
پ

یک بُعد دیگر به فناوری واقعیت مجازی اضافه کرده شده است، واقعا چرا که اکنون به لطف تلاش دانشمندان دانشگاه شیکاگو ۱ سیستم واقعیت مجازی(VR) با هک کردن بینی کاربر، وی را به احساس گرما یا سرما...

واقعیت مجازی احساس سرما و گرمایک بُعد دیگر به فناوری واقعیت مجازی اضافه کرده شده است، واقعا چرا که اکنون به لطف تلاش دانشمندان دانشگاه شیکاگو ۱ سیستم واقعیت مجازی(VR) با هک کردن بینی کاربر، وی را به احساس گرما یا سرما وامی‌دارد، واقعا چرا که بوها در چگونگی احساس دما بوسیله بدن ما نقش می دارند.

به گزارش ایسنا و با نقل قول از آی‌ای،سیستم‌های واقعیت مجازی(VR) هر روزه بیشتر و بیشتر به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل می‌شوند و کاری که می‌توانند انجام دهند، بسیار چشمگیر است. آنها به شما اجازه می‌دهند دنیای مجازی را به صورت بصری تجربه نمایید و آنچه را که اتفاق می‌افتد، لمس و احساس کنید.

اکنون تیمی از محققان دانشگاه شیکاگو بُعد دیگری به سیستم‌های VR اضافه کرده‌اند و آن القای دما است.

این تیم راهی پیدا کرده است که کاربر بتواند تغییرات دما را از گرما به سرما و بالعکس از طریق حس بویایی تجربه کند.

در واقع از ترکیب احساسات مختلف صحبت می‌کنیم و می‌توان اعلام کرد که فناوری واقعیت مجازی بدین ترتیب وارد ۱ مرحله تازه شده است.

این سیستم واقعیت مجازی تازه که بوسیله محققان دانشگاه شیکاگو ساخته شده، کم مصرف و تحسین برانگیز است.

این تیم برای القای احساس درجه حرارت گرم و سرد که بتوان تنها با تنفس آن را احساس کرد، روشی را برای هک کردن بینی پیدا کرده‌اند.

آنها برای دستیابی به این مهم، از مواد شیمیایی خاص برای دسترسی به "عصب ۳ قلو" در بینی استفاده کنند که مغز را به صورت متصل می‌کند. به عنوان مثال، وقتی بوی نعناع را حس می‌کنیم، احساس می‌کنیم که قسمت خاصی از صورت ما خنک می‌شود. این به دلیل منتول موجود در نعناع است که ۱ گیرنده را در عصب ۳ قلوی ما تحریک می‌کند و برعکس آن را می‌توان در مورد فلفل‌های تند گفت.

واقعیت مجازی حس گرما و سرما

اکنون آنچه که محققان انجام می‌دهند این است که یکی از این بوها را به ماده شیمیایی تبدیل کردند و سپس آن را به سمت بینی هدایت کنند. این کار می‌تواند احساس تغییر دما را در کاربر ایجاد کند.

ترفند این است که کاربر به هیچ وجه بو را استشمام نکند، بلکه تنها تغییر دما را حس کند.

"جاس بروکس" نویسنده مسئول این مطالعه گفت: احساس دما تا حد زیادی در صورت انجام می‌شود و قطعاً به تنفس گره خورده است. من در آزمایش این سیستم بوی چیزی را حس نکردم، اما احساس کردم دما در حال افزایش است و احساس می‌کردم که انگار صورتم مدتی تحت تابش نور خورشید گرم می‌شود.

محققان می‌گویند ایجاد احساس سرما سخت‌تر بود، اما با استفاده از "اوکالیپتول"-یک ترکیب شیمیایی- موفق شدند این کار را ممکن کنند.

"بروکس" گفت: هر ۲ احساس گرما و سرما که در واقعیت مجازی توانستیم از آن استفاده نماییم به طرز حیرت انگیزی باورپذیر و طبیعی بودند، اما قاعدتا به شدت احساس گرما و سرما از طریق تماس هوا با پوست نیست.

این تیم ۱ سیستم تحویل بو را به ۱ هدست واقعیت مجازی اضافه کرد. وزن این سیستم همراه باتری‌هایش کمی بیش از ۱۰۰ گرم است. این سیستم تنها ۰.۲۵ وات انرژی مصرف می‌کند. ۳ شیشه کوچک ۱ میلی لیتری حاوی مواد شیمیایی مایع مذکور، می‌توانند تا ۶ ساعت تغییر دما را به کاربر القا کنند و دستگاه می‌تواند هر ۶ ثانیه ۱ بار این بوها را به بینی کاربر بفرستد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top