کد خبر: 412655 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۱-۱۳:۵۰ ارسال توسط : |
0 بازدید
پ

به گزارش گروه بین الملل فردا، نشریه آمریکایی فارین پالیسی شکست اخیر واشنگتن در شورای امنیت را نماد انزوای کاخ سفید در نظام بین الملل دانسته و تاکید کرده است که بازیگران بین المللی دیگر احترامی برای...

به گزارش گروه بین الملل فردا، نشریه آمریکایی فارین پالیسی شکست اخیر واشنگتن در شورای امنیت را نماد انزوای کاخ سفید در نظام بین الملل دانسته و تاکید کرده است که بازیگران بین المللی دیگر احترامی برای آمریکا قائل نیستند. با این حال سوال اصلی اینجاست که کاخ سفید قصد دارد چه اقدامی را در مواجهه با وضعیت موجود صورت دهد؟ آیا کاخ سفید به طور کلی از ایده "تمدید تحریم تسلیحاتی ایران" عقب نشینی خواهد کرد؟ آیا احتمال طرح مجدد این مسئله در شورای امنیت سازمان ملل متحد وجود ندارد؟! پاسخ این سوال منفی نیست!

بازی آمریکا با مهره اروپا

هفته گذشته، مقامات اروپایی پس از تصویب قطعنامه ضد ایرانی و سیاسی علیه ایران (IRAN) در آژانس بین المللی انرژی اتمی، در بیانیه ای اعلام کردند که خواستار تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران (IRAN) تا سال 2023 می باشند. به عبارت بهتر، تروییکای اروپایی مدعی است که ایران (IRAN) به جای گزینه های "تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی " و "بازگشت تمام جانبه تحریمهای چندجانبه در شورای امنیت"، گزینه سبک تر! یعنی "تمدید محدود تحریمهای تسلیحاتی تا سال 2023" را بپذیرد. با این حال به دید می رسد مقامات اروپایی این بار هم بازی ناشیانه ای را در زمین واشنگتن طراحی کرده اند. واقعیت امر این است که بر خلاف ادعای اروپاییان، گزینه چهارمی نیز در این خصوص وجود دارد : عمل کردن کامل و تمام جانبه بازیگران باقیمانده در برجام به تعهدات مندرج در توافق هسته ای و قطعنامه 2231 شورای امنیت ! به عبارت بهتر، مقامات اروپایی در حال حذف گزینه "لغو تحریم تسلیحاتی ایران" و تبدیل آن به گزینه ای جایگزین به نام " تمدید محدود تحریمهای تسلیحاتی" کشورمان می باشند.

آیا اروپا پیش نویس تحریم محدود تسلیحاتی ایران (IRAN) را ارائه می کند؟

به دید می رسد مقامات اروپایی در صدد ارائه پیش نویس قطعنامه تمدید موقت تحریم تسلیحاتی ایران (IRAN) در شورای امنیت سازمان ملل متحد می باشند. ۳ کشور آلمان، انگلیس و فرانسه ، خصوصا ۲ کشور غربی عضو دائم شورای امنیت( انگلیس و فرانسه)معتقدند که می توانند در این خصوص با ۲ عضو دائمی دیگر شورای امنیت یعنی چین و روسیه نیز وارد مذاکره شوند. این رایزنی ها، در بیانیه اخیر صادر شده بوسیله ۳ کشور اروپایی در برلین نیز پیش بینی و گنجانده شده است :
" ما ۳ کشور اروپایی به انجام کامل قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام متعهد می باشیم. البته ما معتقدیم که رفع تحریم تسلیحاتی ایران (IRAN) بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ در ماه اکتبر، تاثیرات بزرگی بر امنیت و ثبات منطقه ای داشته باشد! ما خواستار آن می باشیم که تحریم های اتحادیه اروپا در حوزه صادرات تسلیحات متعارف و تکنولوژی موشکی به ایران، تا سال ۲۰۲۳ میلادی سر جای خود باقی بماند. ما می خواهیم این موضوع را با هماهنگی نزدیک با روسیه و چین به عنوان اعضای موجود برجام و سایر اعضای شورای امنیت و سایر عناصر کلیدی مورد بحث قرار دهیم."

زمینه سازی اروپا برای تمدید تحریمهای تسلیحاتی ایران (IRAN)

اکثریت قریب به اتفاق تحلیلگران حوزه روابط بیین الملل معتقدند که تلاش تروییکای اروپایی برای صدور قطعنامه ضد ایرانی در آژانس، مقدمه و پیش درآمدی برای اعلام تصمیم مشترک بازیگران اروپایی مبنی بر تمدید موقت تحریم تسلیحاتی ایران (IRAN) و ممانعت از انقضای آن ( وفق سند برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد) بوده است. از این رو به دید می رسد طی روزهای آتی، آمریکا خود را در ظاهر ماجرا دخیل نکند و تنظیم پیش نویس مربوط به تمدید موقت تحریم تسلیحاتی ایران (IRAN) با به بازیگران اروپایی واگذار کند. با این حال در پشت پرده، واشنگتن از این ایده اروپاییان حمایت کرده است.

ادعایی که مضحکانه است!

ادعای مقامات اروپایی مبنی بر پایبندی کامل به توافق هسته ای و قطعنامه 2231 شورای امنیت، ۹ تنها با رفتار بازیگران اروپایی طی ۲ سال اخیر ( پس از خروج ترامپ از برجام ) انطباق ندارد، بلکه با اصرار ۳ کشور آلمان، انگلیس و فرانسه مبنی بر تمدید موقت تحریم تسلیحاتی ایران (IRAN) نیز در تعارض است. نکته جالب توجه اینکه ۳ کشور اروپایی دخیل در برجام پس از عهد شکنی آشکار خود در قبال تحریمهای تسلیحاتی کشورمان، اعلام کرده اند که "کماکان "! نسبت به توافق هسته ای با ایران (IRAN) پایبند می باشند.

اصرار اروپا بر تمدید موقت تحریم تسلیحاتی ایران، نقطه آشکارساز هم پیمانی استراتژیک و تاکتیکی واشنگتن و تروییکای اروپایی در تقابل با کشورمان محسوب می شود. استراتژی مشترک آمریکایی- اروپایی "اعمال فشار حداکثری با ایران (IRAN) " معطوف به ۱ هدف اصلی ، یعنی "مهار تمام جانبه ایران (IRAN) قدر تمند" صورت می گیرد. بنابراین، در تحلیل رفتارهای ضد ایرانی اخیر تروییکای اروپایی و به طور کلی اتحادیه اروپا، باید این هم پوشانی استراتژیک را مدنظر قرار داد. این هم پوشانی، در روزها و ماههای نخست خروج آمریکا از برجام، چندان محسوس نبود. از این رو برخی تصور می کردند تروییکای اروپایی مخالف اعمال استراتژی فشار حداکثری علیه ایران (IRAN) بوده و با واشنگتن بر سر کلیت این روند اختلاف می دارند. اما گذشت زمان نشان داد که هم پوشانی استراتژیک آمریکا و ۳ کشور اروپایی، واقعیتی غیر قابل انکار است!

عملیات فریب اتحادیه اروپا

به دید می رسد طی روزهای آینده، مقامات اروپایی عملیات فریب خود در قبال تمدید وقت تحریم تسلیحاتی ایران (IRAN) را اجرا کنند. این عملیات، از هفته ها قبل طراحی شده و هدف از آن، عادی سازی گزینه "تمدید موقت تحریم تسلیحاتی ایران" می باشد! در این عملیات فریب، بازیگران اروپایی تلاش می کنند تا "تمدید ۳ ساله تحریمهای تسلیحاتی ایران" را تنها راهکار ممکن برای حفظ توافق هسته ای و و ممانعت از ارجاع پرونده ایران (IRAN) به شورای امنیت سازمان ملل تلقی کنند و در نهایت، خود را در نزد افکار عمومی دنیا به عنوان "ناجی توافق هسته ای " معرفی نمایند! بدیهی است که اصلی ترین وظیفه دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان، پرده برداری از این بازی تبلیغاتی و هشدار بر روی هر گونه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران (IRAN) ( اعم از نامحدود یا موقت) خواهد بود.وظیفه ای که عدول از آن، می تواند در آینده هزینه های زیادی برای کشورمان در عرصه سیاست خارجی داشته باشد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top