کد خبر: 412673 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۱-۱۳:۴۶ ارسال توسط : |
0 بازدید
پ

آفتاب‌‌نیوز : «غلامحسین دهقانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران (IRAN) در اتحادیه اروپا و بلژیک، به نمایندگی از کشورمان ضمن حضور در کنفرانس چهارم بروکسل برای آینده سوریه و منطقه در سخنرانی خود در واکنشی...

آفتاب‌‌نیوز :

«غلامحسین دهقانی» سفیر جمهوری اسلامی ایران (IRAN) در اتحادیه اروپا و بلژیک، به نمایندگی از کشورمان ضمن حضور در کنفرانس چهارم بروکسل برای آینده سوریه و منطقه در سخنرانی خود در واکنشی قاطع به سخنان وزیر خارجه عربستان سعودی تاکید کرد: «وزیر خارجه عربستان سعودی که حکومت متبوعش بانک مرکزی تروریسم و بانی اصلی افراط گرایی در منطقه و ورای آن است، در تلاش برای فرار از اتهاماتی که که به خاطر جنایات این کشور در سوریه با آن روبروست، به اتهام‌زنی علیه ایران (IRAN) روی آورده است».

دهقانی در ادامه اضافه کرد: «همه می‌دانند که در ۱ دهه گذشته ایران (IRAN) در خط اول جبهه مبارزه (fight) با داعش و تروریسم تکفیری در سوریه و منطقه قرار دارد.»

سفیر ایران (IRAN) در اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه شیوع کرونا اظهار داشت: جامعه بین‌المللی مسئولیتی مضاعف در برابر مردم سوریه دارد.

وی اضافه کرد: «جمهوری اسلامی ایران (IRAN) از تمام تدابیری که برای کاهش آلام و رنج مردم سوریه اتخاذ شده ، استقبال می‌کند. همچنان که ایران (IRAN) از درخواست دبیرکل ملل متحد برای آتش بس جهانی به طور عام، و به ویژه توقف درگیری‌ها در سوریه استقبال و از آن حمایت می‌کند.»

دهقانی با اشاره به اینکه تلاش‌های ایران (IRAN) در ۱ دهه گذشته در این راستا اضافه کرد: «جمهوری اسلامی ایران (IRAN) به ویژه در دوران گسترش کرونا تلاش کرده است به نیازهای بشردوستانه مردم سوریه رسیدگی و از مصائب آنها بکاهد و این کار را ادامه خواهد داد.»

دهقانی با تقبیح تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا از جمله علیه سوریه و تمدید این تحریم‌ها تاکید کرد این تحریم‌ها روند مبارزه (fight) با کرونا را دشوارتر کرده و فشار اصلی آن را مردم عادی تحمل کنند.

دهقانی مشخصا به اعمال قانون تحریمی سزار علیه سوریه اشاره کرد و آن را خلاف حقوق بین‌الملل و اصول بنیادین اخلاقی و انسانی توصیف کرد و افزد: تنها نتیجه این تحریم‌ها وخامت بیش از پیش رنج و مصیبت مردم سوریه است.

سفیر ایران (IRAN) در اتحادیه اروپا متذکر شد: «ما بر این باوریم که تحمیل چنین تحریم‌هایی در حکم مبادرت به تروریسم اقتصادی است که زندگی بسیار از انسان‌های بیگناه را به تباهی می‌کشاند.»

دهقانی در ادامه سخنان خود به کمک‌های جهانی برای بازسازی سوریه اشاره کرد و گفت: این نوع کمک‌ها نباید دستمایه‌ای برای اخذ امتیازات سیاسی باشد و جامعه جهانی می‌بایست حداقل‌های ضروری مربوط به بازسازی و بازگشت امن آوارگان سوری به موطن خود را فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه نقش جمهوری اسلامی ایران (IRAN) به عنوان یکی از اعضای روند آستانه و تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران (IRAN) برای پایان دادن به درگیری نظامی در سوریه اضافه کرد: «ایران همواره برای توقف عملیات نظامی و نیل به راه‌حلی سیاسی کوشیده و به تشکیل کمیته قانون اساسی به عنوان مبنایی برای گفت‌وگوهای سوری-سوری کمک کرده است.

دهقانی سخنرانی خود را با اشاره به اینکه این نکته خاتمه بخشید که «هرگونه موفقیت در روند سیاسی منوط به احترام برای حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و خروج نیروهای خارجی است که به صورت غیرقانونی در این کشور حضور می دارند.»

«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی، دیروز (سه‌شنبه) در اظهاراتی ایران (IRAN) را خطری بزرگ علیه آینده سوریه و هویت این کشور برشمرد و عنوان کرد: «ایران پروژه‌ای منطقه‌ای و خطرناک برای سیطره دارد که از طریق شبه‌نظامیان فرقه‌گرا و جنگ‌های داخلی اجرایی می‌شود».

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top