کد خبر: 446306 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۷-۱۵:۳۲ ارسال توسط : |
5 بازدید
پ

عصرایران؛ مجله تصويري سلاح- هواگرد آب نشينAG600  محصولي است كه بوسیله شرکت صنعت هوانوردی چین (شركت هواپيمايي و دفاعي دولتي چين و به اختصار AVIC) توليد شده و توانسته نخستين پرواز آزمايشي خود از سطح...

عصرایران؛ مجله تصويري سلاح- هواگرد آب نشينAG600  محصولي است كه بوسیله شرکت صنعت هوانوردی چین (شركت هواپيمايي و دفاعي دولتي چين و به اختصار AVIC) توليد شده و توانسته نخستين پرواز آزمايشي خود از سطح آب را با موفقيت به سرانجام برساند.

 اين هواپيما جديدترين و همچنين يكي از بزرگترين هواگردهاي آب نشين دنيا محسوب مي شود و قابليت برخاست از سطح آب، علاوه بر فرود را در اختيار دارد. AG600 كه Kunlong نيز ناميده مي شود، به عنوان هواپيماي آتش نشان و بازيابي و نجات مورد استفاده قرار خواهد گرفت اما بدون شك كاربردهاي نظامي منحصر به فرد هم خواهد داشت.

 هواگرد آب نشينAG600 

 AG600 يك هواپيماي آبي خاكي غول پيكر است كه با تجهيز به ۴ موتور توربوپراپ WJ-6 از جمله بزرگترين قايق هاي پرنده به شمار مي رود. طبق گزارشات به دست آمده بیشینه وزن برخاست اين محصول 53.5 تن برآورد شده است.

 با وجود آن كه رسانه هاي دولتي چين اشاره اي به اين مسئله نكرده اند، هواگرد آب نشينAG600  با كاربردهاي نظامي ويژه اي همراه خواهد شد. مقامات چيني معتقد می باشند كه اين قايق پرنده براي خدمت رساني به پايگاه هاي نظامي در جزاير درياي جنوبي چين و همينطور نجات جان خلبانان هواپيماهاي سرنگون شده در شرايط جنگي بسيار مفيد خواهد بود.

بزرگترين هواگرد آب نشين جهان از چین پرواز می کند(+تصاویر)

با توجه به گزارشي از شین‌هوآ، AG600 اولين پرواز از سطح آب را در تاريخ 26 ام ژوئيه انجام داده و اين عمليات تقريبا 31 دقيقه طول كشيده است. گفتني است اين هواگرد آب نشين كه بخش بسيار مهمي از پيشرفت هاي نظامي چين در امر حمل و نقل هوايي به شمار مي رود، نخستين بار در سال 2017 به دنيا معرفي شد.

همچنين گفته مي شود كه محصول مذكور بزرگترين هواگرد آب نشين جهان است و اندازه اي مشابه يك بوئينگ 737 دارد. از دید ابعاد AG600 معادل 36.9 متر طول داشته و عرض بال آن به 38.8 متر مي رسد.

 لازم به ذكر است كه چنين هواپيماي متمايزي قادر به جا به جايي حداكثر 50 مسافر تا مسافت 4500 كيلومتري خواهد بود. تاكنون چندين بار به نقش آتش نشاني Kunlong اشاره شده و ادعا مي شود كه هواپيما مي تواند در مدت محدود 20 ثانيه، 12 تن آب جمع آوري كند.

با وجود تمامي اين اخبار، متخصصين سياسي و نظامي اطمينان می دارند كه AG600 نهايتا به دست ارتش آزادی‌بخش خلق خواهد افتاد. اين محصول اهميت زيادي براي ارتش چين دارد. تنها كافيست يك هواپيماي آب نشين با ويژگي هاي نسبتا قوي را تصور كنيد كه توانايي ايجاد خطوط ارتباطي موثر ميان پايگاه هاي نظامي دور افتاده در جزاير دريايي جنوبي چين را خواهد داشت.

از طرفي ديگر توانايي برخاست از و فرود بر سطح آب مي تواند ارتش آزادي بخش خلق را قادر به تامين نظامي مناطق استراتژيك مانند تپه دريايي Mischief كند. از جمله ديگر وظايف نظامي محتمل براي AG600 مي توان به نجات خلبانان بر فراز دريا، اسكورت كاروان، شناسايي و جنگ ضد زيردريايي اشاره كرد.

بزرگترين هواگرد آب نشين جهان از چین پرواز می کند(+تصاویر)

در حالت پايه هواپيماي آب نشين نام برده غير مسلح است اما در صورت استفاده براي مقاصد نظامي مي تواند به تعداد محدودي از سنسورها و تسليحات ضروري مجهز شود. براي مثال در نقش جنگ ضد زيردريايي امكان محاسبه عمق استقرار زيردريايي دشمن و به دنبال آن شليك موشک يا پرتاب مين هاي دريايي (با قابليت اتصال به بدنه كشتي يا زيردريايي) به منظور تكميل عمليات منهدم سازي وجود خواهد داشت.

هواپيماهاي آب نشين نظامي در زمان جنگ جهاني دوم به طور گسترده بوسیله تمام قدرت هاي اصلي مورد استفاده قرار گرفتند اما به تدريج و طي جنگ سرد به فراموشي سپرده شدند.

بزرگترين هواگرد آب نشين جهان از چین پرواز می کند(+تصاویر)

 پيش از اينAG600  را با نام ديگري يعني TA-600 مي شناختند و قبل تر از آن نيز اژدها 600. پس از گذشت يك بازه زماني 5 ساله از مراحل توسعه اوليه، هواپيماي آب نشين مورد دید در اوت سال 2014 آماده توليد شد و قرار بود نخستين پرواز خود را در سال 2015 به سرانجام برساند.

با اين حال روند سرهم سازي تا اكتبر 2015 به طول انجاميد و اولين پروتوتايپ در تاريخ 23 ژوئيه سال 2016 به نمايش درآمد. پرواز آزمايشي اول هم به 24 دسامبر سال 2017 موكول شد. به دید مي رسد كه بر اساس برنامه ريزي هاي صورت گرفته، ارسال محصول تكميل شده از سال 2022 شروع شود. همچنين قرار است انواع ديگري از اين هواپيما براي نظارت دريايي، اكتشاف منابع و ترابري مسافر و بار توسعه يابد. AG600 يكي از ۳ پروژه هوايي بزرگ تصويب شده بوسیله دولت چين محسوب مي شود.

مشخصات هواگرد آب نشينAG600 

- محل توليد: چين

- گروه طراحي: AVIC

- وضعيت: تحت عمليات توسعه

- ظرفيت: 50 نفر و يا 12 تن آب

- طول: 36.9 متر

- عرض بال: 38.8 متر

- ارتفاع: 12.1 متر

- بيشينه وزن برخاست: 53500 كيلوگرم

- موتور هواگرد: 4 موتور توربوپراپ WJ-6

- پروانه ها: 6 تيغه

- حداكثر سرعت: 560 كيلومتر بر ساعت

- برد: 4500 كيلومتر

- مقاومت: 12 ساعت

- سقف پرواز: 6000 متر

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

بزرگترين هواگرد آب نشين جهان از چین پرواز می کند(+تصاویر)

بزرگترين هواگرد آب نشين جهان از چین پرواز می کند(+تصاویر)

بزرگترين هواگرد آب نشين جهان از چین پرواز می کند(+تصاویر)

بزرگترين هواگرد آب نشين جهان از چین پرواز می کند(+تصاویر)

بیشتر بخوانید:

*خودروهای جنگی تایپ 05 چین(+تصاویر)

*بررسی 5 سلاح مهم چینی ها (+تصاویر)

*سلاح چینی با دوربین خلاقانه! (تصاویر)

*از مسلسل بازنشسته روس تا تفنگ لیزری چینی! (+تصاویر)

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top