کد خبر: 486807 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۷-۰۸:۴۱ ارسال توسط : |
5 بازدید
پ

. مدرسه تلویزیونی ایران، از 16 شهریورماه، کار خود را در شبکه‌های مختلف سیما ازجمله شبکه‌های چهار، آموزش، قرآن و معارف سیما با برنامه‌های آموزشی در ۲ نوبت صبح و عصر، تدریس دروس مقاطع ابتدایی و متوسطه...

حذف بخش تدریس آموزش قرآن دوره متوسطه از جدول پخش برنامه‌های سیما

مدرسه تلویزیونی ایران، از 16 شهریورماه، کار خود را در شبکه‌های مختلف سیما ازجمله شبکه‌های چهار، آموزش، قرآن و معارف سیما با برنامه‌های آموزشی در ۲ نوبت صبح و عصر، تدریس دروس مقاطع ابتدایی و متوسطه و نیز دروس رشته‌های علوم و معارف اسلامی شروع کرده است.

یکی از نکاتی که با بررسی و مرور جدول پخش برنامه‌های ارائه شده در شبکه‌های مختلف مشهود است، نبود بخش تدریس آموزش قرآن و پیام‌های آسمانی دوره متوسطه اول است که در جدول پخش هیچ‌کدام از شبکه‌های آموزش، ۴ و به ویژه شبکه قرآن و معارف سیما دیده نمی‌شود‌.

شبکه قرآن این موضوع را مربوط به شبکه آموزش و شبکه آموزش نیز مربوط به شبکه قرآن می‌داند، این در حالی است که سال تحصیلی تازه شروع شده است.

توجه به این نکته مهم است که شرایط فعلی کرونایی، بعضی از دروس، چندان نیازی به برنامه تلویزیونی ندارند و حتی اگر در طول ماه نیز ۱ بار برای رفع اشکال پخش شوند، کافی است. برعکس بعضی از دروس مهارتی، که باید هر هفته به روی آنتن شبکه‌های سیما بروند، هر ۲ یا ۳ هفته ۱ بار پخش می‌شوند. اما وقتی به درس آموزش قرآن می‌رسیم، مشاهده می‌کنیم که یا هیچ برنامه‌ای در این رابطه پخش نمی‌شود و یا ممکن است هر ۲ یا ۳ هفته یک‌ بار برنامه‌ای در این رابطه در جدول پخش برنامه‌های شبکه‌های سیما قرار گیرد.

برای مثال شبکه قرآن سیما هم‌اکنون دروس رشته معارف اسلامی که حدود 15 هزار دانش‌آموز دارد، به خوبی پوشش می‌دهد و حدود ۲۰ عنوان درسی مانند تاریخ اسلام، معارف و ... را در جدول پخش خود گنجانده که این تعداد عنوان نیز برای تقریباً 18 تا 19 هزار دانش‌آموز در دید گرفته شده است، اما درس آموزش قرآن متوسطه اول که بیش از ۴ و نیم میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور مخاطب آن می باشند، در جدول پخش شبکه‌ها نیست!

حذف دروس قرآن مقطع متوسطه در جدول پخش سیما

از سویی تلاقی برنامه‌های شبکه آموزش دوره ابتدایی با برنامه درس قرآن در شبکه قرآن، باعث شده تا دانش‌آموزان عملاً امکان یادگیری قرآن را نیابند. بسیاری از این مشکلات، تنها به دلیل بی‌برنامگی و انجام کارهای سلیقه‌ای به وجود می‌آید.

جای سؤال است که واقعا چرا این شبکه‌ها با وجود مخاطب چندین میلیونی، بخش تدریس آموزش قرآن در مقطع متوسطه را مد دید قرار نداده و یا برنامه‌های ۱ دوره و پایه تحصیلی این تمام تلاقی دارد؟ و در مقابل به دروسی می‌پردازند که شاید تنها چند هزار نفر مخاطب داشته باشد.

مسئولان این موضوع، از وزارت آموزش و پروش گرفته تا رسانه ملی و شبکه‌هایی که به تدریس دروس آموزشی می‌پردازند به ویژه شبکه آموزش سیما باید پاسخگوی این مسئله باشند تا مشخص شود که واقعا چرا دروس آموزش قرآن و پیام‌های آسمان دوره متوسطه در جدول پخش این شبکه‌ها نیست؟

متأسفانه به درس قرآن با چهارونیم میلیون دانش‌آموز توجه نشده و به برخی از رشته‌ها و دروسی که شاید بیش از بیست هزار مخاطب در سراسر کشور نداشته باشد، پرداخته شده است.

موضوع شیوه‌های تدریس و آموزش معلمان و مطابقت آن با روش‌های نوین تربیت و یادگیری در این مجموعه فیلم‌های در حال پخش، از موضوعات دیگری است که به فرصت دیگری نیاز دارد.

یادداشت از مجتبی افشار

جدول پخش برنامه‌های دروس قرآن شبکه قرآن و معارف سیما

نبود دروس قرآن مقطع متوسطه در جدول پخش سیما

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top