کد خبر: 487010 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۷-۰۹:۳۶ ارسال توسط : |
5 بازدید
پ

خبرگزاری مهر: محمد اسلامی در مراسم معارفه نماینده جدید، ولی خوب فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، این بنیاد را یکی از دستاورد‌های انقلاب که مزین به فرمان حضرت امام (ره) است، دانست و گفت: بنیاد مسکن...

خبرگزاری مهر: محمد اسلامی در مراسم معارفه نماینده جدید، ولی خوب فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، این بنیاد را یکی از دستاورد‌های انقلاب که مزین به فرمان حضرت امام (ره) است، دانست و گفت: بنیاد مسکن واقعاً خاکریز اول حوادث طبیعی و بازسازی پس از آن است که با طمأنینه و ضوابط دقیق وارد صحنه بازسازی می‌شود. رکوردی را که در این سال‌ها در حوزه بازسازی به ثبت رسانده، قابل مقایسه با قبل از آن نیست.

وی ادامه داد: ما در بحث حاشیه‌نشینی که ۱ دغدغه بزرگ است و متأسفانه در چند سال گذشته مجدداً زنده شده، از بنیاد مسکن خواستیم که ورود کند؛ مصادیق آن، رفع حاشیه‌نشینی استان‌های خراسان‌رضوی، سیستان و بلوچستان و خوزستان است که بنیاد به این استان‌ها ورود کرده است؛ امیدواریم حاشیه‌نشینی را ۳ ساله جمع نماییم.

وزیر راه و شهرسازی به موضوع ساخت مسکن اشاره کرد و گفت: در دوره‌ای که وارد وزارت راه و شهرسازی شدم، با دیدگاه‌های سیاستی مختلف در بخش مسکن مواجه شدم؛ ۱ سیاست مبتنی بر مسائل آماری بود و با مقایسه آمار نفوس و مسکن می‌گفت که دولت نباید در ساخت‌وساز مداخله کند. این دیدگاه مباحثی را هم درباره مسکن مهر مطرح می‌کرد و خط اعتباری آن را تورم‌زا می‌دانست.

اسلامی یادآور شد: دیدگاه سیاستی دیگر این بود که از سوی دیگر، شاهد بودیم که ساخت‌وساز کاهش یافته و به ۳۰۰ هزار واحد در سال رسیده است درحالی‌که سالانه ۷۰۰ هزار واحد ساخت مسکن تازه نیاز داشتیم و عمده متقاضیان این ۴۰۰ هزار واحد کسری مسکن که داشتیم، اقشاری بودند که قدرت خرید مسکن نداشتند بنابراین به این نتیجه رسیدیم که تکلیف ذاتی ساخت‌وساز بر دوش ما است و باید به آن ورود نماییم.

وی ادامه داد: از این رو علی‌رغم کاستی‌ها، طرح اقدام ملی مسکن را راه‌اندازی کردیم؛ با این حال تعیین ضوابط و ایجاد هماهنگی‌ها میان دستگاه‌ها برای شروع این طرح، ۱ سال از ما زمان گرفت.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: در حال حاضر ساخت ۱۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن بر عهده بنیاد مسکن است و بیشتر واگذاری‌ها از طریق عرضه زمین به متقاضیان انجام خواهد شد؛ امیدواریم با همت استان‌ها، ساخت مسکن برای جامعه هدف را محقق نماییم. ما حتی در مناطق سیل‌زده که فاقد مسکن دولتی بودیم، از مردم زمین خریدیم و به این طرح واگذار کردیم.

اسلامی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره وام ودیعه مسکن گفت: امیدواریم پرداخت این تسهیلات سرعت بیشتری بگیرد کما اینکه در ۳ روز (day) اخیر پرداخت تسهیلات سرعت گرفته و تعداد متقاضیانی که این وام را دریافت کرده‌اند به ۱۰ هزار نفر رسیده است. از دید ما سرعت پرداخت تسهیلات پایین است و با کم بودن خروجی این طرح، این میزان ارائه تسهیلات قابل قبول نیست.

وی گفت: بانک مرکزی به بانک‌ها فشار آورده تا سیستم خود را آماده‌سازی کنند.

اسلامی درباره طرح اقدام ملی مسکن گفت: ۵۰۰۰ واحد از این طرح آماده تحویل است و ۴۰ هزار واحد مسکن مهر نیز آماده تحویل داریم که پس از ماه صفر، مراسم تحویل به مردم را برگزار خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص گرانی مصالح ساختمانی اظهار داشت: من که وزیر هستم، نباید شاکی باشم، مسئولان مرتبط باید بازار مصالح را کنترل کنند. در حال حاضر این بازار لجام‌گسیخته است. اینکه صرفاً عضو ستاد تنظیم بازار باشم، نمی‌تواند کاری را از پیش ببرد؛ باید مسئولان مربوطه در این خصوص تصمیم‌گیری کنند.

وی اظهار داشت: از رئیس‌جمهور دستور گرفتیم تا قیر و فولاد که در بورس کالا هزینه می‌شوند را صرفاً برای طرح‌های مسکنی خارج از بورس خریداری نماییم؛ دستور رئیس‌جمهور به وزارت صمت ارسال شده است.

اسلامی درباره فرودگاه چابهار نیز گفت: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این خصوص گفتگو‌ها و مذاکراتی با طرفین داشته است که امیدواریم مشکلات این فرودگاه به زودی مرتفع شود.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top