کد خبر: 487011 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۷-۰۸:۵۳ ارسال توسط : |
4 بازدید
پ

خبرگزاری تسنیم: قاسم جان بابایی پیش از ظهر امروز (today) در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و مدیریت عملیات پاسخ به بحران استان در سالن کرامت استانداری قم، اظهار داشت: دلیل اینکه کودکان در پیک اول کم‌تر...

خبرگزاری تسنیم: قاسم جان بابایی پیش از ظهر امروز (today) در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و مدیریت عملیات پاسخ به بحران استان در سالن کرامت استانداری قم، اظهار داشت: دلیل اینکه کودکان در پیک اول کم‌تر درگیر بیماری کرونا بودند، تعطیلات مدارس در اسفندماه بود، اکنون کودکان بیشتر با این بیماری درگیر می باشند و سرعت چرخه انتقال را از کودکان به افراد خانواده بیشتر افزایش خواهد داد در این مراحل ما شاهد از دست دادن سالمندان بسیاری می باشیم.

وی اضافه کرد: تنها با درمان و تشخیص درست و رعایت اصل فاصله‌گذاری اجتماعی می‌توان این بیماری را مدیریت کرد در حالی در شهر‌ها و مناطق کشور این ویروس خوب مدیریت شد و شرایط مطلوبی در کشور حاکم بود با مسافرت‌های غیرحضوری و عادی انگاری اکنون حال ورود به پیک سوم و افزایش بستری‌ها و آمار مرگ‌ومیر روبرو می باشیم.

شکستن محدودیت‌ها و افزایش شیوع بیماری

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به اینکه شیوع بیماری در کشور‌های آلمان و ایتالیا و مدیریت آن با اعمال محدودیت‌ها عنوان کرد: در کشور‌های آلمان و ایتالیا که با شیوع بالای بیماری روبرو بودند ۱ سری محدودیت‌های شدیدی را اعمال کرده و آن را مدیریت کردند همانند محدودیت‌هایی که در اسفندماه داشتیم و شاهد کاهش پیک بودیم هرکجا محدودیتی اعمال شود پیک بیماری کاهش می‌یابد، ولی خوب برعکس شکست محدودیت‌ها برابر با افزایش شیوع بیماری است.

حاجی بابایی اضافه کرد: هرچند تعطیلی دائم و طولانی هم جوابگو نیست این بیماری کشنده است و در خود ترکیبی از چند ویروس مانند هپاتیت و سارس و آنفولانزا دارد، درمان قطعی هم برای این ویروس تاکنون یافته نشده است با ویروسی سروکارداریم که قدرت بیمار زدایی آن زیاد است و اکنون ۷ ماه از ورود آن گذشته و تغییری در رفتار آن دیده نشده است.

امید به واکسن کرونا نداشته باشیم

معاون وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کشف واکسن آن در چند کشور بیان کرد: نباید به این واکسن‌ها امید داشت و کشور‌ها تنها به جنبه اقتصادی آن متکی می باشند و تنها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با ویروس نمی‌توان با آن مقابله کرد رعایت اصول فاصله‌گذاری، دوری از تجمعات مهم‌ترین اصل در مقابله با کرونا است.

به گفته حاجی بابایی، باید تا حد امکان جلسات دز فضای باز برگزار شود اگر در فضای سربسته قرار داریم زمان جلسات کاهش یابد نمی‌توان به‌طور طولانی‌مدت محدودیت اعمال نماییم.

وی اضافه کرد: استان قم جزو استان‌هایی بود که برای نخستین بار این بیماری را تشخیص و با آن درگیر شد و بعدازآن استان گیلان و چند استان کشور درگیر شدند قم توانست در مدت‌زمان اندکی این بیماری را با هم یاری گروه‌های جهادی و کادر پزشکی مدیریت و آن را مهار کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه لزوم کسب مهارت در کنار مهارت‌های تئوری از سوی پزشکان گفت: اگر پزشکان ما در کنار مهارت تئوری خود در عمل مهارت علمی نداشتند نمی‌توانستیم مدیریت نماییم، بنابراین اکنون پزشکان و کاردرمانی ما کاملاً با روش درمان و تشخیص آشنا می باشند و به‌دوراز استرس و واهمه مدیریت کنند.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top