کد خبر: 488165 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۳-۰۳:۲۰ ارسال توسط : |
3 بازدید
پ

به گزارش شفاف، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز  در  مراسم شروع بهره‌برداری از 26 پروژه ملی در حوزه‌های بهداشت و درمان، راه و شهرسازی و جمعیت هلال احمر اعلام کرد که افتتاح این طرحها،...

به گزارش شفاف، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز  در  مراسم شروع بهره‌برداری از 26 پروژه ملی در حوزه‌های بهداشت و درمان، راه و شهرسازی و جمعیت هلال احمر اعلام کرد که افتتاح این طرحها، موجب رفاه و آسایش مردم بویژه در شرایط خاص مقابله وجنگ با کرونا خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه افتتاح 8 طرح مهم بیمارستانی و درمانی با 1400 تخت بیمارستانی و تخت مراقبت‌های ویژه در کنار تجهیزات بیمارستانی،  اظهارداشت: این روند نشان می‌دهد که دولت تدبیر و امید همچنان طرح تحول سلامت را به عنوان ۱ اولویت مهم، تا آخرین روزهای خدمت خود مد دید دارد.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

مفتخرم هفته افتتاح طرح‌های ملی ما، امروز (today) با افتتاح طرح‌هایی بود که موجب رفاه و آسایش مردم بویژه در این شرایط خاص می شود که در حال مقابله و جنگ با ۱ ویروس خطرناک کرونا می باشیم.

خدمت مردم عزیز و بزرگوار ایران (IRAN) عرض می‌کنم که باوجود تمام فشارهای اقتصادی، روند توسعه بهداشت و درمان در سال 99 ۹ تنها کاهش نیافته بلکه همانطور که وزیر محترم بهداشت و درمان اعلام کردند، امسال مصمم می باشیم بیش از 10 هزار تخت بیمارستانی را تا پایان سال و ماه‌های اولیه سال آینده افتتاح نماییم.

با توجه به اینکه در کشور به طور معمول 1000 تا 1400 تخت حداکثر در سال به افتتاح می‌رسیده، این رقم برای امسال و علیرغم فشارهای اقتصادی، ۱ رقم بسیار خوبی است. امروز (today) بیش از روزها و سال های قبل  نیاز به بهداشت و درمان و تخت‌های بیمارستانی احساس می‌شود. اینکه موفق شدیم 8 طرح مهم بیمارستانی و درمانی با 1400 تخت بیمارستانی و تخت مراقبت‌های ویژه و تجهیزات بیمارستانی را در ۱ روز (day) افتتاح نماییم، حائز اهمیت است و نشان می دهد دولت دوازدهم تا آخرین روزهای خدمت، همچنان مسأله طرح تحول سلامت را به عنوان ۱ اولویت مهم مدنظر دارد.

به دید من یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم که در تاریخ این کشور باقی خواهند ماند، تلاش پیگیر دولت، بخش خصوصی و تمام مردم برای ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها بوده و ما اگر بازسازی و نوسازی طرح‌های بیمارستانی را در کنار ایجاد تخت‌ها در کنار هم بچینیم، به اندازه کل کار درمانی که در تاریخ ایران (IRAN) تا سال 92 انجام گرفته در این 7 الی 8 سال، کار انجام گرفته و تکمیل می شود و این موجب شادمانی ما است.

البته می‌دانیم که تمام تجهیزات، تخت، بیمارستان و وسایل تشخیصی فرع است و آنچه که در بخش درمان اهمیت دارد، بخش نیروی انسانی شامل پزشکان مجرب، پرستاران و بخش‌های پیراپزشکی و بخش های دیگر درمان کشور است.

 این نیروی انسانی است که خوب می‌فهمد، خوب درس می‌خواند و مهارت پیدا می‌کند و در روز (day) سختی‌ها، فداکاری کرده و خودش را آماده می‌کند برای اینکه مردم سالم باشند اما خودش رنج و زحمت کشیده و حتی جانش را فدا کند. به تمام پرستاران و پزشکان و کادر درمانی درود می‌فرستیم و طلب علو درجات می‌کنیم برای تمام شهیدانی که در این دوران 7 ماهه جان عزیز خودشان را فدای سلامت ملت عزیز ما کردند. می‌دانیم امروز (today) در کنار سخت‌افزارها شاهد ۱ تحول بزرگ در بخش درمان و بهداشت می باشیم.

بیمارستان،‌ تخت، مراقبت‌های ویژه، تجهیزات و تمام را جزو سخت‌افزار می‌دانم و آنچه مهم است، فناوری‌ها، دانش و علم است که دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان ما می‌سازند و آن بخش نرم‌افزاری است و امروز (today) در بخش کرونا، شبانه‌روز کشور ما در ۱ بخش برای درمان بیماران و در بخش دیگر در زمینه تحقیقات برای داروی شفابخش که در اختیار پزشکان ما در آینده قرار بگیرد و هم واکسن مورد دید که می‌تواند از عزیزان ما در سراسر کشور حفاظت کند که در هر ۲ بخش امروز (today) تلاش پیگیری انجام می‌شود و ما ان‌شاء الله به نقاطی که مورد دید ما است، می‌رسیم.

در اینجا از بخش خصوصی هم تشکر می‌کنم که در برخی از بیمارستان ها، واردکردن برخی از تجهیزات، بخش خصوصی ما در کنار بخش دولتی فعال می باشند این کار، کار بسیار ارزشمند و مهمی است که انجام می‌گیرد.

از هلال احمر کشور هم تشکر می‌کنم. این 1400 خانه‌ هلال که امروز (today) افتتاح شد، برای امداد، نجات و روز (day) مبادا و حوادث غیرمترقبه بسیار مهم است.

همه مردم ما باید آماده باشند. اگر خانه‌های هلال ما در سراسر کشور بتواند آموزش‌های لازم ابتدایی و ارائه کمک‌های اولیه را به عزیزان ما مخصوصاً جوان‌ها، دانشجویان، دانش‌آموزان و مردم خیر ما بیاموزند، در روز (day) سختی و مبادا می‌بینیم قبل از اینکه امدادگر رسمی به داد برسد، تمام مردم آن روستا و شهر، امدادگر می باشند و وارد صحنه می‌شوند و تلاش و کمک کنند.

مجددا بر فعالیت اردوگاه‌های هلال برای جوان‌ها در فصل تابستان تأکید می‌کنم. البته امسال بخاطر کرونا این کار در دسترس نیست اما در سال‌هایی که امکان‌پذیر است باید کاری نماییم در اردوهای تابستانی جوان‌های ما کاملاً به مهارت های مورد نیاز در زمینه امداد و نجات مجهز شوند تا در شرایط خاصی که برای کشور پیش می‌آید، کمک کنند. ضمن اینکه این اردوگاه‌ها می‌تواند نشاط برای جوان‌های ما درست کند و آنان را با برخی وظایفشان آشنا سازد.

در نکته آخر صحبت امروزم می‌خواهم تأکید کنم در بهداشت و درمان و سلامت مردم، درست است پزشک، کادر درمانی، دارو، امکانات تشخیصی تمام اینها سر جای خودش مهم است، اما فرهنگ مردم، اولین مسأله است، مردم باید در فرهنگ زندگی‌شان بهداشت را بیاموزند و عمل کنند، مردم باید مهارت‌های لازم را در زمینه بهداشتی پیدا کنند.

آنچه می‌تواند ما را از بیماری حراست کند، کارهای بسیار ساده است؛ آنقدر ساده که آدم فکر نمی‌کند. غذا به موقع و به اندازه لازم خودرن، استراحت‌ در موقع مناسب و مراعات بهداشت از آن جمله است. سلامت، تنها سلامت جسم نیست، سلامت روان، معنویت، اخلاق و نشاط است.

امروز می‌بینیم قدرت جسمی آنهایی که دارای نشاط می باشند، در برابر بیماری‌ها بیشتر است و می‌توانند از خودشان به خوبی حراست کنند. امیدوارم خداوند در این دوران بسیار سخت پیش رو در فصل پاییز زمستان که در کنار بیماری کرونا و احتمالا آنفلوآنزا، مشکلاتی داریم ما را یاری کند تا بتوانیم این روزهای سخت را بگذرانیم و پزشکان و پرستاران و مدافعان سلامت را یاری نماییم تا با کمک هم ان‌شاء الله با افتخار و آبرومند همانطور که تا امروز (today) بوده،  عبور نماییم. البته ما از کشورهای پیشرفته جهان، طبق آمار و ارقام ، عقب نبودیم.

ایثار پزشکان و پرستاران کمتر از دیگران نبوده که بیشتر بوده، امیدوارم مردم ما هم تمام توجهات لازم را به اصول بهداشتی داشته باشند، تا ما بتوانیم با افتخار بیشتر این ماه‌های پرخطر را از سر بگذرانیم.

ان‌شاء الله

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top