کد خبر: 488167 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۵-۰۸:۳۶ ارسال توسط : |
3 بازدید
پ

روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارشی با نقل قول از "مدارک محرمانه ای که به دست آورده" نویسندگی است که در داخل مرزهای عربستان سعودی ذخایر معدنی اورانیوم کافی وجود دارد که به آن کشور امکان دهد بدون...

روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارشی با نقل قول از "مدارک محرمانه ای که به دست آورده" نویسندگی است که در داخل مرزهای عربستان سعودی ذخایر معدنی اورانیوم کافی وجود دارد که به آن کشور امکان دهد بدون نیاز به خارج به تولید سوخت اتمی مبادرت کند.

به گزارش بی بی سی گزارش و نقشه ذخایر معدنی اورانیوم عربستان بوسیله زمین شناسان موسسه تحقیقات زمین شناسی اورانیوم پکن و شرکت ملی تحقیقات هسته ای چین تهیه شده و نتیجه کار فشرده اکتشافی در مناطق مختلف این کشور است. براساس این گزارش، ذخایر موجود در ۳ محل در عربستان برای تولید نود هزار تن اورانیوم کافی است اما احتمالا بررسی های بعدی ذخایر دیگری را هم مشخص خواهد کرد.

این روز نامه (newspaper) مشخص نکرده است که این مقدار اورانیوم از چه نوعی است اما احتمالا باید دارای خلوص کافی برای استفاده نیروگاهی باشد.

عربستان سعودی هیچگاه سیاست مشخصی در مورد برنامه هسته ای خود اعلام نکرده است هرچند مقامات آنکشور گفته اند که ممکن است در صدد توسعه بخش نیروگاه هسته ای باشند و در صورت تلاش ایران (IRAN) برای دستیابی به تسلیحات اتمی، وارد رقابت تسلیحاتی با آن کشور شود.

دو سال پیش محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، اعلام کرد که اگر ایران (IRAN) در پی تسلیحات اتمی باشد کشور او نیز "همین رویه را در پیش خواهد گرفت."

وجود ذخایر معدنی به معنی خوکفایی عربستان در این زمینه است.

گاردین با نقل قول از کارشناسان نویسندگی است که اگر کشوری در صدد تولید تسلیحات اتمی باشد، وجود منابع داخلی مهم است چون گاه عرضه کننده خارجی مواد اولیه ممکن است خواستار دریافت تضمین در مورد عدم استفاده نظامی از این مواد باشد.

به نویسندگی گاردین، عملیات اکتشاف اورانیوم در عربستان سعودی در سال 2017 بوسیله موسسات چینی آغازشد. این گزارش می افزاید که علاقه چین به همکاری اتمی با عربستان سعودی جنبه تجاری هم دارد و آن کشور ممکن است در پی خریداری اورانیوم از عربستان باشد.

گاردین با نقل قول از گزارش زمین شناسان چینی نویسندگی است که معمولا کشف ذخایر اورانیوم بین ۲ تا ۸ سال به طول می انجامد اما عملیات اکتشافی این گروه تنها ۲ سال به طول انجامید.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top