کد خبر: 488171 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۰۳-۰۱:۳۹ ارسال توسط : |
1 بازدید
پ

خبرگزاری فارس: «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا از چین و روسیه به عنوان رقبای راهبردی اصلی واشنگتن نام برد.. بنا بر گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، اسپر روز (day) گذشته (چهارشنبه) طی...

خبرگزاری فارس: «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا از چین و روسیه به عنوان رقبای راهبردی اصلی واشنگتن نام برد.

بنا بر گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، اسپر روز (day) گذشته (چهارشنبه) طی سخنرانی در اندیشکده «رَند» تأکید کرد: «امروز، در این عصر رقابت قدرت‌های بزرگ، وزارت دفاع (آمریکا)، چین و روسیه را بعنوان رقبای راهبردی مهم خود اولویت‌بندی می‌کند».

رئیس پنتاگون در بخشی از سخنان خود، مسکو و پکن را بعنوان قدرت‌های تجدیدنظرطلب مورد انتقاد شدید قرار داد و مدعی شد که این ۲ کشور تلاش کنند با استفاده از «اقتصاد یغماگر، براندازی سیاسی و نیروی نظامی توازن قدرت را به نفع خود تغییر دهند و در اغلب موارد این به قیمت نادیده گرفتن بقیه صورت می‌گیرد».

اسپر بدون در نظرگرفتن اقدامات واشنگتن در مداخله در مسائل داخلی هنگ کنگ و تایوان از اقدامات چین در دریای جنوب چین و شرق چین بعنوان اقداماتی در تضعیف نظم جهانی انتقاد کرد.

وی بدون اشاره به اینکه منطقه «کریمه» بعد از برگزاری همه‌پرسی و موافقت اکثریت جمعیت آن برای پیوستن به روسیه مدعی شد: «روسیه آشکارا در حال ترسیم مجدد مرزهای بین‌المللی است. حمله مسکو به گرجستان در سال ۲۰۰۸، الحاق کریمه در ۲۰۱۴ و تداوم اقدامات متجاوزانه در اوکراین در حقیقت بی‌توجهی آشکار این کشور به قوانین و هنجارهای بین‌المللی است».

اسپر به قدرت نظامی روسیه و چین اعتراف کرد و اعلام کرد که هر ۲ کشور در حال توسعه و به روزرسانی نیروهای مسلح خود می باشند و تأکید کرد که چین قصد دارد تا سال ۲۰۴۹، ارتشی را در سطح کلاس جهانی در آسیا به وجود آورد.

اواسط هفته جاری نیز، دریادار «چارلز ریچارد» رئیس فرماندهی راهبردی آمریکا در پنتاگون در خصوص تهدیدهای راهبردی از جانب برخی کشورها از جمله روسیه و چین هشدار داد.

پنتاگون اول سپتامبر (یازدهم شهریور)، با انتشار گزارشی ۲۰۰ صفحه‌ای درباره جزئیات قابلیت‌های نظامی چین مدعی شد که این کشور طی ۱ دهه آینده تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را افزایش خواهد داد. در این گزارش آمده است که چین قصد دارد تا سال ۲۰۴۹ میلادی، ارتش آزادی‌بخش خلق چین را به ارتشی در سطح جهانی مبدل کند.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top