کد خبر: 488890 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۳-۲۳:۵۹ ارسال توسط : |
7 بازدید
پ

. به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با نقل قول از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امیرمحمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: به منظور حضور بخش خصوصی...

واگذاری ۵ طرح مهم بزرگراهی به بخش خصوصی

به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با نقل قول از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امیرمحمود غفاری، معاون برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: به منظور حضور بخش خصوصی در اجرای طرح‌های عمرانی کشور، این وزارتخانه پس از تصویب واگذاری تعدادی از طرح‌های بزرگراهی کشور، روز (day) گذشته با واگذاری ۵ طرح مهم بزرگراهی و شریانی دیگر کشور موافقت و واگذاری آن‌ها به بخش خصوصی تصویب شد.

وی اضافه کرد: تامین مالی این طرح‌ها با توجه به ایجاد ظرفیت قانونی مناسب  و بر اساس بند (۶) تبصره (۱۹) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور صورت می‌گیرد که بر اساس این ظرفیت قانونی که به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در قانون بودجه  تصویب شد، امکان ارتقاء شبکه جاده‌ای کشور و متعاقب آن تسهیل تردد، کاهش ترافیک، افزایش سهم جابه‌جایی مسافر و کالا در محور‌های بزرگراهی با مشارکت بخش خصوصی فراهم شده است.


بیشتر بخوانید:

غفاری با اشاره به اینکه در جلسه چهارم کارگروه واگذاری متشکل از سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت دادگستری، وزارت راه و شهرسازی و اتاق بازرگانی صنایع ومعادن و کشاورزی ایران (IRAN) طرح‌های توجیهی واگذاری این طرح‌ها بررسی و به تصویب رسیده است، بیان کرد: بر اساس این مصوبه به زودی فراخوان شناسایی سرمایه گذار طرح‌های مذکور از طریق رسانه‌های جمعی منتشر خواهد شد.

وی روش واگذاری ۵ طرح را مشارکت به روش BOT بیان کرد و اضافه کرد: در این روش بخشی از سرمایه مورد نیاز بوسیله دولت به بخش خصوصی اعطا و بخشی از اعتبار مورد نیاز بوسیله بخش خصوصی هزینه می‌شود. پس از اتمام یا در جریان مراحل احداث با توجه به نوع قرارداد منعقد شده، اصل و سود آورده بخش خصوصی با بهره برداری و اخذ عوارض تردد از وسایل نقلیه تامین می‌شود.

وی درخصوص نحوه واگذاری این طرح‌ها ادامه داد: احداث پروژه بزرگراه امامزاده هاشم – خمام - آقاسیدشریف با مشارکت ۳۰ درصدی دولت و ۷۰ درصدی بخش غیردولتی یکی از پروژه‌های مهم این وزارتخانه است که بزودی واگذار خواهد شد.

وی همچنین درخصوص طرح دوم، اضافه کرد: پروژه فومن – شفت – سراوان از محل طرح احداث بهسازی راه اصلی نمین – آستارا - اردبیل سرچمبا مشارکت ۳۰ درصدی دولت و ۷۰ درصدی بخش غیر دولتی و اگذار می‌شود.

غفاری تصریح کرد: پروژه پاتاوه - دهدشت از محل طرح احداث راه اصلی شهرضا – بهبهان - بابا میدان و پروژه کمربندی شیراز از محل طرح احداث باند دوم شهرضا - کمربندی شیراز- ۳ راهی تخت جمشید ۲ طرح دیگری می باشند که بر اساس مصوبه کارگروه ماده ۲۷ قانون الحاق واگذار خواهند شد.

وی در خصوص پروژه پاتاوه – دهدشت گفت: این طرح در ۱ دوره ۳ ساله بوسیله سرمایه‌گذار احداث و طی ۲۰ سال مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه امسال از این طریق مراحل احداث بخش قابل توجهی از محور‌های بزرگراهی با مشارکت بخش خصوص اجرایی می‌شود، در خصوص کمربندی شیراز، گفت: این طرح نیز با مشارکت ۳۰ درصدی دولت و ۷۰ درصدی بخش خصوصی واگذار می‌شود که همانند طرح قبلی در دوره‌ای ۳ ساله احداث خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top